Hned třetí kolo nabídlo ve španělské lize barcelonské derby, které se v podzimní části sezóny hrálo jako první na Camp Nou a hostující Espanyol nepřijel k tomuto duelu v nejlepším rozpoložení, zatím totiž jen s jedním bodem na svém účtu a tak si určitě přáli, aby minimálně ten jeden další do tabulky přidal.

Do utkání vstoupil Espanyol docela dobře, co se defenzivní práce týče. Domácí Barcelonu do ničeho vážného nepouštěl a držel ji dál od své branky. Tedy až do 26. minuty, tehdy Ivan Rakitić poslal průnikovou přihrávku mezi obránce na Lionela Messiho a ten otevřel svůj gólový účet v tomto zápase. Sluší se ale připomenout, že Messi přijal přihrávku od Rakitiće v ofsajdové pozici a pomezní rozhodčí tak chyboval. Ofsajd se ale nepískal a gól byl uznán.

Po půlhodině hry si nebezpečí před brankou Espanyolu Messi s Rakitićem zopakovali znovu, tentokrát si na pár přihrávek vyhráli s celou obranou a na konci akce byl Rakitić, který zahodil obrovskou příležitost.

Ve 35. minutě využil Jordi Alba zmatení obrany Espanyolu a svou rychlostí se ve vápně dokázal dostat k odraženému míče, který pak naservíroval před bránu Paua Lopéze, kde už stál Leo Messi a ten se zapsal do zápasu druhým gólem. V závěru utkání ještě mohl do zápasu vrátil Pablo Piatti, ten se dostal na hranici vápna k odraženému míči a vyslal na Ter Stegena nebezpečnou střelu, kterou německý gólman nechytil, ale ani neskončila v brance, orazítkovala totiž jen levou tyč.

Po změně stran se ke změně skóre znovu odhodlal Piatti, jeho míč ale proletěl těsně kolem levé tyče. To samé potkalo i Lionela Messiho na druhé straně, velmi dobrá příležitost, ale míč proletěl kolem tyče, tentokrát pravé.

Mezi střelce se v 55. minutě mohl zapsat i Luis Suárez, toho do skvělé příležitosti vybídl dobrým průnikem Lionel Messi, ale míč, který argentinský útočník na Suáreze do vápna poslal byl uruguayským střelcem z první poslán jen na bránu.

Po hodině hry, ale opět úřadoval Lionel Messi, ten uklidil míč střelou z desítky do pravého dolního rohu opět po přihrávce Jordiho Alby, který si připsal druhou asistenci.

Na řadu přišla řada střídání, mimo jiné taky nový hráčů, kteří mohli okusit čerství pažit na Camp Nou. Za Sergia Busquetse přišel nahřiště Paulinho a za Deulofea Dembélé.

Na další zajímavou akci a vlastně i na branku se čekalo až do 87. minuty. Dobrý výběr místa zvolil Gerard Piqué, kterému po kopnutém rohu přihrál míč přímo na hlavu Ivan Rakitić. A když už se zdálo, že bude konec, v 90. minutě André Gomes poslal do přečíslení Dembélého, který dobře viděl nabíhajícího Suáreze a tak mu míč prostě poslal před bránu. Luis Suárez si připsal první ligovou branku a Dembélé první ligovou asistenci. Barcelona zvítězila na Camp Nou 5:0 a zvýšila tak počet vítězství v barcelonském derby na 97.

Lionel Messi 26'
  29'  David Lopéz
 Lionel Messi 35'
     2. poločas
  57'' Pablo Piatti    Sergio García
  60'  Víctor Sanchez
​ Lionel Messi 67'
  68' Víctor Sanchez   Marc Navarro
 Gerard Deulofeu   Ousmane Dembélé 68'
  71'  Sergi Darder
Sergio Busquets   Paulinho 73'
  74'  Aarón Caricol
  75' Sergi Dardel   Dídac Vila