Prezident Generalitat, Carles Puigdemont, v Katalánském parlamentu pronesl v úterý svůj projev, ve kterém prohlásil nezávislost Katalánska a hned nato ji odvolal a vyzval k dialogu. Zde Vám přinášíme překlad transkripce nejdůležitější části tohoto projevu: 

"Jak je známo, Zákon o referendu určuje, že dva dny po oficiálním vyhlášení výsledků, v případě, že počet hlasů pro nezávislost bude vyšší než počet hlasů proti, Parlament "zorganizuje schůzi pro formální vyhlášení nezávislosti Katalánska, její následky a započně následující proces."

Je před a po 1. říjnu. A dosáhli jsme toho, co jsme si na začátku mandátu určili

Došli jsme k této historické chvíli a já, jako prezident Generalitat, k vám přistupuji, abych prezentoval výsledky referenda před parlamentem a našimi spoluobčany. Prezentoval vůli lidu, která chce, aby se Katalánsko stalo nezávislým státem ve formě republiky. 

To je to, co je dnes potřeba udělat. Na základě zodpovědnosti a respektu. 

A se stejnou vážností, vláda a já sám navrhujeme, aby parlament suspendoval toto prohlášení nezávislosti, aby se v příštích týdnech mohlo diskutovat, bez čehož není možno dojít ke společné dohodě. Pevně věříme, že tento okamžik nevyžaduje zvýšení eskalace napětí, ale především jasnou vůli a odhodlání prosazovat požadavky obyvatel Katalánska z výsledků z 1. října. Výsledky, které musíme nutně brát v potaz v dialogu, který jsme ochotni otevřít. 

Je všeobecně známo, že hned den po referendu se spustily různé mediální iniciativy, které spustily dialog a vyjednávání na úrovni národní, státní a nezinárodní. Některé z nich jsou veřejné a jiné zatím ne. Všechny jsou velmi vážné a ještě nedávno bylo těžké si je jen představit. Volání po dialogu a ne po násilí bylo slyšet ve všech koutech naší planety. Včerejší prohlášení osmi držitelů Nobelovy ceny pro mír, prohlášení The Elders, v jejichž čele je bývalý generální sekretář Spojených národů Kofi Annan a který tvoří osobnosti světové důležitosti. Prohlášení prezidentů, ministrů evropských zemí, evropských politických lídrů... tato žádost o dialog obíhá Evropu, protože Evropa si je vědoma následků, které může mít špatné řešení tohoto konfliktu. Všechny tyto hlasy si zaslouží být vyslyšeny. Všechny bez vyjímky. A žádaly nás, abychom nechali čas pro dialog se španělským státem. 

To je také dnes potřeba udělat. Na základě zodpovědnosti a respektu. 

Tímto končím. A činím tak, zatímco apeluji na zodpovědnost všech. Všechny občany Katalánská žádám, aby se i nadále vyjadřovali, jak to dělali dosud. Svobodně a s respektem k těm, kteří mají jiný názor. Firmy a ekonomické činitele žádám, aby i nadále generovali bohatství a aby neupadli v pokušení používat svou moc k zastrašování obyvatelstva. Politické strany žádám, aby svými slovy a činy přispívaly ke snížení tlaku. Také to žádám po médiích. Španělskou vládu žádám, aby poslouchala. Nemusí poslouchat nás, jestli nechce, ale ať poslouchá média a mezinárodní komunitu a miliony občanů po celém Španělsku, kteří chtějí, ať se upustí od represe a vnucování. Evropskou unii žádám, aby se hluboce zapojila a hledala základní hodnoty Unie.

Dnes katalánská vláda učinila zodpovědné a štědré gesto a opět vyzývá k dialogu. Jsem přesvědčen, že pokud svět v příštích dnech bude jednat se stejnou zodpovědností a bude plnit své povinnosti, konflikt mezi Katalánskem a španělským státem se může vyřešit klidným a vzájemně výhodným způsobem, v respektu k přání občanů. 

Pro nás to tak neskončí. Protože cheme být věrni naší dlouhé distorii, všem, kteří trpěli a kteří se obětovali, protože chceme důstojnou budoucnost pro naše děti, pro všechny, keří chtějí, aby Katalánsko bylo zemí vítání a naděje."

 

Část projevu Carlese Puigdemonta deník El País bohužel do tohoto přepisu nezahrnul a tak není přitomen ani v překladu. Kompletní přepis prezidentova projevu si můžete v katalánštině přečíst zde.

Zdroj: elpais.es

Komentáře

Pavlita

1
2017-10-10 22:51:34

Jak může někdo implicitně vyhlásit republiku a explicitně ji odvolat? On vlastně suspendoval republiku, kterou nevyhlásil. A následně podepsali text, který ani neprošel parlamentem. (Po skončení schůze se znovu sešli, aby podepsali vyhlášení republiky. K tomu už opozici nepřizvali)

Co pro Puigdemonta teď vlastně je Katalánsko? Myslím, že on sám neví.

Ramesse

2
2017-10-10 23:22:01

Je vidět, jak se mu to celé naprosto vymklo z rukou. Snad bude Španělsko reagovat příčetně.

Pavlita

2
2017-10-10 23:23:30

Tady je rozdíl mezi Českem a Španělskem. Předseda vítězné strany v celostátním měřítku Sánchez zrovna jedná s premiérem Rajoyem. O půlnoci. :D

Petko

0
2017-10-11 11:18:19

Ale P. vlastne nevyhlásil samostatnosť ! Na tom sa zhodli svetové médiá. Uznávané (CNN, ZDF, ARD v Nemecku a podobne). Navrhol 1-4 týždne debaty s Madridom, ktorý debatu odmieta. A pritom majú ponuku (nabídku) prostredníkov (Obama, Kofi Anan, atď.). Myslím že rozhovory sú dôležité a neviem o tom že by bola vyhlásená samostatnosť Katalánska ako republiky.

Pavlita

2
2017-10-11 16:42:38

On ji v podstatě vyhlásil a nevyhlásil. Proto se na něj nyní obrátil španělský premiér Rajoy s výzvou, ať to vyjasní.

Petko

0
2017-10-11 11:20:05

P. S. @Pavlita : kde bolo publikované podpísanie vyhlásenia republiky - po schôdzi ? Díky.

Ramesse

1
2017-10-11 11:36:48

Myslím, že měla Pavla na mysli toto: :-) https://twitter.com/...

Petko

1
2017-10-11 16:27:49

Díky

Pavlita

2
2017-10-11 16:41:35

Podepisovali to v přímém přenosu a dávali to ve všech španělských televizích. Já sledovala televizi La Sexta.

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.