V rámci tohoto seriálu si každých 14 dní představíme několik témat, které buď považujeme za nutné osvětlit a nebo patří mezi ty nejvíce diskutované a tak je jednoduše nemůžeme vynechat. Na počátku každé kapitoly budeme citovat odstavec z aktuálních médií, který o tématu pojednává, a následně jej potvrdíme či vyvrátíme.

Tento díl tedy ponese název "Katalánské země"

«Toto slovní spojení z geopolitického hlediska označuje fiktivní realitu, dle které Katalánsko, Valencijské společenství, Baleárské ostrovy, východní část Aragonie, Andorra, francouzský region Roussillon, italské město Alghero ležící na Sardinii a španělská horská oblast Carche (severovýchodní část společenství Murcia) mají tvořit jeden samostatný stát. Důvodem toho má být dle katalanistů fakt, že na celém tomto území se hovoří katalánsky» (Martínez, 2016).

V Katalánsku se o Katalánských zemích mluví dnes a denně. Toto slovní spojení, stejně tak, jako víra v jakousi oddělenost od Španělska, je v životě Katalánců všudypřítomná: v základních školách visí mapy Katalánských zemí, stejnou mapu nám Generalitat prezentuje ve své předpovědi počasí a můžeme nalézt také kuriozní případy jako například přenos televizních novin TV3, kde byl francouzský sportovec představen jako severokatalánský lyžař (tento lyžař dokonce ani neovládal katalánštinu).

A to i přesto, že výše zmíněná území nikdy v historii netvořili jeden ucelený stát. Nicméně sugesce tohoto termínu a map pomalu utvářejí rozpoložení, ve kterém státy, které nikdy v historii neexistovaly, začínají dostávat formu. 

Nejstarší zmínku o "Katalánských zemích" nalezneme v dokumentu psaném rodákem z Valencie, Bienvenidem Oliverem y Estellerem, který byl publikován během Katalánské renesance (Renaixença) v Madridu roku 1876. Avšak jednalo se o pouhé označení "území katalánské mluvy", bez jakéhokoliv politického podtextu. V žádném předešlém dokumentu není žádná zmínka o "Katalánských zemích", neboť tyto země nikdy neexistovaly

Nejpřesnější by bylo přirovnat Katalánské země k Aragonské koruně, která zahrnovala území Aragonie, Katalánska, Valencie, Sicílie, Korsiky, Sardinie, Neapole, Atén a Neopatrijského vévodství. Přestože Aragonská koruna zahrnovala "Katalánské země", její území bylo daleko rozsáhlejší. Navíc katalanistům uniká skutečnost, že se tento stát nazýval "Aragonská koruna" a nikoliv "Katalánská koruna". Mezi katalánskými historiky je nyní velmi moderní nazývat toto území "Katalánsko-Aragonskou korunou". 

První, kdo použil tento termín pro politické záměry byl, paradoxně, další rodák z Valencie, a sice Joan Fuster, který jej uvedl ve své eseji z roku 1962. Jeho intelektuální dědictví bylo posléze převzato organizací Acció Cultural a také politiky z řad republikánské levice ERC a kandidatury lidové unie CUP. V podstatě když například poslanec katalánského parlamentu Germà Gordó hovořil o "kompletním národě", když hovořil o "územích katalánské mluvy," tak se jednalo o zářný příklad lingvistické, historické, soudní, kulturní a politické ignorance, která jej dle slov novináře Josého Luise Corrala diskreditovala při zastávání tak důležité funkce.

Aspirace Katalánců vzrostly v dubnu předminulého roku a to díky Smlouvě o spolupráci (Acuerdo de Hermanamiento) podepsané Valencijskou platformou za právo rozhodnout (Plataforma por el Derecho a Decidir del País Valenciano), Sněmem za bránění suverenity Mallorky (Asamblea Soberanista de Mallorca, ASM) a Národním katalánským sněmem (Asamblea Nacional Catalana, ANC). Dohoda měla za úkol posílit bránění suverenity katalánských zemí a podporu institucí separatistického charakteru. Celá kauza došla tak daleko, že levicoví republikáni ERC před dvěma lety zveřejnili své plány připojení ostatních území "Katalánských zemí" ke Katalánsku hned poté, co se vyhlásí nezávislost.

 

Fotogalerie

Mapa Katalánských zemí.

Mapa Aragonské koruny.

 

Řekněte nám v komentářích, co si o tom myslíte Vy! 

Kompletní série:

1. díl: Invence národních symbolů - Katalánská vlajka
2. díl: Invence národních symbolů - Politická moc Barçy
3. díl: Invence národních symbolů - Katalánská hymna
4. díl: Invence národních symbolů - Národní tanec
5. díl: Invence národních symbolů - Odmítání španělských tradic
6. díl: Invence národních symbolů - Boje o nezávislost
7. díl: Katalánský jazyk a kultura za frankismu

Kompletní překlad práce: ŽEBROKOVÁ, Pavla (2016). Las mentiras del proceso secesionista catalán. Ostrava: Ostravská univerzita.
Použité zdroje:

CORRAL, José Luis (2015). “Cataluña, Aragón y los países catalanes” [online]. El Periódico de Aragón. 30. 8. 2015 [cit. 28.05.2016]. Dostupné na: http:// www.elperiodicodearagon.com/noticias/opinion/cataluna-aragon-paises-catalanes_ 1049867.html
MARTÍNEZ, D. (2016). “El mito de los «países catalanes»: el invento de un valenciano en 1962” [online]. Diario ABC. 2. 5. 2016 [cit. 26.05.2016]. Dostupné na: http://www.abc.es/espana/comunidad-valenciana/abci-mito-paises-catalanes- invento-valenciano-1962-201605021732_noticia.html
“Puigdemont ofrece una ‘coalición’ a los países catalanes” [online]. La Gaceta. 5. 5. 2016 [cit. 28.05.2016]. Dostupné na: http://gaceta.es/noticias/puigdemont-ofrece- voluntad-entendimiento-los-paises-catalanes-05052016-1440
SIERRA, Sonia (2014) “La perversión del lenguaje”. In: AZRA, Juan; COLL, Joaquim (eds.). Cataluña: El mito de la secesión: Desmontando las falacias del soberanismo. Córdoba: Almuzara, 2014, s. 257-278.
TERCERO, Alejandro (2014). “ERC prevé la anexión de Valencia, Baleares y el sur de Francia a Cataluña tras la secesión en su programa electoral para las europeas” [online]. Crónica global. 4. 5. 2014 [cit. 28.05.2016]. Dostupné na: http:// www.cronicaglobal.com/es/notices/2014/05/erc-preve-la-anexion-de-valencia- baleares-y-el-sur-de-francia-a-cataluna-tras-la-secesion-en-su-pro-7388.php

Foto: forcabarca.cz

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.