1. poločas

Líné úvodní minuty zápasu jako první osvěžil San Josého faul na Lionela Messiho. Argentinec dostal šanci zahrávat přímý kop z dobré pozice a Arrizabalagau přinutil k prvnímu vážnějšímu zákroku. Náš kolega Reekwon přítomný poprvé v životě osobně na Camp Nou se tak mohl z gólu radovat až v 8. minutě. Akce, kterou ve středu hřiště zahájil s pomocí Paulinha další Brazilec Coutinho, vyvrcholila průnikem Lionela Messiho, již tradiční zpětnou přihrávkou Jordiho Alby a jednoduchým zakončením zcela osamoceného Paca Alcácera.

Barcelona vedla 1:0 a zůstávala při chuti. Střelou z větší vzdálenosti vyzkoušel pozornost Arrizabalaga Paulinho, jen o pár vteřin později div že nevyužil špatnou rozehrávku Basků Lionel Messi. Argentinec se mimochodem dostal také k zakončení z úhlu, kterým v Lize mistrů potupil Courtoise, brankář Bilbaa byl ale oproti svému slavnějšímu kolegovi pozornější. Athletic Club jakoby na hřišti ani neexistoval, Barcelona naopak hrála s chutí a směrem k bráně hostí valila jeden útok za druhým. Perfektní Coutinho ale napálil pouze břevno, z dalšího rohového kopu blaugranas vytěžili jen žlutou kartu pro Samuela Umtitiho a náběh Ousmana Dembélého neutralizoval dobře vyběhnutý Arrizabalaga.

Na francouzském útočníkovi se zjevně projevovala obava podstupovat nebezpečné osobní souboje. Ovšem po zdravotních lapáliích, kterými si musel tuto sezónu projít, nelze Dembélému zvýšenou obezřetnost snad ani vyčítat. Barcelona tedy zatím druhý gól nepřidala, ale když už se zdálo, že tempo utkání upadá, postarali se o pořádný závar před bránou hostí Coutinho, Dembélé a Messi, ani jeden z nich ale míč do sítě neprotlačil.

Druhé branky se tak domácí publikum dočkalo až po půlhodině hry. Míč až k vápnu dovedl Paulinho, předal Dembélému, Francouz vrátil na střed hřiště Messimu a Argentinec se svižnou střelou k levé tyči nemýlil. 2:0. Lavina ale neustávala. Agilní Paulinho poslal do vápna elegantní lob a Coutinhovo přehození skončilo jen těsně nad břevnem. Další gól již ale Barcelona v prvním dějství nepřidala, nejdramatičtějšími okamžiky konce poločasu tak byly žluté karty pro Dembélého na straně jedné a Iñiga Lekueho na straně druhé.

2. poločas

Druhý poločas byl zahájen pochopitelným zvýšeným tlakem ze strany Athletic Clubu, Barcelona ale působila sebevědomě a v obraně stabilně. Velmi dobrý výkon podával především Gerard Piqué. První výrazné ohrožení brány Bilbaa mohl přinést přímý kop nařízený po dalším faulu San Josého na Lionela Messiho, Argentinec však nyní trefil pouze zeď a založil rychlý protiútok Basků, který však obrana domácích stačila neutralizovat.

Oživení hry se tak fanoušci dočkali až po více jak čtvrt hodině druhého poločasu, Coutinho ale svůj odvážný průnik zakončil slabou střelou přímo do Arrizabalagových rukavic. Ernesto Valverde cítil, že hra Barcelony potřebuje nový impuls, takže na hřiště poslal namísto Ousmana Dembélého Andrése Iniestu. A kapitán začal hned svými kousky bavit zaplněné tribuny, do zakončení se blaugranas přesto příliš netlačili.

Dalo by se říci, že Barcelona hrála typický udržovací fotbal a šetřila síly i za cenu zvýšené aktivity hostí před Marcem-Andrém ter Stegenem. S výjimkou častější rozehrávky ale zůstával německý brankář prakticky bez práce. Nebezpečnost Bilbaa sice svým příchodem na hřiště zvýšil velezkušený Aritz Aduriz, ale ať už zakončoval hlavou nebo nohou, mezi tři tyče míč nasměrovat nedokázal.

Camp Nou se přesto dobře bavil, což dobře demonstroval nevídaný jev; mexická vlna, která stadion obíhala v 80. minutě. Odměnit fanoušky se vzápětí pokusil Lionel Messi, jehož zblokovaná střela ale pozorného Arrizabalagu vystrašit nedokázala.

Barcelona tedy po famózním prvním poločase a klidné druhé pětačtyřicetiminutovce přehrála Athletic Club 2:0. Na Camp Nou mohla vládnout spokojenost, Katalánci totiž věděli, že si do reprezentační přestávky ponesou minimálně 8bodový náskok.

Lionel Messi 30'
  31' Raúl García
Ousmane Dembélé 39'
  40' Iñigo Lekue
2. poločas
  46' Beñat Etxebarria   Ander Iturraspe
  63' Markel Susaeta   Iñaki Williams
Ousmane Dembélé   Andrés Iniesta 64'
  71' Sabin Merino   Aritz Aduriz