#31 Nové přímé spojení z Prahy do Barcelony

Velice častou otázkou, kterou nám návštěvníci našeho portálu www.forcabarca.cz pokládají, je dotaz na dopravu do Katalánska. Dvaatřicáté pokračování rubriky Katalánské vyhlídky se proto ponese v poněkud neobvyklém tematickém formátu, věříme ovšem, že naše čtenáře i tak velice potěší.

Webové stránky cestujlevne.com totiž přinesly informaci, podle které připravuje nové turistické linky do populárních evropských lokalit společnost Ryanair chlubící se jednak nízkými cenami letenek a pak také včasností a bezpečností dopravy.

Ryanair bude nově létat z Prahy přímo do Madridu (4x týdně), ale také do Barcelony (denně) a to přímo na hlavní letiště El Prat. Podle cestujlevne.com lze předpokládat, že se budou startovní akční ceny pohybovat okolo 550 Kč, což představuje 70% slevu oproti současné konkurenci.
Podrobnější informace nebyly k celé záležitosti doposud zveřejněny, očekává se ale, že Ryanair své nové linky spustí od konce října 2017.

 

Ryanair

 

#32 Anfiteatro Romano de Tarragona

Město Tarragona patří mezi turisticky nejvyhledávanější lokality Katalánska. O bývalém centru římské provincie jsme psali v předchozích dílech, podrobně jsme se již podívali na akvadukt z doby císaře Augusta (vládl 27 př. Kr. – 14. n.l.). Tarragona ovšem antickými památkami téměř přetéká a za nejznámější vůbec bývají považovány ruiny amfiteátru.

Amfiteátry můžeme považovat za stavby, které pro moderního člověka představují jeden z nejvýraznějších symbolů římské kultury. Arény, jejichž nejznámějším zástupcem je římské Colosseum budované za vlády Flaviovské dynastie (69 – 96 n.l.), sloužily k pobavení římské veřejnosti. V knize „Divy světa“ se můžeme dočíst, že amfiteátr „sestával z arény s elipsovitým půdorysem, obklopeným řadami sedadel uspořádaných do poschodí, z nichž mohlo v bezpečí sledovat předváděné zápasy velké množství diváků.“

Anfiteatro Romano de Tarragona (Římský amfiteátr v Tarragoně) byl samozřejmě ve srovnání s Colosseem poněkud skromnější, ale i tak působivý. Vybudován na přelomu 1. a 2. stol. n.l. pojal s rozměry 130 x 102 metrů až 14 000 návštěvníků. Poté, co se stalo v Římě křesťanství státním náboženstvím (a co bylo v aréně v průběhu staletí popraveno upálením za živa několik církevních představitelů) ztratil amfiteátr svou původní funkci a mnohé kameny z něj byly použity na vybudování křesťanské baziliky.

Stavba se nachází v překrásné lokalitě přímo na mořském pobřeží. V průběhu 20. století byly zahájeny práce na rekonstrukci amfiteátru, který je v dnešní době přístupný veřejnosti.

 

Amfiteátr se nachází přímo u moře

 

Pohled na vnitří prostory amfiteátru

 

Amfiteátr - pohled od hlavního vchodu

 

Amfiteátr je přístupný veřejnosti

 

#33 Hora Montserrat

V jednadvacátém díle rubriky Katalánské vyhlídky jsme si mohli společně prohlédnout z ptačí perspektivy vyhlášený a světoznámý katalánský klášter Montserrat založený již v roce 1025 n.l. Dnes se na místo vrátíme, ale naše pozornost se nebude upínat k historii nýbrž k prostředí, ve kterém se klášter nachází.

Od roku 1987 je totiž hora Montserrat (v překladu Zubatá hora vysoká 1236 m.n.m.) chráněným přírodním parkem. Překrásná příroda vápencových skal se vyznačuje pestrou faunou i vegetací s dominujícími borovými a dubovými lesy a více než 1200 druhy rostlin. Prostředí je přitom návštěvníkům uzpůsobeno, takže se v okolí kláštera nacházejí tři značené turistické stezky. Pokud tedy patříte mezi příznivce horských túr, může být hora Montserrat přesně tím místem, které hledáte.
Hned dvě stezky vás zavedou až na samotný vrchol hory nazývaný Sant Jeroni. Jedná se o poměrně snadnou cestu a od kláštera výstup na vrchol zabere pouhé dvě hodiny. Ale pakliže hledáte více adrenalinové vyžití, vězte, že hora Montserrat vítá fanoušky skalního lezení, pro které jsou v místě dokonce organizovány sportovní kurzy.

Závěrem dodejme, že pro návštěvníky, kteří si potrpí spíše na pohodlí, jsou u kláštera připraveny dvě lanovky. Jedna míří k jeskyni Santa Cova, kde byla dle legendy nalezena Černá madona, druhá vás vyveze na vyhlídkové místo Sant Joan, odkud se vám nabídne překrásný pohled na celý klášter i jeho okolí.

 

Montserrat - celkový pohled

 

Montserrat - erozí opracované skály

 

Montserrat je vhodný pro horské túry

 

Vápencové skály hory Montserrat

 

Montserrat - výhled ze Sant Joan na klášter, na obrázku dole jedna z lanovek

 

#34 Casa Vicens

Po světě se pohybuje velké množství talentovaných a nadaných lidí, ale ne každému se podaří prorazit. Je totiž potřeba umět využít správnou příležitost, když se naskytne – tak, jak to dokázal Antoni Gaudí. Casa Vicens představuje první stavbu nejslavnějšího katalánského architekta, skrze kterou se dostal do podvědomí široké veřejnosti.

Zadavatelem luxusního domu byl továrník Manuel Vicens, po kterém – jak už to bývá zvykem – stavba nese svůj název. Gaudí projekt realizoval mezi roky 1883-1889. Dům se nachází v luxusní barcelonské čtvrti Gràcia na Carrer de les Carolines a ukazuje, jak lze z minima vytěžit maximum. Pozemek, který dal Manuel Vicens Gaudímu k dispozici, byl totiž poměrně malý. Architekt přesto dokázal vytvořit stavbu pyšnící se rozlohou 1160m².

Casa Vicens byl jedním z prvních opravdu velkých secesních projektů v Barceloně. Gaudí interiér rozčlenil do čtyř podlaží; suterén sloužil pro uskladňování zásob, v přízemí se nacházel obývací pokoj, jídelna a kuchyně, v prvním patře ložnice a ve druhém poschodí ubikace pro služebnictvo.
Casa Vicens zároveň demonstruje způsob, kterým se vyvíjelo Gaudího myšlení. Stavbu totiž zahájil v tradičním duchu katalánské konstrukční jednoduchosti, ale s postupem času popouštěl uzdu své neohraničené fantazii. Dům tak zdobí rozmanité tvary a křivky, barvy, textury, nechybí hra světel a stínů, to vše inspirováno propojením maurské tradice ovlivněné středomořskou vegetací – vegetací, která se v pozdějších projektech stala klíčovým prvkem vizí Antonia Gaudího.

Casa Vicens představoval ve své době inovativní a odvážné dílo výrazně se odlišující ode všeho, co bylo do té doby v Katalánsku postaveno.

 

Casa Vicens - celkový pohled

 

Casa Vicens - průčelí

 

Typický styl Antonia Gaudího

 

Casa Vicens - plotu dominují rostlinné motivy

 

Casa Vicens - detail výzdoby inspirované mimo jiné maurskou tradicí

 

Casa Vicens - hra barev, tvarů, materiálů

 

#35 Casa de la Ciutat

V samotném srdci Gotické čtvrti mohou návštěvníci Barcelony nalézt náměstí Plaça Sant Jaume, jehož jednu z nejvýraznějších dominant představuje Casa de la Ciutat, tedy budova městské radnice nacházející se přímo naproti Palau de la Generalitat de Catalunya. Nenechte se ale mýlit zevnějškem; neoklasicistní fasáda totiž skrývá mnohé gotické skvosty. Jedním z nich je nepochybně Saló de Cent – Velký sál – navržený a vybudovaný v průběhu 14. století Perem Llobetem. Ten je součástí turistické prohlídky radnice, která mimo jiné dále zahrnuje gotické schodiště se sochami nebo Saló de Cròniques vyzdobený v roce 1928 Josepem Maríou Sertem. Jeho fresky jsou jedinečné především tím, že mění svou perspektivu v závislosti na úhlu, ze kterého se na ně návštěvníci dívají. Že lze Casa de la Ciutat považovat za skutečně výjimečné místo pak dokládá i samotné turistické centrum nacházející se v přízemí, na jehož stropě ztvárnil malíř Albert Ràfols Casamada v roce 1982 výjev nazvaný Čtvero ročních období.

Dodejme, že se Plaça Sant Jaume rozprostírá přesně v místech, kde se v dobách starověkého Říma nacházelo fórum – prostor pro veřejná setkávání a politické diskuze. Dalo by se tedy říci, že Casa de la Ciutat pouze pokračuje v dlouhodobé tradici města Barcelona.

 

Casa de la Ciutat

 

Saló de Cent

 

Saló de Cròniques

 

Gotická galerie

 

Katalánské vyhlídky #1-5
Katalánské vyhlídky #6-10
Katalánské vyhlídky #11-15
Katalánské vyhlídky #16-20
Katalánské vyhlídky #21-25
Katalánské vyhlídky #26-30

Historie Katalánska #1
Historie Katalánska #2
Historie Katalánska #3
Historie Katalánska #4
Historie Katalánska #5
Historie Katalánska #6

 

Zdroj: guia.barcelona.cat, barcelonaturisme.com, casavicens.org, radynacestu.cz, mesto-barcelona.cz, wikipedia.org, tarragonaturisme.cat, cestujlevne.com, ryanair.com
Literatura: Kol. autorů, Divy světa, Praha 2002, s. 18.
Foto: ilpost.it, bbc.com, expedia.com, archdaily.com, vivagaudi.org, annefoto.cz, 11setembre1714.org, sortidesambgracia.com, cremallerademontserrat.cat, blocs.xarxanet.org, vagabondquest.com, lonelyplanet.com, montserratvisita.com, tarragonaturisme.cat, imageearthtravel.com, ryanair.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.