Josep Maria Bartomeu by měl vyjít ze své kanceláře, skrze železnou bránu a zahnout doprava kolem stadiónu, kolem zimního stadiónu a severního konce ke staré La Masie. Kolébce stovky mladistvých talentů. Když půjde dále kolem dětské nemocnice tak je k vidění malá kulatá budova, kde je první patro pokryté fotografiemi Barcelony let minulých a také kancelář Joana Gasparta.

Bartomeu ztratil Neymara, který odešel do PSG a musí hledat náhradu, nějaký způsob jak aspoň trochu zmírnit problémy s tím spojené. Když se slušně zeptá, tak mu Gaspart poví co má dělat. Pravděpodobně mu řekne: "proboha nedělej to, co jsem udělal já." 

Mám nápad: Nedělej nic, aspoň né hned teď. Zastav se a poslouchej, mysli a čekej.

Když se naposled Barcelona ocitla v podobné pozici oslabená odcházející hvězdou, aktivovanou výkupní klauzulí a bezmocná to zastavit. Díra v týmu a rekordní přestup - v té době byl prezidentem Gaspart. K moci se dostal, když se v pozadí chystaly techtle mechtle, které vedly k odchodu Luise Figa, který odešel k věčnímu rivalu Realu Madrid. Psal se rok 2001 a o 600km dále v Madridu se prezidentem stal Florentino Peréz, který ve volbách slíbil, že podepíše Barcelonskou hvězdu.

Madrid zaplatil 10 miliard Peset, tedy víc než 50 miliónů dolarů a značně to překonalo tehdejší rekordní přestupovou částku. Gaspart se pokoušel to zastavit (popravdě to zkoušel i Figo), ale nakonec musel uznat porážku. Problém byl, že Gaspart byl emotivní, tvrdohlavý a pyšný a nikdy nechtěl uznat porážku. A zoufale se snažil zjednat nápravu. Dle slov jednoho ředitele Barcelony: "byl v šoku, ztrail jakoukoli schopnost jednat racionálně" a věci se zhoršily.

Gaspart připustil, že: "Přestup Figa nás zničil.Staly se 2 věci: 1) V den, kdy vás zvolí prezidentem vám váš nejlepší hráč řekne, že jde do Realu Madrid, prostě jen tak nejlepší hráč pryč. 2) dají vám hromadu peněz, kopu peněz. A místo toho abych řekl, pánové, ať se tuhle sezónu stane cokoliv, nechť se tak stane. Jenže já jsem zkoušel situaci zachránit. Byla to pohroma, všichni věděli, že jsem ztratil Figa, věděli že mám spoustu peněz a věděli, že musím někoho podepsat."

A tak se také stalo, Gaspart promarnil každý cent na hráče: Marc Overmars €39,6 miliónů, Gerard Lopéz €21,6 miliónů, Alfonso Peréz €15 miliónů a Emmanuel Petit €9 miliónů. Teoreticky byli dobrými hráči, ale měli strašně nadhodnocenou cenu, hned jak Figo přestoupil, tak se změnil i fotbalový trh. 

Barcelona kolabovala a zoufalství narůstalo. Každý další rok podepisovala nové hráče a bylo to ještě horší: Javier Saviola €30 miliónů, Giovanni €20,6 miliónů, Philippe Christenval €16,8 miliónů, Fabio Rochenback €14,6 miliónů, Francesco Coco €2,4 miliónů. Ale bylo to právě ono zoufalství, které dalo do pohybu sled událostí, které vedly ke krizi a kolapsu Katalánska.

A zde se může Barcelona přiučit lekci, fanoušci se samozřejmě také bojí. Poslední týdny se báli o Neymara. Je skvělým hráčem, ale €222 miliónů je skvělý obchod. Ano, je to skvělý obchod, ale závisí to na tom, jak s tím vedení naloží. A to je ten háček.

Nejen, že odchod Neymara kazí image klubu a působí oslabeně. Vedení také vypadá neschopně, že tomu nedokázali zabránit (ačkoliv více než dvojnásobně překonalo původní přestupový rekord, ale výkupní klauzule €222 miliónů bledne v porovnání s údajnou €500 miliónů výkupní klauzulí pro Garetha Baleho). Nyní je čas na pochyby.

Kontext je znepokující: Vedou se debaty týkající se role mladých hráčů z La Masie a Barcelony ztrácející svou identitu. Příchod Ardy Turana a André Gomese na Nou Camp, Marco Verratti nepřišel, ani Héctor Bellerin. Philippe Coutinho byl Liverpoolem označen za neprodejného. Dani Alvés je pryč a hovoří nemile vůči vedení Barcelony, Dani Ceballos dal přednost Madridu, Toni Kroos a Marco Asensio také preferovali Madrid. Přestup Neymara napáchal také spousty škody, prezident který ho podepsal je ve vězení a v Katalánsku roste znepokojení, že si Real Madrid vede na trhu daleko lépe.

Není tedy žádným překvapením, že nikdo nevěří současnému vedení, že by €222 miliónů utratilo racionálně.

Barcelona se od začátku přestupového okna snaží posílit zálohu a doufali že nakoupí od PSG, zde ale nepochodili. Bohužel se na seznam nutných posil přidal i útočník, Neymara musí nahradit. Problémem se zdá býti, že náhrada za Neymara neexistuje. Ačkoliv €222 miliónů je určitě velká spousta peněz, tak nemají takovou hodnotu jako dříve. Lidé říkají, že by se za to dali koupit 4 hráči, ale opravdu? A jak dobří by ti hráči byli? Fotbalový trh se opět posunul a hlavně pro Barcelonu.

Ještě před přestupem řekl Piqué"Musíme bojovat o udržení Neymara, na trhu není nikdo jako on." A měl pravdu, nikdo není jako on, ale naopak se můžou objevovat přestupové částky podobné te Neymarově za hráče, kteří mu nesahají ani po kotníky. Neymar měl být budoucnost Barcelony, on měl převzít korunu po Messim a být nejlepším hráčem na planetě. Nyní je to už minulost. Klub se musí ujistit, že tohle není konec, ale nový začátek. 

Tohle by mohla být obrovská příležitost, ale také povinnost. A když máte povinnost nakoupit, tak nankoupíte dobře (kvalitně), jak ukazuje příklad s Gaspartem. Výjděte na ulici s pytlem peněz, když všichni ví, že máte pytel peněz na 95% vás okradou. Velké finanční investice nezaručují úspěch a urychlení situace není vždy nejlepším řešení. Když Cristiano Ronaldo odešel v roce 2009 z Manchesteru United, tak klub podepsal Antonia Valenciu, Michaela Owena, Gabriela Oberana a Mameho Biram Dioufa, koho byste radši měli v týmu?

Tlak na vedení je enormní a fotbalový trh je každým dnem horší. Fanoušci chcou odpovědí a řešení situace. Potencionální jména se objevují každý den na titulních stránkách novin. Super hvězdy musí být podepsány a to hned. Je to ale řešením?

Barcelonu zaskočil odchod Neymara, není to něco co plánovali a byli na to připraveni. Ale teď na to musí okamžitě reagovat. Mají pocit, že musí něco udělat, cokoliv. Je i argument, že by neměli dělat vůbec nic. Hlavně nesmí podlehnout pocitu nutnosti pomstít se světu a spadnout do Gaspartovi pasti.

"Nemůžete udělat co jsem udělal já, prostě ne. Budete mrtví!" - Joan Gaspart

 

 Video

Rozbor přestupu Neymara Júniora do PSG z ekonomického hlediska

 

Zdroj: espn.com, Sid Lowe, Skadrys
Foto: fcbarcelona.com

Komentáře

SaltBae

3
2017-08-05 20:12:12

nesouhlasím
Barca si prostě nemůže dovolit experimentovat, lidé mají ty největší očekávání a po minulé sezoně kdy jsme dostali klepec od Juve, la liga taky nevyšla a Copa je slabá útěcha, lidé prostě chtějí a čekají výsledky a trofeje. Sakra obdrželi jsme 222M za 3. nejlepšího hráče světa, tak za něj musíme prostě v rámci možností přivést adekvátní náhradu, nemůžeme spoléhat na Deulofeua u něj žádný progres nevidím a už tuplem né na línýho Turana (to je omyl Barcy) jinak ač jsem zastáncem La masie a hráčům jako Alena, Samper apod přeji co nejvíce šancí za ÁČKO v letošní sezoně, za Neymara musí přijít světová extratřída!!! v akademii bohužel není nikdo ani z poloviny tak kvalitní jako byl Neymar, který byl v několika klíčových zápasech, kde se Messimu a Suarézovi vůbec nedařilo naším jediným tahounem.

Skadrys

2
2017-08-05 20:16:02

jenže kdo by Neymara mohl nahradit? Jediná světová extra třída na jeho pozici je snad Hazard a ten je absolutně neprodejný. Dembele je především pravé křídlo, Dybala není křídlem vůbec, S coutinhme se počítá hlavně do zálohy jestli vůbec přijde. Z Atlética také nikdo nepříjde kvůli přestupovému banu. Koho tedy? Trh na téhle pozici je mizerný

Meyen

3
2017-08-05 20:23:55

Ne, Dembélé je především levé křídlo, když tam odehrál více zápasů :D

Meyen

3
2017-08-05 20:26:39

Alespoň v minulé sezóně a umí obě strany, stejně jako Mascherano je pravák a na levém stoperovi umí zahrát výborně.

Skadrys

1
2017-08-05 20:27:54

no jasně, ale tak bere se jako "talent". On chce kvalitu :D

Romca

3
2017-08-05 20:29:01

Tak každý si kvalitu představuje jinak :D musíš to brát tak

Sippa

1
2017-08-05 21:03:45

Pro mě je dvě světová extra třída třeba takový Reus ... Jen ho omezují zranění :)

CRUIJFF

-9
2017-08-05 21:10:31

som o tom presvedčený, že pri momentálnej prestupovej politike nášho vedenia, by sme aj s Neyom neziskali ani jeden titul. zhoršujuca situacia nám ukázala zrkadlo toho čo sa deje v klube...Lucho si zbalil kufre, lebo tušilo že mu horí pod zadkom a na lepšie časy sa už neblízka..to musel vycítiť aj Neyo a mal pekelne ťažké rozhodovanie..zvažil všetky ZA a PROTI a tak sa aj rozhodol podľa mna správne...a že media chcu z neho urobiť FIGO-GATE, to je také ,,futbalove,,,,,prajem mu hodne uspechov aj ked si myslím, e sa tam trochu ,,zakopal,, a bude sice naj ako Ibra, ale nič viac...bodaj by som sa mýlil..

GarryWeed1

4
2017-08-05 22:05:01

Me by se libily max dva prestupy klidne i jeden pokud by to byl ten Coutinho... jinak bych spise nechal Ernesta pokud sam nedokaze z tymu vymacknout vice nez se nam poslednich par mesicu "darilo".... ani nevim proc ale hrozne jsem si oblibil Aleñu a verim mu :-)

Reekwon

3
2017-08-05 22:43:54

"Nejen, že odchod Neymara kazí image klubu a působí oslabeně. Vedení také vypadá neschopně, že tomu nedokázali zabránit." Asi nový trend, všechno špatné házet na vedení. Copak se Neymar nerozhodl sám? Copak v pondělí nepřijel do tréninkového centra a nesdělil, že chce odejít? Co mělo vedení asi tak dělat? Dále pak píše, že Bale má nechutnou výkupní klauzuli. To je sice výborné, ale když hráč požádá o přestup, že už dále nechce hájit naše barvy a bude mít klauzuli 500 milionů, což nikdo nemůže zaplatit, tak by Barcelona vyjednáváním dostala ještě méně. Ano, pravděpodobně by byla překonána částka Pogby, ale nedostali by jsme 222 milionů ani omylem, kdyby se muselo vyjednávat.

Pajinos

-1
2017-08-06 00:04:24

v pondělí nepřijel no, přijel ve středu :D https://www.forcabarca.cz/...

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.