V posledních týdnech jste vždy zdůrazňoval, že zápas s Getafe bude rozhodující. Proč?

První zápas s Getafe byl pro nás velmi těžký. Poprvé jsme se museli popasovat s absencemi a to utkání nám dodalo velkou podporu. Getafe je soupeřem, kterému ostatní týmy dávají mimo svůj stadion jen několik gólů. Je to někdo, kdo vás nenechá v klidu a je nepohodlným soupeřem. Velmi dobře brání a ztrácí jen velice málo bodů na pohárovou Evropu. Zažívá tak velmi dobrou sezónu poté, co v té minulé vybojovali postup. Pro nás jde o nebezpečný zápas a to nejen proto, proti komu hrajeme, ale také proto, že to je tak brzo po čtvrtečním postupu do finále poháru. Chceme, aby nás fanoušci podpořili. Postoupili jsme do finále Copy del Rey a nyní se musíme soustředit na zítřejší (tisková konference proběhla včera - pozn. přek.) utkání. Lidé z venku myslí teď na finále. Je důležité, že za námi stojí fanoušci, jelikož nás čekají rozhodující zápasy v rámci druhé poloviny sezóny díky těmto zápasům. Musíte si uvědomit, že půjde o obtížná klání a bude se v této fázi rozhodovat. Musíme se přes tyto zápasy dostat a lidé si uvědomit, jak obtížnými jsou. Kádr nyní myslí na to, jak bude bojovat o hodně trofejí, nicméně nyní jsme s nimi na nule a musíme jít jednu po druhé. Dál už myslet nemůžeme. Máme na svém kontě pohárové finále a musíme bojovat o LaLigu a Ligu mistrů.

Dembélé je novou tváří na povolané soupisce. Jaká je jeho role?

Nevím, uvidíme. Záleží na práci, kterou odvede. Vkládáme v něj velké naděje a budeme postupovat opatrně. Musíme. Dembélé nám může dát hodně, velmi v něj věříme a umí pro nás vytvořit hodně šancí. Doufám, že se tak v této fázi ročníku, která je tak důležitou, stane a to postupně. Má velkou kvalitu a teď je v pořádku. Jde o kvalitního hráče a hodně nám pomůže. Nějakou dobu trénoval s týmem a musí se krok po kroku dostat do týmu. Postupně se adaptuje týmu a zítra nás čeká dobrý zápas pro to, aby se jej zúčastnil.

Jak moc je Piqué připraven na základní sestavu. A co Vermaelen?

Vermaelen je v poslední fázi rekonvalescence. Uvidíme, kdy se bude moci přidat k týmu - měl by příští týden. Co se Piquého týče, nebudu věnovat pozornost faktům, které spekulují, zda by zítra měl začít v úvodní jedenáctce, či ne. Zítra uvidíme, jestli bude moct hrát. Doufáme, že bude na Chelsea v pořádku a že se mu nepřihodí, žádné chyby - to musíme zaklepat. Je pravdou, že má problémy ze zápasu s Espanyolem a ve čtvrtek jsme jej využili, protože šlo o důležitý mač. Zítra nás ale také čeká důležitý zápas a musíme to brát v potaz. Fotbal zde nekončí a jsme posedlí řešením důležitých rozhodnutí.

Bude na 100 % připraven na zápas s Chelsea?

Chceme, aby se zranění hráči zotavili s postupem času. Po zítřejším klání proběhne dlouhý týden na regeneraci a doufám, že se neobjeví nějaké překážky. Uvidíme, jestli zítra nastoupí, nebo ne. Nejradši bych byl, kdyby všichni hráči trénovali den před zápasem, takže jestli netrénoval, by l k tomu jasný důvod.


Ernesto Valverde v sálu Ricarda Maxenchse

Jak hodnotíte Yerryho Minu?

Odehrál tolik minut, kolik odehrál a je připraven nastoupit. Debutoval proti Valencii, dostal se na plac, ale už se svými kolegy v rámci oficiálního zápasu a tolik času už se mu nedostane. Nejde však jen fotbal, lidé se zajímají o další ligy. Pokud se trenér rozhodne jej nasadit, zahraje si. Jinak musí čekat. V posledním utkání učinil první krok. Odehrál trochu, ale sezóna pokračuje a musí hrát Je třeba si počkat na to, jestli rozhodnu o tom, že zahraje Jestli ne, tak ne. Nedávno denitpvaů a nebyl na tom špatně. Je však pravdou, že život jde dál a máme před sebou důležitou rozmluvu k hraní a k tomu, jak si zvykat na věci.

Je Luis Suárez nejlepším útočníkem na světě?

Pro nás ano. Je s námi a naši hráči jsou nejlepší. Chtělo by ho hodně týmů, ale on je u nás. Máme to štěstí.

Jak hodnotíte to, že se neví, kde proběhne finále národního poháru?

Co chcete, abych nyní řekl? Odvedli jsme naši práci a postoupili jsme do finále. Zbytek záleží na ostatních a na klubu. Jde o něco, co musí rozhodnout v nejlepším zájmu on. Kdybych měl před pár měsíci hrát ve všech těchto zápasech napříč krátkému časovému úseku, upsal bych se tomu. Tento proces se opakuje rok co rok a letos tomu není jinak. Nejde o jednu z mých hlavních obav, neměl jsem čas se na všechny tyto záležitosti podívat. Možná by bylo lepší, kdyby se takové rozhodnutí objevilo už na začátku sezóny, aby se předšlo spkeulacím. Naší prací je se do něj dostat a ostatní se mohou zajímat o zbytek.

Bude zítra hrát hlavní roli únava?

Jde spíše o soustředění. Každý se soustředil na zápas s Valencií. Musíte se tak opět obnovit, připravit se na toto klání, které začíná už ve 4 hodiny odpoledne a uvědomit si, jak je důležité - nejen pro nás, ale i pro fanoušky a pro všechny. Jde o druhou polovinu zápasů, v nichž se rozhodne. Chceme si udržet naše vedení v lize a hrajeme doma. Rádi bychom udrželi všechny body, ale známe Getafe a to hodně tlačí. Jde o nepohodlného soupeře, který vás dostane pod tlak, hraje na brejky a posílá za naší obranu dlouhé míče. Pořád hraje na brejky a jde o celek, který venku neprohrává příliš mnoho zápasů. Neprodá tak svou kůži lacino.


Ernesto Valverde před novináři

Kdo má větší šanci si zahrát uprostřed obrany? Busquets nebo Digne?

Jeden z ních, ale soupeři to neřeknu. Dokud to není naprosto jasné, nebudu zveřejňovat jakékoliv náznaky. Mohlo by to ovlivnit hru protivníka.

Dodá vstřelný gól Coutinhovi sebedůvěru?

Udělá mu to dobře a myslím, že ho to posílí, jelikož góly pomáhají. Abyste dal gól, musíte být ve správný čas na správném místě. Jde o hráče, který se vždy účastní soubojů jeden na jednoho a hraje na kombinace. Čekáme na ještě lepší verzi Coutinha a krůček po krůčku jí vidíme.

Jak hodnotíte to, že už se mluví o treblu?

Lidé mohou vkládat naděje do spousty věcí a je dobré, že v něco doufají. To se nám líbí. My jsme profesionály a jde o matematiku. Vždy chcete více trofejí. Když máte na svém kontě nula trofejí, chcete jednu získat. A když máte jednu, chcete dvě. Nastoupíme ve finále Královského poháru, bojujeme v LaLize a v Lize mistrů. Zítra je zapotřebí proti Getafe vyhrát, abychom vyhráli jeden z těchto titulů, a na to se soustředíme.


Ernesto Valverde řeší hlavně problém uprostřed obrany

Jaké by bylo ideální datum a vhodný stadion na finále Copy del Rey?

Takové, ve kterém vyhrajeme.

Proti komu byste chtěl nastoupit?

Dokud vyhrajeme, tak je to jedno.

Rozumněl byste tomu, kdyby se o celé sezóně rozhodlo v rámci deseti dnů?

Jste rychlejší, než já, jelikož já se s tím ještě nemusel vypořádat. O tomto musí rozhodnout klub a záleží na naších sportovních zájmech.


Ernesto Valverde na Camp Tito Vilanova

Jaká je role Jona Aspiazua, který první poločas sleduje z tribuny?

Z trbiuny máme odlišný úhel pohledu. Lze odtud vidět více, než z tribuny, Nejde však jen o Jona, ale také o Bàrbaru. O poločas jdou do šatny a vymění si názory. Někdy spolu souhlasíme, někdy ne.

Dokáže Semedo zahrát uprostřed obrany?

Je rychlý a dobrý, umí nám pomoci uprostřed zálohy v určitý moment, ale jde o unikátní situaci.

 

 Video

Sestřih z tiskové konference Ernesta Valverdeho před domácím ligovým zápasem s  Getafe (10. února 2018)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com
Foto: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.