FC Barcelona se zúčastní oslav 100. narozenin, kterých by se letos dožil politik a bývalý prezident JAR, Nelson Mandela. Pod jejich hlavičkou dojde i na exhibici proti úřadujícím mistrům ABSA Premiership, celku Mamelodi Sundowns, které bude hostit Fest National Bank Stadium (dříve Soccer City Stadium) dne 16. května 2018 od 18. hodiny a 15. minuty. Do dějiště, kterým je hlavní město Jihoafrické republiky, hráči odcestují o den dříve a celou událost pořádá zdejší fotbalová asociace s projektem LaLiga World Challenge, čímž dává příležitost místním fanouškům Barcelony poznat své hrdiny z blízka. Duel bude po celém světě vyjma země konání a přilehlých sousedů, vysílat oficiální Facebook, YouTube a televize klubu.

Uznávaný muž

FC Barcelona vždy vyjadřovala své uznání vůči Nelsonu Mandelovi - jedné z vůdčích postav 20. století, který se po sedmadvaceti letech strávených ve vězení stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem JAR po apartheidu (jak píše Wikipedie: „označení pro politiku rasové segregace zejména v kontextu bývalého uspořádání na jihu Afriky“) mezi lety 1994 až 1999. Mandela reprezentoval boj za svobodu a rovnost v zemi a hrál obrovskou roli při sjednocování rasově rozdělené společnosti, čili právě takového ducha, s nímž se FC Barcelony vždy identifikovala.

A byl to právě on, kdo v roce 2000 pravil, že „sport má sílu změnit svět, má sílu inspirovat a má sílu sjednotit lidi takovým způsobem, jako pramálo dalších. Hovoří k mladým a to jazykem, kteérmu rozumí. Sport dokáže vytovřit naději tam, kde dříve bylo jen zoufalství. Je silnější než vlády při odstrnování rasových bariér. Směje se tváří v tvář všem typům diskriminace,“ znělo dále v jeho proslovu. „Madiba“, jak se Mandelovi přezdívalo, zesnul 5. prosince roku 2013 ve věku pětadevadesáti let. Barcelona jeho památku ucitla tak, že v následném utkání s Cartagenou navlékla na své paže černé pásky.

Druhá návštěva Jihoafrické republiky

Na jih afrického kontinentu zavítají Katalánci podruhé, přičemž v rámci celé Afriky už doposud odehráli jednadvacet střetnutí. V nejjižnější zemi, která před osmi lety hostila Mistrovství světa FIFA, si zahrála v roce 2007 a to proti stejnému sokovi z Pretorie. Tehdejší mač skončil výsledkem 2:1 a o góly se postarali Santi Ezquerro a Marc Crosas. Celkem 13 z výše zmíněných jednadvaceti zápasů bylo přátelských. Dva proběhly v rámci souboje o trofej Mohammeda V. v roce 1969, kterou Barcelona po triumfu nad Bayernem Mnichov ve finále i získala. Další zápas v Africe přišel v roce 2007 a to proti Al-Ahly.

Důvodem byly oslavy sta let od založení tohoto egyptského celku. V sezóně 1951/52 si zde FCB zahrálo dokonce v programu španělské ligy a to proti Atléticu Tetuán. Tehdy bylo ještě město Tetuán součástí španělského protektorátu, než Maroko vyhlásilo nezávislost. Čtyři zápasy pak na africkém světadílu proběhly jako součást Copy del Rey. Celkově zde barcelonští osmnáctkrát vyhráli, jednou remizovali a jen dvakrát se vraceli domů poražení.

Co se afrických klubů týče, těch Barcelona za svou historii vyzvala pouze 13, z nichž 4 v tomto století - včetně toho jediného na Camp Nou, když v roce 2003 přijel Al-Ittihad z Libye. Domácí vyhráli 5:0 a na střeleckou listinu se zapsali Thiago Motta, Sergio García a autor hattricku Gerard López, který je už bývalým koučem barcelonské rezervy.

 

 Fotogalerie

Fotky z poslední návštěvy Jihoafrické republiky v roce 2007

 

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.