Hned po projevu Carlese Puigdemonta si k řečnickému pultu stoupla předsedkyně opozice Inés Arrimadas. Přinášíme vám překlad z odposlechu tohoto projevu:

"Právě jsme byli svědky ohlášeného státního převratu. Převratu demokracie. Převratu zdravého rozumu. Převratu tohoto parlamentu. Převratu našeho statutu autonomie. A hlavně převratu společného projektu, který se jmenuje Španělsko a Evropská unie.

Ale nakonec jste tam, kde jste vždy chtěli být. Vždy jste chtěli dojít k vyhlášení nezávislosti. Ve vašem volebním programu se nemluví o žádném referendu. Protože nikdy jste nechtěli hájit referendum. Vy jste chtěli vyhlásit nezávislost za každou cenu. A tak jste použili 1.10. jako výmluvu, jako příležitost udělat to, co jste vždy udělat chtěli. Vyhlásit nezávislost.

Nevím jak pro vás, ale pro mě, takové neurčené, podmíněné, odvolané vyhlášení nezávislosti je stále vyhlášení nezávislosti. Stále je to proti zdravému rozumu.

Něco Vám řeknu, pane Puigdemonte, kvůli celé řadě chyb, kterých jste se dopustili, NIKDO neuznal ten výsledek referenda. NIKDO. Nikdo z vás, nikdo z těch, kteří sdílí vaši myšlenku, ani nikdo z médií, které jste si koupil a nebo je měl moc ovlivnit, nedokázal, aby byl 1.10. rozhodující. Nikdo v Evropě nepodporuje to, co jste právě udělal, pane Puigdemonte. Nikdo v Evropě neuznává 1.10. jako referendum o nezávislosti.

Vidíme, že toto není o demokracii. Toto je o nezávislosti. Celá Evropa a celý svět viděl, že tady se nejednalo o urny, ale o hranice. A nakonec jste se ukázal. Vaše strana je nacionalistická. Jeden z nejhorších nacionalismů, které v Evropě existovaly. Dám vám pár příkladů, proč Vás v Evropě nikdo nepodporuje:
Nacionalismus je antiteze evropského projektu. Jeden z úkolů Evropské unie je bojovat proti nacionalismu.
Nacionalismus znamená stavět více zdí, Evropa staví více mostů.
Nacionalismus ukazuje na vnitřní a vnější nepřátele, v Evropě se hledají spojenci.
Reprezentujete nacionalismus, který hledá rozdělení, a Evropa znamená unii.
Vy reprezentujete nadřazenost, zatímco Evropa hledá rovnoprávnost.
Reprezentujete nesolidárnost, Evropa hledá solidaritu. [...]

Dám Vám několik příkladů, ale nemám jich moc, protože když jste vyhlásil nezávislost, tak jste nám, opozici, dal jen 10 minutek abychom se vyjádřili.
Ale aby celá Evropa viděla. Toto je plakát strany Convergencia i Unió. Toto není žádný tweet, je to plakát, který říká "Dotované Španělsko žije na úkor produktivního Katalánska." Takto si vážíte Španělů, jak jste říkal v projevu, pane Puigdemonte? Toto je respekt Španělů? Toto? 

Celých 10 minut bych vám mohla dávat takovéto příklady. Zaujal mě ale článek pana Junquerase z roku 2008, kde se píše "Katalánci se geneticky podobají více s Francouzi než se Španěly, více s Italy než s Portugalci a trošičku se Švýcary. Naopak Španělé se podobají více Portugalcům než Kataláncům, a velmi málo Francouzům." Toto je nacionalismus, proti kterému bojuje Evropská unie od svého založení. Spletli jste si století a místo. Protože toto je 21. století v Evropské unii. A víte o co jde? Všichni politici ve 21. století v Evropské unii vědí, že pokud nechají, aby se tímto způsobem rozbilo Španělsko, otevřou tím pandořinu skřínku. Všechny separatistická, nacionalistická, protievropská hnutí budou mít na koho se odkázat. [...] Jste sám, pane Puigdemonte. Na mezinárodní úrovni není jediné evropské velmoci, která by vás podporovala.

Víte, co je ale nejhorší? Nejde o to, že chcete rozdělit Evropu, což už samo o sobě je vážné, pane Puigdemonte. Ani o to, že chcete rozdělit Španělsko. Vy jste ale rozdělil Katalánsko, pane Puigdemonte. Vyzývám vás, když se obracíte ke katalánskému lidu, neříkejte, že katalánský lid je sjednocen. Protože to není pravda. Je tomu bohužel tak a je to hlavně kvůli vám. To, co jste udělali je postavit se nám. Zavinili jste, že se na nás ukazuje. Zavinil jste, že na veřejné osoby, které nesouhlasily, se může na ulicích ukazovat. To je to, co jste udělal.

Zavinil jste, že podniky odcházejí z Katalánska. Už jich odešlo několik. Je to zajímavé, protože ti, co si nejvíce stěžovali na Katalánský deficit odešli. Ochudili Katalánsko. Ochudili Katalánce. A mimochodem, opravte si trochu ta čísla, pane Puigdemont. 

A kromě toho, pane Puigdemonte, jste ohrozil tady tuto instituci (katalánský parlament). Ohrozil jste katalánský statut autonomie. [...]

Toto je Katalánsko, které chcete, pane Puigdemonte? Opravdu? Katalánsko, že kterého firmy musejí utíkat do jiných částí Španělska? Katalánsko, kde se školy ptají, kde pracují rodiče dětí? Já takové Katalánsko nechci.

Myslím, že dosáhnete jednoho, a sice že vzbudíte tu utišenou většinu. Není to tichá většina, máte pravdu, ale utišená. Vašimi projevy, vašimi médii. Utišená. Máte špatnou strategii. Oni se probudí a už nikdy neumlknou. Tyto miliony Katalánců jsou většina. Vy jste nikdy neměl většinu v prohlášení nezávislosti.

Ještě jednoho jste dosáhl. Spousta Španělů si uvědomí, že žijí ve skvělé zemi. [...]

Něco Vám řeknu, pane Puigdemonte. Většina Katalánců se totiž cítí Katalánci, Španěly a Evropany. Většina. Nevím, jak to máte vy, ale my to máme takto. U nás doma ještě jedno: Andalusie. [...] A ještě něco vám řeknu, pane Puigdemonte. Mí rodiče, sourozenci a bratranci žijí v Andalusii. Já nikdy nedovolím, aby potřebovali pas k tomu, aby mne navštívili. To nedovolím.

Protože Váš projekt, pane Puigdemonte, znamená odchod z Evropské unie. [...]

Chci se obrátit ke všem, aby nadále bojovali, aby neměli strach, aby nebyli zticha. Budeme mít možnost hlasovat v urnách. V opravdových urnách, ne v těch, kde vy přepočítáváte 3-4x hlasy jedněch a těch samých a že máte odvolanou volební komisi. Takhle se vám hlasování líbí. Ale z opravdových voleb máte šílený strach.

Dřív nebo později v Katalánsku budou opravdové volby. Volby, kde nebudete moct vybrat komisi. Volby, kde se nebude moct hlasovat 3-4x. Volby, kde nebudete moct vyhlásit výsledek, který se vám zrovna hodí. Urny, ze kterých máte hrozný strach. V této chvíli se konečně po 30 letech spojíme. Budeme Katalánsko, kde se firmy budou chtít vrátit.

To co zažíváme nyní, není dobré pro nikoho. Ale prvně se musíme vrátit do normality. A pak musí přijít opravdové volby. Katalánsko je naše země, Španělsko náš stát a Evropa naše budoucnost."

 

Zdroj: Youtube
Foto: La Vanguardia

Komentáře

Ramesse

3
2017-10-10 23:31:40

Arrimadas mě svým proslovem přesvědčila víc, než Puigdemont :-)

Pavlita

3
2017-10-10 23:46:11

Jen abych vysvětlila ty dvě zmíněné skutečnosti.
Od minulého týdne přes 10 katalánských firem změnilo své sídlo a stalo se firmami španělskými. Jednoduše proto, aby nebyly mimo EU. Někde jsem četla, že odešlo 40% katalánského HDP. Tohle bude asi trošku přehnané, ale malá část HDP to nebude.

Dvě Katalánské děti odešly z gymnázia poté, co je učitelé dané školy uráželi za to, že jejich rodiče pracovali pro Guardia Civil, která bránila referendu.

Skadrys

2
2017-10-11 00:03:42

what a time to be alive

Pavlita

1
2017-10-11 17:09:44

Mimochodem, zde je seznam firem, které už z Katalánska za poslední týden odešly. Málo jich není. https://elpais.com/...

Pavlita

1
2017-10-11 00:13:38

Každopádně v televizi to je téma číslo jedna. Jeden komentátor před chvílí pronesl, že "dnes nebyl uspokojen vůbec nikdo." Má pravdu ten chlapec.
Nejsou spokojeni ani zastánci nezávislosti, ani její odpůrci.
Zajímavý to projev pana P., který vlastně odporuje sám sobě.

Luvak

0
2017-10-11 08:26:06

Nemusím tomu všemu rozumět,ale četl sem oba proslovy a tahle paní to má v hlavě opravdu v pořádku ,kdežto ten Pokemon co vyhlasil nezavislost to má v hlavě trošku pomatené.

Petko

2
2017-10-11 11:13:44

Videl som priamy prenos na nemeckom "PHOENIX"-e simultánne prekladaný do nemčiny. Pán P. sa mi nezdal pomätený ani šéfka opozície. Majú len rôzny názor. A z toho v demokracii vzniká ešte kvalitnejšia demokracia. My od nás nedokážeme ziastiť či napr. z 1 milióna € vyprodukovaných v Katalánsku sa Kataláncom vráti len 10% alebo 90% ? A o tom hovoril pán P. Šéfka opozície o tom radšej nehovorila. Atď. VEC NÁZORU, myslím si.

Pavlita

0
2017-10-11 16:45:02

Ve španělském deníku ABC nyní vydali rozbor Puigdemontova projevu. Každý druhý fakt, který vypustil z pusy, byl pozměněný. Pokud si najdu chvilku, přeložím to. http://www.abc.es/...

Luvak

1
2017-10-11 13:42:32

https://m.youtube.com/...

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.