Teď, když se Philippe Coutinho připojil k Barceloně, se po celém světě spekuluje, na jakém postu bude hrát, a jak ho Ernesto Valverde využije. Nejlepší formací, kde by mohl být využit jeho potenciál, je sestava s dvěma defenzivními záložníky, tj. 4-2-3-1. Ano, toto rozestavení se může zdát obranné, ale jedná se o velmi flexibilní formu, neboť v případě potřeby může být přeměněna v jiné.

Valverde byl známý tím, že během svého působení na lavičce Athletic Bilbao nebo Olympiakosu využíval právě tohoto rozestavení. Většina z nás očekávala, že jí použije i Barceloně a začne zde svou trenérskou kariéru. On však přišel s formací 4-4-2, která se ukázala, jako velice vhodná po odchodu Neymara a se zraněním Ousmane Dembélého. Hráči si na tuto sestavu po čase zvykli a přizpůsobili se jí.


Změní Ernesto Valverde opět rozestavení?

Ve 4-2-3-1 bude obranná čtveřice jako u 4-4-2 s volbou dvou stoperů a krajních beků. Alba, Piqué, Umtiti, Roberto, i když je fakt, že by mnozí preferovali Semeda, ale při tomto rozestavení je barcelonský odchovanec ideálnější volbou.

Na postu dvou defenzivních záložníků by působil Ivan Rakitić a Sergio Busquets. Jak víme, tak schopnosti Busquetse jsou na tomto postu světové, ne-li nejlepší vůbec. Chorvatský reprezentant se rovněž zvedl po nepodařeném vstupu do sezóny. Posílá výborné křížné míče, hodně toho naběhá, čímž vytváří prostory pro své spoluhráče.

Kromě svých útočných schopností ukázal taktéž úžasné dovednosti jako defenzivní záložník během absence Busquetse v utkání proti Sporing CP, Deportivu nebo Levante. Duo Busquets - Rakitić by se tak mohlo stát jedno z nejlepších na tomto postu, pokud však bude využito správně.


Fungovala by jejich spolupráce na defenzivním záložníkovi?

Na levém křídle by se pohyboval Coutinho a pravém Dembélé. Jako ofenzivní záložník by se  na hřišti působil Lionel Messi, což mu umožňuje hrát jako falešná "9", na což si už zvykl. Luis Suárez by byl osamocený na hrotu útoku. Tato role mu taky sedí úplně nejvíce. Navíc se postupně dostává do formy a každým zápasem je lepší a lepší.

Defenzivní záložníci společně s ofenzivním drží míč na kopačkách a ovládají střed pole tím, že zvyšují a snižují tempo hry. Alba a Roberto se na krajích pole prolínají společně s Coutinhem a Dembélém, v případě potřeby či vytažení Messiho na samotných hrot se mnohou stáhnout do středu. Argentinský útočník by se tedy v určitý moment mohl postavit vedle Suárez, kterému by servíroval šance. Busquets a Rakitić podporují podporu ze středu hřiště, vytaženým blokem.

Při bránění může Barcelona změnit své rozestavení z 4-2-3-1 na 4-4-1-1, podobě jako je tomu nyní. Křídla se stáhnout zpět, aby pomohly středním záložníkům a mohly případně napadat rozehrávku soupeře už vysoko na jejich polovině. Pozorný čtenář si jisto jistě všimne, že v sestavě není počítáno s Iniestou nebo Paulinhem. Iniesta by si měl dostatečně odpočinout během ligových zápasů, aby byl 100 % připraven na utkání Ligy mistrů.


Iniesta a Paulinho žolíci k nezaplacení

Právě on se může s Coutinhem střídat na stejném postu. Španělský reprezentant by však hrál o něco více ve středu, spíše jako levý záložník než levé křídlo. To by znamenalo, že by se Alba dostával více do hry, jako to dělá právě nyní při rozestavení 4-4-2. Paulinho by byl využíván jako alternativa za Raktiće v pozici super náhradníka.

Neexistuje jiný trenér, který by mohl z rozestavení 4-2-3-1 vytáhnout větší maximální výkon a efektivitu než Valverde. I když by to znamenalo ztrátu 4-4-2, které momentálně naprosto přesně funguje, by se již několikrát zmiňovanou formací využil maximálně potenciál současných hráčů, především Coutinha. Mluvit můžeme alespoň o této sezóně. 

Teoretické rozestavení po příchodu Philippeho Coutinha


"Článek napsal redaktor časopisu Fotbal Netradičně - David Kvapil, kterého můžete sledovat také na Facebooku ZDE."  


Zdroj: David Kvapil
Foto: fcbarca,com

Komentáře

Perezzz

top komentář
14
2018-01-12 13:28:40

Zda se me to teoreticke rozestaveni dobře pokud budou hrat všichni. Ale musim rict ze se nam Barca zacina pekně formovat. Jak se všichni sehrajou tak budeme ještě vic nebezpecnejsi nez jsme ted.

Smazaný uživatel

-7
2018-01-12 15:50:01

místo rakety spíš Paulinho ne?a sme neporazitelní :-)

Snoop

2
2018-01-12 17:43:21

Mě by třeba zajímalo rozestavení 4-1-2-1-2.
--------Suaréz-----Messi--------
------------Coutinho-------------
Iniesta----------------Dembele
-------------Busquets-----------
Alba-Umtiti-Pique-Semedo
------------Ter Stegen----------

Petko

6
2018-01-12 19:06:12

Coutinho bude další Iniesta (Xavi) + streľba ktorú dvaja menovaní nemajú (nemali). tešm sa ...

Reekwon

5
2018-01-12 19:13:14

Jo Coutinho má skvělou střelu ze střední vzdálenosti a ty přímé kopy, to je paráda.

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.