V Rosariu jsi strávil 13 let, zatímco v Barceloně už 17. Více než polovina života ve městě, které tě okamžitě přijalo s otevřenou náručí. Hodně se toho napovídalo o tom, co Ty znamenáš pro Barcelonu. Ale co znamená Barcelona pro Tebe?

Lionel Messi: "Všechno. Od chvíle, kdy jsem na toto místo dorazil, se ke mně chovali s úctou. Klub i město mi skutečně dali všechno. Jsem šťastný a vděčný, že zde mohu bydlet a zároveň hrát za nejlepší tým na světě."

A co město jako takové? Myslíš, že zde zůstaneš i v budoucnosti?

Lionel Messi: "Cítím se jako místní. Přestěhoval jsem se tu před 17 lety, vyrůstal jsem zde, dospíval. Byl jsem tu stvořen. Prvních pár dní jsem se choval jako každý jiný turista, navštěvoval jsem památky a vše si prohlížel. Později jsem se přemístil do Catelldefels a tam začal svůj život. Tudíž neznám každý koutek v Barceloně, ale miluji to tady."

A Katalánsko?

Lionel Messi: "Moje děti jsou z Katalánska! Samozřejmě mají argentinské kořeny, nicméně vše, co dělají, je v souladu se zdejším životem."

Takže jedí hodně Pa amb tomàquet (tradiční katalánské jídlo; pozn. přek.)?

Lionel Messi: "Jistěže ano!"


Lionel Messi v dresu Argentiny a logem FC Barcelony

A doma mluví katalánsky?

Lionel Messi: "Hlavně Mateo, ten toho napovídá hodně. Thiago spíše španělsky. Naštěstí rozumím všemu."

Jaký je Tvůj další plán? Přemýšlel jsi o tom, že by ses stal trenérem?

Lionel Messi: "Ne. Ani na to nechci myslet. Každý žije svůj život jinak, já jsem například spontánní, takže se rozhoduji na poslední chvíli. Uvidíme. Nějakou cestu si jistě najdu."

Vylučuješ to?

Lionel Messi: "V tento moment ano. Ovšem člověk nikdy neví. Pamatuji si, že Zidane jednou řekl, že nikdy trénovat nebude a vidíte, jak se to změnilo."

Kdo byl Tvůj nejlepší kouč?

Lionel Messi: "Se všemi mám dobré zkušenosti. Nesmírně vděčný jsem Rijkaardovi za to, že mi důvěřoval a dal mi příležitost se ukázat. Po něm jsem se potkal s dalšími výjimečnými trenéry. Guardiola mezi ně patří, to bez debat. Stejně tak jako Luis Enrique."

S Titem Vilanovou a Tatou Martinem to bylo obtížné...

Lionel Messi: "S Titem rozhodně ano, morálka v šatně nebyla nejlepší, neboť jsme věděli, že s námi nemůže být. Složité to měl samozřejmě i Tata, jelikož dorazil ve chvíli, kdy věci nebyly pod kontrolou. Prozradil nám svou představu, ale nikdy se mu ji nepodařilo naplnit. Výborně se cítím i pod Ernestem Valverdem, a to hlavně kvůli tomu, jak se ke svým hráčům chová. Neustále s námi kominukuje, ptá se nás na názory... jedná se o skvělého a upřímného člověka. Jak jsem již řekl, se všemi jsem se měl dobře. Od každého z nich jsem se něco naučil."


Lionel Messi a Ernesto Valverde během tréninku

Během své kariéry jsi vstřelil mnoho branek. Jaký typ gólu jsi ale ještě nedal a chtěl bys ho dát?

Lionel Messi: "Žádný, protože na góly nekoukám z hlediska krásy, nýbrž důležitosti. Má nejoblíbenější trefa je ta z finále Ligy mistrů UEFA proti Manchesteru United - díky tomu, jak významný ten zápas byl. Neběhám po hřišti, abych střílel pěkné branky, ale klíčové."

Poté, co FC Barcelona získala domácí double a Real Madrid Champions League, se začaly objevovat diskuze o tom, kdo měl lepší sezónu. Co si myslíš Ty?

Lionel Messi: "Tento ročník pro nás byl úspěšný. Je pravda, že Liga mistrů zajímá každého, jelikož se jedná o těžkou a pozoruhodnou soutěž, avšak nikdo nemůže říci, že vyhrát ligu a pohár nic neznamená. Každý turnaj se odlišuje. Letos jsme padli jen třikrát, jedna z těch proher bohužel přišla v ten nejhorší moment. Za double jsme ale rádi."

Vyměnil bys ho za Ligu mistrů?

Lionel Messi: "Ne. Všechny soutěže jsou pro nás důležité a jsme spokojeni s tím, co se nám podařilo."

Doposud jsi Champions League vyhrál čtyřikrát a Real Madrid dosáhl za posledních pět let stejného čísla. Mnozí tvrdí, že jeden evropský pohár za posledních sedm let je prostě málo, obzvláště s touto generací hráčů FC Barcelony.

Lionel Messi: "A já s tím tvrzením souhlasím. Chceme znovu triumfovat."

Problémové jsou čtvrtfinále...

Lionel Messi: "Je to neakceptovatelné. Nemůžeme být rok co rok vyřazeni už ve čtvrtfinále, zejména když po prvním duelu vedeme 4:1. Proto nás to bolelo ještě víc. Mysleli jsme si, že už jsme skoro v semifinále a byla to chyba. Během vteřiny se vše změnilo."

Sledoval jsi finále v Kyjevě?

Lionel Messi: "Jen sestřih, abych pravdu řekl. Ne snad proto, že bych nechtěl, jenže byli jsme v Argentině a časový posun je příliš velký. Všeho jsem si vědom, kousky jsem viděl."

Cítíš to stejně jako Jordi Alba? Také chceš, aby Madrid za každou cenu prohrál?

Lionel Messi: "Za každou cenu chci, abychom my vyhráli. Ostatní týmy mě popravdě nezajímají. Jsem barcelonista, takže nikdy nechci, aby náš úhlavní rival vítězil. Hlavní však je náš úspěch, ne jejich neúspěch."

Co si myslíš o Zidanovu odchodu?

Lionel Messi: "Byl jsem nesmírně překvapen. Nečekal jsem to, ale to asi nikdo. Určitě má své důvody. Je důležité vědět, kdy odejít. Chápu, proč to udělal. Teď mu nemůže nikdo vůbec nic vyčítat."


Lionel Messi při rozhovoru s deníkem Sport

Jakožto jeden z kapitánů týmu, koho by dle Tebe měl klub přivést?

Lionel Messi: "Nejsem v pozici, abych si poroučel či naznačoval, koho koupit. Tahle otázka by měla být směřována spíše na sportovního ředitele a trenéra. Tento ročník byl vydařený. Jediný špatný pocit máme z té prohry v Římě."

Chybí tomuto klubu někdo jako Antoine Griezmann?

Lionel Messi: "Nevím, zdali je prioritou číslo jedna. Chápu to ale tak, že abyste vyhráli Ligu mistrů, potřebujete ty nejlepší fotbalisty, mezi něž on rozhodně patří. Jestli ho klub podepíše - výtečně."

Měl by se klub více soustředit na akademii La Masia?

Lionel Messi: "Taková je filozofie klubu, takže ano. Od éry Guardioly jsme v prvním týmu viděli mnoho odchovanců. Hlavním problémem posledních let je to, že ti nejlepší často akademii opustili a nehodlali být trpěliví, počkat si na svou šanci."

Rozumíš jim? Znepokojuje Tě to?

Lionel Messi: "Přijde mi zvláštní, že opustí nejlepší tým na světě jen kvůli tomu, že si nechtějí počkat. Samozřejmě, že se o ně ostatní mančafty zajímají, La Masie je výborná akademie. Vím, že tu byl jeden šestnáctiletý mladík, jemuž se předpovídala budoucnost v áčku, jenže odešel do Německa (Sergio Gómez Martín; pozn. přek.). Ne každému se podaří probojovat do prvního týmu, ale mnoho z nich si tu šanci zaslouží a měli by ji dostat, aby ukázali všem dětem, že to není nemožné."

Jaký je dle Tvého názoru styl FC Barcelony?

Lionel Messi: "Přesně tohle. Hrát s velkým počtem odchovanců, kteří se už odmala učí myšlence a stylu hry tohoto klubu. Někdy přijdou i hráči z venku, pro něž je složité se adaptovat. Možná to vypadá jednoduše, ale tak to není. My jsme s tím vyrůstali, strávili jsme tu nespočet let, takže víme, kam se postavit, kam přihrát, jak být o krok před soupeřem. Můžete mít spostu talentu, ovšem nastudovat tuto filozofii není vůbec snadné."

Jak se za poslední roky změnila?

Lionel Messi: "Snažíme se ji udržovat. Vystřídali jsme mnoho trenérů, je však důležité být pořád věrný svému stylu. Vždy něco upravíme či vyšperkujeme, vše záleží na daném kouči, nicméně jádro je stále stejné."

Co říkáš na "Messidependenciu"?

Lionel Messi: "Šílenost. Nechápu, jak někoho může napadnout, že nejlepší tým na světě je závislý jen na jednom hráči. Kdyby to tak opravdu bylo, pak děláme něco špatně, neboť Barça má ve svém kádru spoustu výborných hráčů. Nesouhlasím s tím, že bychom trpěli 'Messidependenciou'."

Viděli jsme od Tebe v poslední době několik zajímavých oslav, například proti Paris Saint-Germain či Realu Madrid? Byli naplánované, nebo spontánní?

Lionel Messi: "Spontánní. Jednalo se o vyústění té radosti poté, co jsme dokázali něco neuvěřitelného, jako proti PSG. Prostřednictvím tohoto zápasu jsme dokázali, že všechno je možné. A pak ta proti Madridu v El Clásicu, které chce každý vyhrát."

Chtěl jsi tou oslavou v El Clásicu něco říct?

Lionel Messi: "Ne. Byl jsem nadšený, nic víc."


Lionel Messi s vydáním deníku Sport věnovanému jeho osobě

V dresu Argentiny jsi brečel hodněkrát a co v dresu FC Barcelony?

Lionel Messi: "Rovněž. Řekl bych, že pokud fotbal milujete, je to nevyhnutelné. Nelze být šťastný bez toho, aniž byste někdy trpěli. Pamatuji si například na semifinále proti Interu a také proti Chelsea, kdy jsem neproměnil penaltu. Cítil jsem se otřesně. V obou utkáních jsme si zasloužili vyhrát, dychtili jsme po další trofeji Ligy mistrů, ale proklouzla nám mezi prsty."

Andrés Iniesta přiznal, že procházel i silnými depresemi. Máš s tím zkušenosti?

Lionel Messi: "Naštěstí ne. Ano, smutnými momenty jsem si také prošel, ale depresí ne. Někdy si člověk stanoví velké cíle, a když je nedosáhne, trpí. Takhle to je v každé práci, nejen ve fotbale."

A ty nejsi výjimkou...

Lionel Messi: "Rozhodně ne. Třeba ty problémy s neplacením daní, to mě ničilo. Nelíbilo se mi, jak na mne záměrně útočili a mluvili o mé rodině negativně. Cítil jsem se napaden Madridem a nebylo to nic pěkného. Měl jsem však to štěstí, že mi blízcí, klub a místní média pomohla a všechna tato obvinění neustále popírala. To mě uklidňovalo."

Proč se to stalo?

Lionel Messi: "Bylo to nařízení. Využít toho, že máme slabší chvilku a potopit mě. Věděl jsem to. I přes to všechno mne to ale bolelo."

Přemýšlel jsi v tu chvíli o tom, že Barcelonu opustíš?

Lionel Messi: "Ne, v žádném případě. V tom roce se konalo Mistrovství světa v Brazílii a mě potkalo i zranění, takže jsem se neměl nejlépe. Řekli o mě spoustu věcí, které byly úplně mimo mísu."

Následně jsme viděli jiného Messiho. Změnil jsi se po MS v Brazílii hodně?

Lionel Messi: "Ne, to ne. S tím to nemá nic společného. Vždy jsem měl podporu své manželky, dětí, celé rodiny... Užíval jsem si každou vteřinu strávenou s nimi. Ta změna přišla přirozeně. Rád se stáhnu, převezmu míč na půli hřišti a rozvíjím útok bez toho, aniž bych omezil čas strávený v pokutovém území soupeře. Právě tam se totiž cítím nejlépe."

Gerard Piqué je ve Tvém věku a po letošním šampionátu ukončí svou reprezentační kariéru. Zvládl bys udělat to samé?

Lionel Messi: "Nevím. Vše záleží na vývoji tohoto Mistrovství světa. Fakt, že jsme nyní prohráli tři finále za sebou, vedl k velkým komplikacím, zejména s argentinskými médii. Dostat se tam není vůbec jednoduché. Souhlasím s tím, že v tu chvíli je nejdůležitější výhra, ale postoupit takhle daleko dá zabrat. Proto mě ta kritika občas mrzela."

Pokud Mistrovství světa vyhraješ, jak se budeš cítít? Jaké další cíle budeš mít?

Lionel Messi: "Stejné jako před tímto turnajem. S klubem jsem vyhrál všechno, ale s motivací problém nemám. Eventuální triumf by vůbec nic nezměnil. Do nové sezóny bych šel úplně stejně hladový."


Lionel Messi na tréninku Argentiny

Jakého týmu se bojíš nejvíce?

Lionel Messi: "Letos je tu hodně týmů s dobrou formou a talentovanými hráči, jako například Brazílie, Německo, Španělsko, Francie či Belgie, ačkoli o posledním zmiňovaném mužstvu se tolik nehovoří. Argentina má mnoho skvělých fotbalistů, někteří z nás mají cenné zkušenosti z posledního šampionátu. Bude to vyrovnané."

Kdybys mohl, koho bys přeměnil na argentinského reprezentanta?

Lionel Messi: "Možností je hodně, ale my také máme dobré hráče. Nikomu nic nezávidíme."

 

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com, sport.es

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.