#21 klášter Montserrat

Za jedno z nejznámějších míst celého Katalánska lze nepochybně považovat slavný klášter Montserrat. Starobylé opatství se nachází přibližně 40-50 km severozápadně od Barcelony vysoko v horách na vrcholku stejnojmenné hory Montserrat (1236 m.n.m., v překladu název znamená „Zubatá hora“) a nabízí úchvatné výhledy do krajiny pod sebou, mimo jiné i na stříbřité Středozemní moře.

Samotný klášter se rozpíná na široké římse jinak téměř kolmé skalní stěny a nad hlubokým údolím jakoby visí ve výšce několika stovek metrů. Založen byl v roce 1025 n.l., jako poutní místo je ale Montserrat znám mnohem déle.

Legenda odkazující ke známému biblickému příběhu zrození Ježíše Krista vypráví, že v roce 880 n.l. spatřili pastýři sestupovat z nebes jasné světlo a slyšeli krásnou hudbu. Když se zjevení v následných týdnech opakovalo, připojil se posléze k pastýřům kněz z Olesy de Montserrat, který příběh pastýřů potvrdil. Biskup proto připravil výpravu na horu Montserrat, která nalezla skrytou jeskyni ukrývající sošku černé Madony (Černá Matka Boží Montserratská). Biskup se rozhodl sošku přenést na důstojnější místo, ale při pokusu o stěhování Madona velmi ztěžkla, což bylo vyloženo jako znamení, že si přeje zůstat na Montserratu. Tak se i stalo a v jeskyni byla vybudována malá kaple.

Protože představuje klášter Montserrat jedno z nejvýraznějších míst celého Katalánska, podíváme se sem opět v některém z dalších dílů Katalánských vyhlídek. Do té doby si můžete prohlédnout úchvatné video ukazující klášter i jeho okolí z ptačí perspektivy.


#22 Tarragona

Když se řekne Katalánsko, většina lidí si jako první asociaci vybaví slovo Barcelona. V zemi, s jejímiž dramatickými dějinami vás průběžně na portálu www.forcabarca.cz seznamujeme, se ale nachází o poznání více historických či přírodních zajímavostí, než které nabízí samotné hlavní město.

Jedním z příkladů takového tvrzení může být Tarragona ležící na pobřeží Costa Daurada asi hodinu cesty vlakem od Barcelony, město, jehož příběh se začal psát ještě v dobách starověkého Říma. Antická středomořská velmoc zde ale své opevněné sídliště Tarraco nezačala budovat jako první, místo ještě dříve obývali například Kartáginci, kteří ale svou nadvládu nad Pyrenejským poloostrovem ztratili po fatálním neúspěchu v Punských válkách. Tarraco se záhy pro svoji vynikající polohu stalo jedním z obchodních a kulturních center antického světa ležících mimo Řím a Řecko.

Ve městě proto vyrostlo mnoho významných staveb, chrámů a dalších památníků, z nichž některé přečkaly útoky Vizgótů, Arabů či mnohem později též Francouzů až do dnes. Za zmínku stojí například zbytky římské městské hradby, ruiny fóra, starověkého amfiteátru či velkolepý a dechberoucí akvadukt. Protože se ale Tarragoně dařilo i v pozdějších obdobích, naleznou zde návštěvníci románsko-gotickou katadrálu z přelomu 12. a 13. století nebo zachovalou městskou bránu z barokní doby.

Každému z těchto míst nepochybně věnujeme v budoucnosti v Katalánských vyhlídkách samostatnou kapitolku. Dodejme, že je dnes Tarragona živým moderním centrem s významným přístavem, druhým největším chemicko-průmyslovým komplexem v Evropě či překrásnými plážemi, z nichž se Platja del Miracle nachází přímo v samotném městě.

 

Tarragona - nábřeží

 

Tarragona - pohled na historické centrum města

 

Tarragona - nábřeží

 

Tarragona - centrum města

 

Tarragona - rekonstrukce římského osídlení

 

#23 Museu Picasso

Ani tomu, kdo se nijak výrazně nezajímá o výtvarné umění, snad není potřeba představovat Pabla Picassa. Jeden z nejslavnějších malířů v dějinách lidstva se narodil roku 1881 ve španělské Málaze. Své nadání zdědil po otci, který byl sám malířem a působil jako profesor umění na škole řemesel. Picasso již od útlého dětství projevoval zájem a cit pro malbu, takže jeho volba studovat Akademii umění v Madridu nebyla překvapením.

Nadějný umělec následně strávil první léta 20. století cestováním mezi Barcelonou a Paříží, ale byla to Francie, která nakonec uchopila jeho srdce a kde také v roce 1973 zemřel. Za důkaz Picassova bohémství můžeme považovat početný zástup žen a dívek, které byly jeho múzami, milenkami či manželkami.

Picassa s Katalánskem spojují nejen jeho pobyty v Barceloně, ale taktéž například podpora katalánského národního hnutí za nezávislost, ke kterému se však hlásil spíše ideově než skutky; považoval se za pacifistu, čímž ospravedlňoval taktéž svou nechuť vystoupit proti nacistickému Německu jak za španělské občanské války, tak později za války druhé světové.

Imponující osobnost Pabla Picassa dnes v Barceloně připomíná věhlasné Museu Picasso otevřené v roce 1963. To svým návštěvníkům nabízí jednu z nejrozsáhlejších sbírek Picassova díla. Expozice je umístěna v překrásném prostředí středověkých paláců ve čtvrti La Ribera a krom ukázek Picassova díla seznamuje i s životem pravděpodobně nejslavnějšího představitele kubismu všech dob.

Na webové stránky muzea v angličtině se můžete podívat ZDE.

 

Museu Picasso - středověký palác ve čtvrti La Ribera

 

Museu Picasso

 

Museu Picasso - expozice

 

Museu Picasso - expozice

 

Pablo Picasso (1881-1973)

 

#24 Palacio de la Música Catalana

Palacio de la Música Catalana je koncertní sál vybudovaný mezi lety 1905-1908 architektem Lluísem Domènechem i Montanerem. Velkolepá budova je považována za klenot architektonického stylu Art Nouveau (známého v češtině pod běžnějším pojmem secese) a od roku 1997 se nachází na seznamu chráněných památek organizace UNESCO.

Palacio de la Música Catalana byl vystavěn okolo centrální kovové konstrukce pokryté sklem, což umožnilo pracovat v interiéru v maximální možné míře s přirozeným světlem. Budova bývá označována za Domènechův mistrovský kus, protože v sobě kloubí nejrůznější dekorativní prvky: sochy, mozaiky, kov i sklo.
Samotný koncertní sál lze považovat za jeden nejneobvyklejších na celém světě. Již více jak sto let nechává skrze své prostory zaznívat národní i zahraniční hudební klenoty a představuje jeden ze symbolů vysoké úrovně kulturního života v Barceloně. Dominantou sálu jsou nepochybně varhany a centrální světlík zobrazující slunce a zaplňující sál spolu s vysokými okny ve zdech přirozeným světlem. Z detailních prvků výzdoby pak zmiňme sochy múz, typicky secesní rostlinné prvky či busty Anselma Clavého na straně jedné a Ludwiga van Beethovena na straně druhé.
Webové stránky Palacio de la Música Catalana v angličtině si můžete prohlédnout ZDE.

 

Palacio de la Música Catalana - exteriér

 

Palacio de la Música Catalana - koncertní sál

 

Palacio de la Música Catalana - detail výzdoby

 

Palacio de la Música Catalana - světlík

 

#25 Casa Batlló - historický pohled

Do třetice všeho dobrého se dnes vracíme k nejslavnějšímu obytnému domu Antonia Gaudího, Casa Batlló. V dřívějších dílech Katalánských vyhlídek jsme se zaměřili na extravagantní exteriér stavby a příběh, který sebou nese, podívali jsme se také podrobně na originální interiér. Není ale tajemstvím, že věhlasný katalánský architekt při své práci věnoval pozornost i nejmenším detailům, takže pro Casa Batlló navrhoval mimo jiné také nábytek (jehož expozici můžete nalézt v La Casa Museo Gaudí). Jak nádherný musel být život v moderním secesním domě, kde se umělé i přirozené světlo kloubilo s neotřelými tvary a kde byl člověk na každém kroku obklopen jedinečnou výjimečností? To už pravděpodobně nikdy v plném rozsahu nezjistíme, pocity, které prožíval továrník Joseph Battló i Casanovas s rodinou, nám ale alespoň přiblíží vzácné dobové fotografie, které si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

 

Casa Batlló - exteriér

 

Casa Batlló - interiér

 

Casa Batlló - každý detail vyvedený k dokonalosti

 

Casa Batlló - nerovnost ploch je jedním z rukopisů Gaudího

 

Casa Batlló - obývací pokoj

 

Casa Batlló - podélný řez

 

Katalánské vyhlídky #1-5
Katalánské vyhlídky #6-10
Katalánské vyhlídky #11-15
Katalánské vyhlídky #16-20

Historie Katalánska #1
Historie Katalánska #2
Historie Katalánska #3
Historie Katalánska #4

 

Zdroj: palaumusica.cat, wikipedia.org, katalansko.com, youtube.com
Foto: archiweb.cz, palaumusica.cat, facebook.com, barcelona-home.com, meet.barcelona.cat, emocionscatering.com, expedia.se, davidpenco.com, artknowledgenews.com, m.viator.com, barcelonaexperience.com, histtourism.ru, cruisington.com, catvisit.com

Komentáře

MUDrAcula

2
2017-02-23 18:36:49

Krásnej článek!

Ramesse

0
2017-02-23 19:01:37

Díky :-)

Smazaný uživatel

0
2017-02-23 20:36:31

Název článku nedává absolutně žádný smysl!

Ramesse

-1
2017-02-23 21:52:51

No, název říká, že to je 21. - 25. díl rubriky Katalánské vyhlídky, která postupně vychází na našem profilu na facebooku :-) A pokud jde o samotné "Katalánské vyhlídky", je to takové poeticky řečené "dívání se do Katalánska" :-)

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.