V úterý všichni trpělivě vyčkávali na katalánského prezidenta Carlese Puigdemonta, katalánské fotbalové kluby a sportovní federace však vyčkávaly taky. Jaký je plán Barçy, Espanyolu a Girony v případě nezávislosti Katalánska? Principiálně dokončí sezónu ve španělské lize, ale jejich budoucnost v létě 2018 a dále je neznámá.

Puzzle

Teoreticky by nezávisla katalánská vláda byla pro to, aby její kluby zůstaly ve španělské lize a součástí španělské federace, ale tady začínají právní puzzle.

Například, pokud katalánský fotbalová federace (FCF) neopustí španělskou federaci (RFEF), tak by ty kluby byly teoreticky stále považovány za španělské a mohly se účastnit La Ligy i Copy del Rey.

Naopak, pokud se katalánská fotbalová federace odthrne od té španělské, tak by se předmětné kluby musely účastnit své domácké soutěže a ztratily by pořadí a koeficient na evropské úrovni. Případně by se mohli připojit do jiné evropské soutěže.

Co se týče katalánských atletů, tak ti by si mohli zvolit mezi dvěmi národními týmy a pokud by Katalánsko nebylo v Evropské Unii a zvolili si katalánský sportovní pas, tak by neměli status EU.

Přístup LFP

Existuje však i další faktor, tím je přístup španělské fotbalové federace. Například tedy prezident LFP Javier Tebas řekne, že katalánské kluby nemohou hrát ve španělských soutěžích podle ligových a federačních pravidel. Ale vyloučení katalánských týmů a zejména Barcelony by mělo obrovské dopady pro obě strany.

El Clasico

Barça je multi sportovní klub, který napříč mnoha různými disciplínama generuje obrovské množství zájmu médií, zejména fotbalová stránka. Fotbalové El Clasico mezi Barçou a Realem Madrid je světová událost, která generuje pro kluby a ligu milióny eur. 

Navíc španělská vláda by mohla navrhnout změnu zákona, ve které by výslovně vyloučila katalánské kluby ze španělských soutěží, pokud k nezávislosti dojde.

 

Zdroj: sport-english.com
Foto: sport-english.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.