Co říci úvodem? Rubrika "Katalánské vyhlídky" je spojena s webem forcabarca.cz od samotného počátku. Jejím původním domovem se ale stal pouze profil na facebooku. Protože by ovšem byla škoda, kdyby historické, přírodní či architektonické zajímavosti o Barceloně a Katalánsku postupně zmizely v nevyzpytatelných propadlištích fungování této populární sociální sítě, rozhodli jsme se začít rubriku postupně vydávat i zde, na webu, kde bude uživatelům stále k dispozici. Po každých pěti "Katalánských vyhlídkách" se tedy můžete těšit na jeden velký shrnující článek. A začínáme právě dnes...

 

#1 Botanická zahrada v Barceloně

Kdo z vás, kteří jste již navštívili Barcelonu, si udělal čas na procházku tamní botanickou zahradou? Otevřena byla poměrně nedávno v roce 1999 na místě nevzhledné bývalé skládky v parku Montjuic a rozkládá se na ploše 14 hektarů. Celý projekt byl navržen přímo radnicí města Barcelona. Zahrada je členem Asociace Ibero-makroneských botanických zahrad a BGCI (Botanic Gardens Conservation International) a nepochybně si zaslouží pozornost stejně jako další více či méně proslulá místa v Barceloně a celém Katalánsku, se kterými vás budeme postupně seznamovat.

Botanická zahrada v Barceloně

 

#2 La Fuente de Portaferrissa

La Fuente de Portaferrissa se nachází v Barceloně na Ramble pod číslem 116. Jedná se o vyzděný veřejný pramen vybudovaný z kamene pocházejícího z lomů v Montjuïc a ozdobený keramickými dlaždicemi. Jméno prameni propůjčila jedna z bran druhé městské hradby, La Puerta Ferrissa. Vedle zmíněné brány se v již zaniklé hradbě vybudovala fontána, která zásobovala okolní domy pitnou vodou.
Dílo neznámého autora datované k roku 1680 pokrývají dlaždice z roku 1959, které vytvořil keramikář Joan Baptista Guivernau. Ve vrchní části dlažby se nachází populární inscenace znázorňující ochrannou postavu Svatého Josepa Oriola, který přelétá vstupní bránu do města.

La Fuente de Portaferrissa

 

#3 La Casa Museo Gaudí

La Casa Museo Gaudí je rezidence, kterou slavný secesní stavitel Antoni Gaudí (*1852, †1926) obýval mezi lety 1906-1925. V současné době tento nádherný dům slouží jako muzeum a představuje sbírku nábytku a dalšího vybavení navrhnutého přímo Gaudím či jeho nejbližšími spolupracovníky.
Muzeum se nachází v parku Güell v Barceloně a návštěvníkům umožňuje stát se na okamžik součástí prostředí, které Gaudího po mnoho let inspirovalo k jeho geniálním nápadům, mezi nimiž nade všemi ční věhlasná katedrála Sagrada Familia.

La Casa Museo Gaudí

 

#4 Museo de Historia de la Ciudad de Barcelona

Museo de Historia de la Ciudad de Barcelona (Muzeum dějin města Barcelona) se nachází na Plaza del Rey a jedná se o skutečně ojedinělou a výjimečnou kompozici. Skládá se totiž z několika historických staveb a archeologických výkopů, které návštěvníky doslova provedou dějinami města od římských dob ve vzdálené epoše starověku až po vzestup Barcelony v průběhu středověku.
V rámci prohlídky také mohou návštěvníci vstoupit do starobylé kaple sv. Agáty datované k počátku 14. století, tedy do období vrcholné gotiky.
Více informací o muzeu naleznete ZDE.

Museo de Historia de la Ciudad de Barcelona - exteriér

 

Museo de Historia de la Ciudad de Barcelona - interiér

 

Kaple sv. Agáty

 

#5 El Palau Sant Jordi

V dnešní poslední části "Katalánských vyhlídek" se posuneme od starších období k moderní architektuře, která také patří mezi vyhlášené chlouby Barcelony.
Víceúčelová sportovní aréna El Palau Sant Jordi je součástí Olympijského komplexu. Navržena byla japonským architektem Aratou Isozakim a otevřena v roce 1990. S kapacitou 17 000 diváků pro basketbal a 24 000 diváků pro hudební koncerty se jedná o 11. největší indoorovou arénu na světě a 3. největší v Evropě (největší ve Španělsku).
Skvělé provedení a víceúčelovost objektu je důvodem, proč i dnes, více jak 20 let od konání Olympijských her v Barceloně, patří El Palau Sant Jordi mezi nejvytíženější místa hlavního města Katalánska a svým návštěvníkům stále nabízí nejrůznější sportovní i kulturní události.
Oficiální webové stránky arény naleznete ZDE.

El Palau Sant Jordi

 

Zdroj: facebook.com, palausantjordi.cat, museuhistoria.bcn.cat, Ramesse, Pavlita
Foto: facebook.com, worldsensing.com, wearona.com

Komentáře

Reekwon

0
2016-12-21 19:50:32

Skvělá práce a super čtení. Muzeum dějin Barcelony bych moc rád navštívil..

Ramesse

0
2016-12-22 00:14:00

Díky :-)

Skadrys

0
2016-12-21 22:08:14

2, 3 a 4 jen z venčí navštíveno :D krásná město <3

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.