#16 Letecký pohled na Barcelonu

Facebookový profil Me Gusta Barcelona zveřejnil video, které nabízí na Barcelonu poněkud odlišný pohled; totiž letecký. Proč se tedy v šestnáctém pokračování Katalánských vyhlídek nepodívat na město z nadhledu, tím spíš, když jsme se naposledy drželi spíše pod zemí?

Pro zajímavost přidáváme též několik faktů o hlavním městě Katalánska. Ve městě žije 1,6 milionů obyvatel, pro aglomeraci se ale udává číslo 4,7 milionů (šestá největší aglomerace v Evropské unii). Jedná se o největší metropoli Středozemního moře. Dějiny města sahají až k římskému starověku pravděpodobně do 3. stol. př. Kr., největšího vzestupu ale dosáhlo ve středověku, kdy se stalo jedním z nejvýznamnějších měst Aragonské koruny.

Barcelona nyní patří mezi nejnavštěvovanější turistická centra Evropy, přičemž k propagaci skvěle posloužily Olympijské hry z roku 1992, po kterých ve městě zůstaly jedinečné architektonické unikáty a taktéž vynikající infrastruktura. Barcelona představuje kulturní a ekonomické středisko jihozápadní Evropy, čímž si vysloužila statut "globálního města", tedy města, které je považováno za hospodářsky důležité z celosvětového měřítka.


#17 Monasterio de Pedralbes

Monasterio de Pedralbes, tedy klášter Pedralbes, patří mezi jednu z mnoha chloub barcelonské gotiky. Založen byl ve 14. století roku 1326 královnou Elisendou a stal se útočištěm jeptišek z Řádu svaté Kláry (Nebo-li klarisky. Sv. Klára byla Italka žijící na přelomu 12. a 13. století v Assisi, kde byla ovlivněna učením sv. Františka. Jejímu řádu vyznačujícímu se životem v chudobě, poslušnosti a odříkání se dostalo od papeže oficiálního uznání pouhé dva dny před Klářinou smrtí.).

Klášter Pedralbes není tolik znám jako jiná významná místa Barcelony a je proto ideálním cílem pro návštěvníky, kteří pro své výlety a procházky ocení více klidu a času. V útrobách kláštera se dnes nachází muzeum umožňující nahlédnout do minulosti a dávného života ve starobylém místě zasvěceném Bohu. Cely sester, kaple, kostel San Miguel či nádherné zahrady tvoří unikátní prostředí ticha a klidu ve srdci jednoho z nejrušnějších měst Evropy a ukrývají vedle překrásných fresek i úchvatnou hrobku zakladatelky – královny Elisendy.

V muzeu si můžete prohlédnout také zlato a klenoty, které se staly součástí klášterních sbírek v průběhu minulých staletí. V letních měsících pak bývají unikátní prostory kláštera využívány k pořádání koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí.

Monasterio de Pedralbes - kostel San Miguel

 

Monasterio de Pedralbes - křížová chodba

 

Monasterio de Pedralbes

 

Monasterio de Pedralbes - pohled z venčí

 

Monasterio de Pedralbes - náhrobek královny Elisendy

 

#18 Barrio Gótico

Další pokračování Katalánských vyhlídek míří do Barrio Gótico, tedy Gotické čtvrti. Jste romantici? Máte rádi středověk? Pak neváhejte a vydejte se do Barrio Gótico, která jakoby byla světem nepatřícím do dnešní doby, ale místem, kde se zastavil čas. Křivolaké úzké uličky, starobylé domy nebo malebná skrytá náměstíčka činí z Barrio Gótico ideální místo pro procházky a dobrodružné objevování. Právě zde mohou návštěvníci skutečně prožívat zbytky slavné minulosti Barcelony.

Čtvrť leží v samotném centru města a je ohraničena Las Ramblas, Vía Laietana, el Paseo de Colón a Plaza de Cataluña. Za návštěvu v Barrio Gótico určitě stojí místa jako Plaça Reial, náměstí lemované podloubími s malými obchůdky, restauracemi a fontánou ve středu, Palau Güell – jedno z nejznámějších děl Antonia Gaudího, v naší rubrice již jednou zmiňovaná Basílica Santa Maria del Mar, nemocnice Hospital de la Santa Creu, klášter Santa Maria de Pedralbes nebo velkolepá katedrála svaté Eulálie – tedy pamětihodnosti, které se od nás v budoucnosti nepochybně dočkají každá zvláštní pozornosti.

Barrio Gótico

 

Barrio Gótico nabízí unikátní perspektivy

 

Tajuplná Barrio Gótico

 

Barrio Gótico

 

#19 Casa Batlló - exteriér

Antonio Gaudí i Cornet, narozený 25. června 1852 v Tarragoně, je nepochybně celosvětově nejznámějším představitelem nejen katalánské, ale obecně též španělské architektury. "Byl to člověk obdařený vizí, jež zanikla zároveň s ním v době, kdy nastával vzestup geometrického a funkčního mezinárodního slohu moderní architektury." (HAWKES, Nigel, Stavby světa, Slovart, Praha 2001, s. 74.) Gaudího stavby přesto zdobí mnohá místa Barcelony a zůstávají dodnes obdivovanými mistrovskými díly ducha lidské kreativity.

Mezi ukázky Gaudího kontroverzního génia nepochybně patří též Casa Batlló. Málokdo ví, že dům vznikl přestavbou starší budovy z let 1875-1877. Mozaika, která mezi roky 1905-1907 pokryla fasádu, dobře demonstruje architektův blízký vztah a inspiraci z přírody – zobrazuje totiž oblohu, oblaka a vodu. Díky štíhlým sloupkům v oknech se Casa Batlló občas přezdívá "dům z kostí". Střecha pak nese podobu draka, jehož tělo štítí glazované šupiny.

Gaudí dům vytvořil na zakázku pro movitého továrníka Josepha Battlóa i Casanovase, který chtěl původní budovu zbourat, ale neučinil tak na Gaudího radu. Stavba přitom vznikla v rámci projektu, kdy v jednom bloku postavili tři domy tři různí architekti. To bylo jednak předmětem jejich vzájemné soutěže, ale především také jedinečnou ukázkou tří možných zcela odlišných konceptů, jak pojímat moderní architekturu počátku 20. století.

Dodejme, že si s výše popsaným exteriérem v ničem nezadá až fantaskní interiér, na který se společně podíváme v příštím pokračování naší rubriky.

Casa Batlló

 

Casa Batlló - detail průčelí a (a)tipická kostěná okna

 

Casa Batlló - fantaskní mozaika a dračí střecha

 

Casa Batlló - na střeše

 

#20 Casa Batlló - interiér

Předchozí díl rubriky Katalánské vyhlídky nám umožnil podívat se na jedno z nejslavnějších děl katalánského architekta Antonia Gaudího, obytný dům Casa Batlló. Atypický exteriér budovy odkazuje k tradici patrona Katalánska, sv. Jiří. Střecha pokrytá velkými glazovanými šupinami znázorňuje draka, symbolické kosti v oknech průčelí a lebky coby zábradlí balkónů pak ukazují všechny, které mytická nestvůra zabila. Kříž umístěný mezi komíny ale představuje zabodnutý meč, kterým sv. Jiří podle legendy draka zahubil.

Casa Batlló tak uchvacuje již zvenčí, ale interiér si s exteriérem v extravaganci podává ruku. Pohled uvnitř dobře ukazuje Gaudího snahu vyhýbat se jakýmkoliv rovným tvarům, vlnitost naopak odkazuje ke architektově specifickému pojetí secese. Prostor není pevně geometricky rozčleněn, ale prolíná se ve změti spirál, schodišť, chodeb a rozlehlých hal, z nichž návštěvníky hned na první pohled zaujme fascinující vysoké modré vstupní atrium. Interiér Casa Batlló zároveň využívá i další z Gaudího oblíbených nástrojů, hru se světlem, ať už přirozeným skrze velká okna, nebo umělým, kdy tvary vnitřních prostor společně s rozmístěním svítidel vytváří specifický svět stínů a jasu.

Dodejme, že je Casa Batlló přístupný turistům. Jako jednu ze zajímavých atrakcí za všechny uvádíme možnost zúčastnit se tzv. divadelní prohlídky, kdy vás skrz dům provede samotný Antonio Gaudí. Webové stránky Casa Batlló naleznete ZDE.

Casa Batlló - pohled do atria

 

Casa Batlló - obývací pokoj

 

Casa Batlló - úchvatné schodiště

 

Casa Batlló - hra tvarů, stínů a světel poprvé

 

Casa Batlló - hra tvarů, stínů a světel podruhé

 

Casa Batlló - chodba

 

Zdroj: en.wikipedia.org, welcome-to-barcelona.com, placesadvise.com, facebook.com
Literatura: HAWKES, Nigel, Stavby světa, Slovart, Praha 2001.
Foto: wikimedia.org, placesadvise.com, facebook.com, diariosdeunabicicleta.com, beroomers.com, fotosdeciudades.com, flickriver.com, ruebarue.com, globalgrasshopper.com, twistedsifter.com, flickr.com, moosearoundtheworld.de, twistedsifter.com, pinterest.com, dinneratmidnight.wordpress.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.