Jaký je tvůj postoj k rozhovorům?

Vždy jsem říkal to, co si myslím a pokaždé jsem byl ve všem upřímný. Je pravdou, že jsem nerad mluvil s médii a bylo to pro mě obtížné. Nyní jsem klidnější a více uvolněný, když mluvím. Necítím napětí, jako předtím. Ukazuji, jaký jsem a to jak v mém soukromém životě s rodinou, tak na hřišti. Nemám co skrývat a mohu o všem hovořit svobodněji.

Co musíš mít, abys odehrál skvělé Mistrovství světa?

Dosáhnout umístění v top čtverce by nám dalo místo mezi nejlepšími. Argentina si tam zaslouží být a to už jen díky její historii. Ačkoliv byly pro nás postupy do této části na posledních světových šampionátech těžké, musíme se tam znovu dostat.

Kterou trofej jste slavil nejvíce?

První triumf v Lize mistrů.

Máš pocit, že se můžete stát mistry?

Je to spíše přání a vzhledem k tomu, čím jsme si prošli, jsme tím povinni. Jsme ti první, kteří chtějí vyhrát Mistrovství světa. Fakt, že jsme byli ve třech finálových zápasech a v žádném z nich nezvítězili, je břemenem, které musíme nést. Chceme překonat tuto bariéru.

Myslíš si, že konec reprezentační kariéry byl chybou?

Po vyřčení těch slov jsem nad ním zapřemýšlel a uvědomil si, že to takhle nemohlo být. Byl by to špatný vzkaz pro mladé lidi a lidi, kteří bojují za své sny. Pořád se musíte snažit a bojovat za to, co chcete. Rozumím rovněž i tomu, že společnost, kterou nyní máme v Argentině, je komplikovaná a sami to po nás budou požadovat v případě, že neodehrajeme dobrý turnaj.

Co říkáš svým dětem?

Ríkám jim, ať jsou šťastní a nemyslely na výsledky. Chci, aby pochopily, že si musí fotbal užívat, což dělá hodně. Když děláte něco, co máte rádi, vše probíhá mnohem přirozeněji. Vždy hraji o to, abych vyhrál. Prohry mi ubližují a pokaždé bojuji. Někdy však nemůžete vyhrát, jak se to stalo nám na Mistrovstvích světa a Copě Américe. A zasloužili jsme si vyhrát ...

Co si myslíte o Sampaolim?

Všechno, co dělá, zažívá velmi intenzivně. Vydává ze sebe vše na trénincích, každý den, při každém rozhovoru a každém utkání. Dodává nám všechny informace, které před střetnutím potřebujeme a denodenně pracuje více než intenzivně. Vše dělá na 100 %.

Sampaoli říkal, že má v týmu „nejlepšího v historii“.

Řekl mi to osobně, ale když to potvrdil i veřejně, zaskočilo mě to.


Lionel Messi v barvách La Albiceleste

Jsi nejlepším v historii?

Je mi to jedno. Nedívám se na to, co si o tom myslí jiní. Nikdy jsem nechtěl být nejlepší, nebo druhý, třetí či čtvrtý. Každou sezónu chci vyhrát každou trofej, vydat na hřišti všechno pro mé přátele a pro mě. Nezáleží mi na tom být nejlepší.

Soupeříš vždy se sám sebou?

Pokaždé se chci překonat. Nesoupeřím s nikým, jelikož se nestarám o to, být nejlepším v historii, nýbrž o to, být rok co rok lepší. Čím více trofejí získám, tím lépe. A samozřejmě chci vyhrát něco s Argentinou, což by bylo nejlepší, jelikož to se mi ještě nepovedlo.

A s Cristianem?

Nesoupeřím s ním. Povzbuzuje mě vidět, jak Real zase vyhrává Ligu mistrů nebo jak získává mistrovský titul. Chci každý rok vyhrát Ligu mistrů a být každý rok mistrem Španělska. Chci vyhrávat a to chceme všichni.

Jak bys bral přestup Neymara do Realu?

To by bylo strašné kvůli tomu, co Neymar pro Barcelonu znamená. Vyhrál zde důležité trofeje, vyhrál Ligu mistrů, španělskou ligu a byla by to pro nás všechny vážná rána. Na fotbalové úrovni by Real byl o poznání silnější, než dnes. Mluvil jsem s ním a on ví, co si o tom myslím.

Jak hodnotíš reprezentaci Brazílie?

Je velmi silná. Nemá štěstí se zraněním Neymara, ačkoliv může dorazit na turnaj více odpočatý. Jako tým pracuje Brazílie velmi dobře a má skvělé individuality. Kanárci hrají dobře v defenzívě, mají silné hráče a při protiútocích mohou počítat s tak rychlými hráči, jakými jsou Neymar, Coutinho, Gabriel Jesús či Paulinho. Dobře ví, co mají dělat a vyvinuli si herní mechanismus. Jde o jednoho z kandidátů na triumf na Mistrovství.

A Španělska?

Vzhledem k tomu, jakými hráči disponuje a jakým způsobem hraje, je rovněž favoritem. Kandidáty jsou také Německo a Francie.

Se Španělskem jste nedávno prohráli 1:6.

Výsledek je trochu zavádějící vůči obrazu hry. V prvním poločase jsme si vedli dobře, drželi jsme míč a to se proti Španělsku nepodaří všem týmům. Měli jsme své šance a první branky padly po individuálních akcích. Španělsko takto obvykle nehraje. Později dala dva rychlé góly a to nás rozbilo. 1:6 je nespravedlivým výsledkem.

Iniesta končí kariéru.

Byl to jeden z mých nejlepších parťáků. Díky bohu za to, že jsme spolu mohli udělat tolik krásných věcí. Prakticky jsme spolu strávili celou kariéru a bylo fantastické to všechno zažít.

Přátelíš se s Luisem Suárezem.

Mám štěstí, že jsem obklopen skvělými kolegy. Se Suárezem žijeme spolu den co den. Naše přátelství je silné a ovlivňuje to, co děláme na hřišti. Když přišel, věděl jsem, kdo to je a čeho v Liverpoolu a v urugayské reprezentaci dosáhl. Neumí pouze dávat góly, ale také dokáže nakazit ostatní svým běháním a tlačením. Když jej vidíte běhat, říkáte si: 'To musím udělat taky'. Je to vážný člověk, velmi rodinný a úžasný.

Proč se Real dostal do dalšího finále Ligy mistrů?

Real má na každém postu přední světové hráče, které máme také. Real má však něco speciálního. Když odehraje slabý zápas, vyhrává a dokáže získat výsledek. S tím my máme větší problémy a musíme být o dost lepší, než náš soupeř. Prohráli jsme odvetu s Římem, přišli o náskok a už jsme si mysleli, že jsme v semifinále. Bylo to obrovské zklamání.


Leo Messi v průběhu rozhovoru s TyC Sports

Jak se změnila tvá hra za ty roky?

Nerad sleduji sovu hru na videu, ale poznám rozdíl. Vím, co bylo dříve a jakým jsem teď. Věřím, že jsem se vyvinul v mnoha aspektech. Začlenil jsem některé nové prvky do mého herního stylu. Cítím, že jsem dobrý a rychlý, ale nyní si hodně vybírám hraní.

Neuvažoval jsi o změně prostředí, abys prokázal, že se dokáže vypořádat se všemi podmínkami?

Kde bych se měl lépe, než v Barceloně? Jsem v nejlepším týmu na světě, v nejlepším městě a mé děti se zde cítí dobře. Za ta léta jsem bojoval o všechny trofeje a nemám potřebu jít do jiného klubu, abych něco někomu dokazoval. Bylo by pro mě velmi obtížné se rozhodnout k odchodu z Barcelony. Barça a Argentina jsou mými dvěma velkými láskami.

Otec Sergia Agüera pravil, že si dokáže představit svého syna s tebou v jednom klubu?

Já v City? Ne. Jestli spolu nastoupíme, tak to bude proto, že Sergio přijde do Barcelony.


Lionel Messi před svou úchvatnou sbírkou dresů

Bude Kun ve formě na Mistrovství světa?

Všichni chceme být v dobré kondici a Kun je klíčovým hráčem pro národní tým, stejně jako Higuaín. Když je zdravý, je velkou hrozbou pro jakoukoliv obranu.

Ovlivnila Guardiolova přítomnost v City Agüera?

Pod Guardiolou se velmi dobře vyvíjí. Pep je jeden z nejlepších trenérů na světě a vyvíjí hráče, protože vidí věci, na které se na hřišti neklade zřetel. Dnešní Kun je jiným fotbalistou.

A Otamendiho?

Je to další hráč, který se za poslední roky vyvinul. U Guardioly dosáhl na nejvyšší úroveň a přes noc se stal jedním z nejlepších středních obránců na světě. Je fantastické, že se na něj můžete spolehnout. Je si jistý a s ním se vzadu cítíme o dost bezpečněji.

Co budeš dělat po své kariéře?

Nevím, co budu dělat po odchodu z fotbalu. Nevím, co se stane. Po cestě najdu něco, z čeho se budu cítit dobře a užiji si to. Zatím jsem nepřemýšlel nad tím, že bych se stal trenérem. Zidane však také říkal, že se jím nechce stát a teď se podívejte, kde je ... Žiji ze dne na den, těší mě má rodina a každý den jsem vděčný bohu za to, co mi dal.

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com
Foto: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.