Nová sezóna vypukne pro FC Barcelonu již tento víkend, kdy se v rámci Supercopa de España utká se Sevillou FC. Zápas se odehraje na Stade Ibn Batouta v marockém Tangieru.

Na včerejším, tedy úterním, tréninku měl již Ernesto Valverde k dispozici všechny hráče, a tak jedinou otázkou zůstává, jakou sestavu pošle na hřiště, a to nejen v neděli, nýbrž i v dalších utkáních. Vrátí se ke známé formaci 4-3-3 či zůstane u své oblíbené 4-4-2? Dostanou hráči z akademie více příležitostí, anebo se prokáže nedůvěra manažera?

"Zaručená" jedenáctka

Nejprve bychom měli přemýšlet nad tím, koho bude kouč blaugranas nasazovat do nejnáročnějších mačů. Nabízí se několik variací, ale nejspíše bude tým trochu podobný tomu z minulé sezóny, jediná zábrana leží v rozestavení...

       


Samozřejmě se dá počítat i s tím, že žádnou svou osvědčenou sestavu mít Valverde nebude a prostě bude rotovat pořád - vzhledem k obrovskému kádru je tato možnost pravděpodobnější. Za takových okolností si tak na pozici Ivana Rakitiće můžeme představit například Sergiho Roberta, Artura Vidala či Arthura Mela a na postu Philippa Coutinha (v prvním případě) Denise Suáreze nebo Rafinhu Alcântaru. Místo Dembélého pak Malcoma a ve střední obraně Clémenta Lengleta a Thomase Vermaelena.

Rotace

Jestliže chce trenérský personál většinu fotbalistů na Camp Nou udržet, bude muset hodně rotovat, a ukázat tak, že makat na tréninku a v zápasech má rozhodně smysl.

Kompletní skvadru tvoří v současné chvíli sedmadvacet hráčů, včetně Carlese Aleñi, přičemž se stále hovoří o odchodech Yerryho MinyMarlona SantoseAndrého Gomese a Paca Alcácera. V případě, že by tito jmenovaní odešli, stále bychom se pohybovali okolo čísla 23.

Měnit každý týden sestavu je tedy nutné a právě zde obdrží někdo jako Denis Suárez šanci přesvědčit kouče o svých výjimečných schopnostech. Pojďme tedy nahlédnout na to, jak by takové složení mohlo vypadat.

 
       
           
       


V bráně se toho moc měnit nebude, pokud vynecháme duely v Copa del Rey, kde bude nejspíše chytat Jasper Cillessen, ovšem na pravém bekovi několik možností existuje. Tou první je jistě Nélson Semedo, který by měl být na této pozici jedničkou. Krýt záda mu bude Sergi Roberto, případně Sergi Palencia a nová posila Moussa Wagué z FC Barcelony B.

Na pozici stoperů se jedná o poměrně jednoznačnou záležitost - pravá strana Gerard Piqué a Thomas Vermaelen, levá Samuel Umtiti, Clément Lenglet a opět Belgičan. Nositel čísla 25 je z levonohých obránců v týmu nejzkušenější, a tak v případě absence výše zmíněného rodáka z Barcelony, bude proti své noze hrát právě on. Na levém kraji bude působit Jordi Alba a zaskočit ho mohou dva mladíci z akademie, a to Marc Cucurella a Juan Miranda.

Pravé křídlo, či v případě 4-4-2 pravou zálohu, obsadí Ousmane Dembélé a Malcom; zde bude skutečně záviset na výkonech, tudíž se může stát, že nikdo z nich si své místo nezajistí. Na křídle druhém mohou kromě obou jmenovaných nastoupit také Denis Suárez či Rafinha.

Ve středu hřiště se vedle sebe postaví Sergio Busquets, jehož může vystřídat například Sergi Samper či Ivan Rakitić, pozice šestky bude "patřit" převážně Chorvatovi, Arthuru Melovi a Arturu Vidalovi a post osmičky zaujme Coutinho, který zaskočí i na levém křídle, a Rafinha s Denisem. Zbývá pak jen tedy Sergi Roberto a Carles Aleñá. Ti mohou být postaveni na jakékoli místo v záloze.

V útoku se jedná o jednoznačnou záležitost. Zde uvidíme Lionela Messiho s Luisem Suárezem, jež v případě nouze vymění Munir El Haddadi. Při užití formace 4-3-3 poté můžeme očekávat La Pulgu na pravé straně a El Pistolera na hrotu.

Luis Suárez na levém křídle?

Nic však není jisté, neboť v minulé sezóně jsme několikrát viděli jednatřicetiletého snajpra na levém křídle, a tak je možné, že se bude nedávná historie znovu opakovat a na střed pole se přesune právě Leo. Argentinec zde bude plnit roli takzvané falešné devítky. Sestava by tudíž zhruba vypadala následovně.

 


4-2-3-1

Formace, o níž se tolik nehovoří, ale taktéž by mohla fungovat, je 4-2-3-1. Tento systém využíval Ernesto Valverde v Athletic Clubu a velmi se mu osvědčila. Zdali by ji dokázal zakomponovat i v Barçe, nikdo neví, ale pokud ano, vypadalo by to asi takto.

 


Marc Cucurella, nebo Juan Miranda?

Další zapeklitou otázkou je, kdo z těchto dvou mladíků bude případně střídat Jordiho Albu. Zvolí Ernesto Valverde zkušenějšího a spíše ofenzivně laděného Cucurellu, anebo se rozhodne pro poněkud všestranějího Juana Mirandu, jenž navíc předvedl v předsezóně lepší výkony? Je třeba upozornit, že pokud už by dal přednost prvnímu jmenovanému, byla by nejspíše lepší o něco statičtější formace 4-4-2, kde nejenže bude mít více možností útočit, ale zároveň za něj mohou zaskočit záložníci. Miranda by dle předpokladů mohl působit v obou rozestaveních.

       


Brazilská a jihoamerická konexe

Jihoameričanů v FC Barceloně přibývá, přičemž největší zastoupení mají Brazilci. Těch je momentálně v týmu celkem pět, a i když vynecháme Marlona, stále se bavíme o čtyřech "kanárcích". Jižní Ameriku tu pak reprezentuje další čtveřice fotbalistů, a to konkrétně Yerry Mina, Arturo Vidal a Messi s Luisem Suárezem. Dle těchto kritérií bychom tak mohli poskládat celou zálohu a útok.

 


Jak bude základní sestava vypadat podle Vás? Napište svůj názor do komentářů.
 Zdroj: forcabarca.cz (Meyen)
Foto: sortitoutsi.net, abload.de, facebook.com (účet
FC Barcelona)

Komentáře

Martin777

4
2018-08-08 20:42:00

to rozestavení úplně vlevo na hoře to by byl sen.

Reekwon

3
2018-08-08 23:38:27

Nevím, upřímně je mi jedno, jak to Valverde poskládá. Jediné co chci, aby nehrál na 2 útočníky a aby se na ten fotbal dalo koukat, nic víc nežádám. On sám musí nejlépe vědět, kdo si zaslouží hrát.

Blaugrana

-1
2018-08-09 07:04:12

Přesně, žádné připosrané 4-4-2, ať hraje ten kdo má formu a hlavně...ať se na to dá dívat!!!

DavidP

-1
2018-08-09 08:22:00

Podle mě bude Valverdeho jednička na pravé obraně stejně jako dosud Sergi Roberto. Hlavní důvod je ten že Valverde chce od obránce hlavně aby uměl bránit, podpora útoku je jen jakýsi bonus. V bránění je Sergi daleko lepší než Semedo, mimochodem, pro ten samý důvod nehraje Mina, k čemu je nám stoper který dá možná gól hlavou když po zbytek zápasu hraje špatně pozičně do obrany...

Luvak

6
2018-08-09 10:16:54

No mě osobně se hodně líbí rozestavení s Malcomem a Dembelem na křídlech a Messi uprostřed ,moc by mě zajímalo,jak by to fungovalo.Jinak já moc nesouhlasím s názorem,že Roberto je daloko lepší v bránění než Semedo a radši tam uvidím Semeda než Roberta,kterého bych možná viděl v budoucnu jako náhradu za Raketu.Neříkám ,že hraje to samé co Raketa,ale mohl by se přizpůsobit,stejně tak jako to udělal Ivan když tu přišel a myslím že by byl v té pozici Roberto skvělý.

vikinecek

1
2018-08-09 12:05:16

Na tebou uvádzané rozostavenie určite v sezóne dojde ( aj ked skor si myslím, že ak bude Messi v strede útoku, tak na krídlach bude Coutinho a Dembele napríklad a v zálohe Vidal, Busq a Raketa ) , ale tým, že Messi sa dosť sťahuje dozadu, tak myslím, že pri tomto systéme nám to kladivo v šestnástke bude chýbať, je pekné mať na krídlach mladých, rýchlých hráčov, ktorí prejdú cez súpera, ale čo z toho, ak nemajú komu nahrať :-)

Chcelo by to to potom niekoho ako Paulinho, ktorý si nabiehal z druhej vlny až do 16-ky, mohol by to byť Vidal.

DrQQ

-2
2018-08-09 10:41:04

Zostavy, v ktorých figurujú Cucurella, Samper alebo Denis Suárez, sú podľa mňa nereálne, Poslední dvaja hráči na v súčasnosti nabitý káder Barcelony nemajú a Miranda je lepšia voľba na záskok za Jordiho Albu ako Cucurella. Všetky ostatné by mohli byť fajn. Ja by som si na mieste Valverdeho ešte výhľadovo ponechal aj Minu a Marlona, ktorých by Barca mohla ponúknuť na hosťovanie alebo predať s možnosťou spätného odkupu. Tiež by som na jeho mieste trošku viac rotoval brankárov, aby nám Jasper Cillessenn netúžil odísť. Ostatných, teda Sampera, Denisa, Paca a najmä Gomesa predať. Mladíci by mali pôsobiť v béčku a len sem tam si z nich niekoho vytiahnuť na ľahšie zápasy.

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.