Oděvní sponzor: Nike

Životopis

Začátky

Aleix Vidal, jehož jméno se správně čte Alejš, se narodil v městě Valls, které se nachází v provincii Tarragona, a právě za jejich tým si poprvé kopl do míče jako registrovaný fotbalista. Po pouhém roce však zamířil do výběru Infantil B v FC Barceloně, kde se potkal s Jordim Albou. Hned po roce se však znovu stěhoval a to do Cambrils, než zamířil do Gimnàsticu. Dva roky pak působil v mládežnických výběrech Realu Madrid, než se dostal do Reusu, odkud zamířil do Espanyolu.

Za něj však v prvním roce neodehrál ani jeden zápas a zamířil na hostování do Dammu. Nadcházející rok však nebyl o moc lepší a po dvou startech byl poslán na hostování do farmářského celku Pobla de Mafumet CF. 31. srpna 2009 přestoupil znovu do Nàsticu, jak se celku z Tarragony přezdívá, nicméně v létě nadcházejícího roku na něj čekalo angažmá v rezervě Realu Mallorca a působení ve třetí nejvyšší španělské soutěži. Uprostřed června roku 2011 vystřídal rezervu, když přestoupil do Almeríe.

UD Almería

Zde už si konečně připsal seniorský debut a to hned 27. srpna téhož roku v duelu s Córdobou. Do áčka byl definitivně přesunut po odchodu Alberta Crustata do Wiganu, po němž zdědil i číslo 8. Ve své druhé seźoně už Vidal odehrál 37 zápasů, z nichž 30 bylo v základní sestavě. Celkem nasbíral téměř 2600 odehraných minut a na návratu do La Ligy po dvou letech tak měl obrovský podíl.

6. srpna 2013 prodloužil Vidal smlouvu do roku 2017 a mezi španělskou elitou si připsal premiéru o 8 dní později, v zápase s Villarrealem. V něm se objevil v základní sestavě, avšak prohře 2:3 na domácím stadionu nezabránil. První gól zaznamenal o necelý měsíc později, při porážce 2:4 od Atlética Madrid.

Sevilla FC

16. června roku 2014 Vidal přestoupil za částku 3 miliony eur do Sevilly, kde podepsal čtyřletý kontrakt. Hned 12. srpna si na Cardiff City Stadium zahrál v prestižním utkání o evropský superpohár proti Realu Madrid. Po šestašedesáti minutách jej vystřídal další debutant, Iago Aspas. Ani jeden z nich však nezvrátil prohru 0:2. O 11 dní později se ale Aleix mohl radovat z první branky pro Los Nervionenses, když otevíral skóre domácího mače s Valencií, jenž nakonec skončil plichtou 1:1.

7. května nastoupil k zápasu proti Fiorentině v rámci semifinále Evropské ligy a poněkolikáté to bylo na pozici pravého beka, kde jej kouč Unai Emery začal využívat. Před svým odchodem ze hřiště v 58. minutě, kdy jej nahradil Coke, stihl dát dvě branky a nahrát na třetí, jejímž autorem byl Kevin Gameiro, a vysokou měrou se tak podílel na výhře 3:0. O dvacet dní později naskočil i do varšavského finále proti Dnipropetrovsku, které skončilo výhrou Andalusanů 3:2.

FC Barcelona

7. června 2015, den po finále Ligy mistrů v Berlíně, kde Barcelona vyhrála 3:1 nad Juventusem, byl oznámen právě katalánským klubem příchod španělského křídelníka, který jej vyšel na 18 milionů eur plus bonusy. Na druhý den pak Vidal v rámci své prezentace absolvoval lékařskou prohlídku, podepsal pětiletý kontrakt a ukázal se v novém dresu s horizontálními pruhy pro nadcházející sezónu. Kvůli zákazu registrace hráčů, který Barça dostala za porušení pravidel FIFA týkajících se přestupů mladých hráčů, si však na svůj debut bude muset počkat až do ledna roku 2016.

Reprezentační kariéra

Vidal si 30. prosince roku 2013 odbyl debut za katalánskou reprezentaci, když na Estadi Olímpic Lluís Companys odehrál druhý poločas utkání s Kapverdami, které domácí vyhráli 4:1. 26. května byl společně se spoluhráčem ze Sevilly Sergiem Ricem poprvé povolán do španělského národního týmu a nyní je čeká přátelský duel s Kostarikou a kvalifikační zápas na Euro 2016 proti Bělorusku.