#6 Santa Maria del Mar

Kostel Santa Maria del Mar je považován za vrchol a mistrovský kus specifické katalánské gotiky. Jedná se o skutečný klenot architektury, tak výrazný, že se k němu nepochybně v budoucnosti ještě vrátíme.
Stavba se nachází na místě bývalého římského hřbitova a románského chrámu postaveného později v 9. století. Samotný kostel Santa Maria del Mar byl vybudován ve 14. století v období vrcholné gotiky mezi lety 1329-1383 a je dílem stavitelů Berenguera de Montaguta a Ramona Despuiga. Základní kámen kostela položil osobně král Alfons IV. Aragonský, ale v roce 1379 stále nedokončenou budovu výrazně poškodil velký požár, v roce 1428 pak zemětřesení.
Kostel naleznete v barcelonské čtvrti La Ribera, jeho webové stránky si můžete prohlédnout ZDE.

Santa Maria del Mar

 

#7 Estació de França

Estació de França, neboli Francouzská stanice, je další z monumentálních a vkusných budov katalánského hlavního města. Tato stanice, ačkoliv v ní staví jen málo vlaků, natolik zaujímá svou rozlohou a krásou, že byla nejednou porovnávána s proslulou pařížskou stanicí Orsay.
Estació de França byla postavena architekty Andreu Muntanerem a Pedrem Mugurunzou roku 1929 ku příležitosti plánované Světové výstavy (neboli Expo). Tato moderní stavba měla spojovat přímé vlaky z Barcelony do Francie, odtud pak pochází ono pojmenování. Budova se skládá z prostorného vestibulu a dvou lodí. Nad 12 kolejemi a 7 nástupišti se pak nachází dvojitá kovová střecha, která je učebnicovým příkladem nové doby kovové. Všechny stěny okolo kolejiště byly postaveny z honosných materiálů jako je mramor a bronz.

Estació de França

 

#8 El Observatorio Fabra

El Observatorio Fabra se nachází na vrcholku hory Tibidabo ve výšce 415 m.n.m. a - jak ukazuje přiložená fotografie - nabízí překrásný výhled na celou Barcelonu. Je součástí Královské akademie věd a umění (RACAB). Pojmenování nese po svém duchovním otci a donátorovi, Camilu Fabrovi i Fontanillsovi, markýzi d'Alella. Ten ve své závěti přenechal v roce 1901 RACAB na stavbu observatoře 250 000 peset, zbylou částku potřebnou k výstavbě doplatilo samotné město Barcelona.
Budova, o jejíž vizuální podobu se postaral modernistický architekt Josep Doménech i Estapà, byla slavnostně otevřena v roce 1904 a to za přítomnosti krále Alfonse XIII. Od samotných počátků až dodnes odborníci v observatoři pracují ve třech odvětvích: astronomie, meteorologie a seismologie.
Na horu Tibidabo, kde se krom samotné observatoře nachází také velký zábavní park, se lze mimo jiné dopravit známou lanovkou, se kterou mimochodem El Observatorio Fabra od počátků společné existence obou zařízení blízce spolupracovala, například při údržbě mechanických součástí lanovky, dalekohledu a kopule.

El Observatorio Fabra a výhled na Barcelonu

 

El Observatorio Fabra

 

#9 Torre de Collserola

Pokud jsme se v předchozí části podívali na horu Tibidabo, hodí se v tomto pokračování Katalánských vyhlídek upnout pozornost k dalšímu výškovému vrcholu Barcelony.
Torre de Collserola je telekomunikačí věž vybudovaná (jako mnoho jiných významných moderních staveb ve městě) ku příležitosti Olympijských her z roku 1992. Autorem proslulého projektu byl architekt Sir Norman Foster, po kterém bývá vysílač občas nepřesně nazýván Torre Foster.
Svým designem na první pohled originální věž ční do dechberoucí výšky přesahující 288 metrů. Nejvyšší ze 13 podlaží se nalézá ve 152 metrech - není tedy s podivem, že se z věže nabízí bezkonkurenční výhled nejen na celou Barcelonu, ale také přilehlé okolí města (veřejnosti je pro tyto účely zpřístupněno 10. patro ležící ve výšce 560 m.n.m.).
Pro zajímavost dodejme, že Torre de Collserola váží celkem 3000 tun a k povrchu ji ukotvují lana z aramidu, tedy pevného žáruvzdorného syntetického materiálu používaného v letectví a pro vojenské účely.

Torre de Collserola - celkový pohled

 

Torre de Collserola - lana z aramidu

 

Torre de Collserola - vyhlídka

 

#10 Sagrada Familia

Katedrála Sagrada Familia (Svaté rodiny) je nejznámější dominantou Barcelony. Nigel Hawkes o chrámu v knize Stavby světa (Slovart, Praha 2001) píše: "Je obrovský, fantastický a nelze jej dokončit, sen architekta, který se nechal unést svou představivostí. (...) Je to největší pamětihodnost Barcelony a jedna z nejneobvyklejších koncepcí v celé západní architektuře." Sagrada Familia, dílo Antonia Gaudího kloubící v sobě prvky gotiky a secese, nemůže chybět snad na žádných fotografiích hlavního města Katalánska. Záběry dechberoucího interiéru - tak, jak je zachycuje toto video z youtube kanálu Travel360 - již ovšem tolik známé nejsou.

Sagrada Familia - interiér

 

Katalánské vyhlídky #1-5

 

Zdroj: facebook.com, youtube.com (Travel360), Ramesse, Pavlita
Foto: facebook.com, wikimedia.org, fosterandpartners.com, epdlp.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.