Barcelonský viceprezident Jordi Mestre poskytl ještě během cesty po USA rozhovor pro ESPN, ve kterém probíral letní americké turné po Spojených státech, letní aktivity na přestupovém trhu a zastavil se také u myšlenky, zdali úspěch Realu Madrid v Lize mistrů zastínil úspěch Katalánců ve španělských soutěžích.

Co bylo nejlepším momentem letošního amerického turné?

Jordi Mestre: „Poprvé v historii zde s námi byl ženský fotbalový tým a jsme velmi šťastní, že jsme s ženami mohli tuto tour sdílet. Představili jsme prvního sponzora ženského týmu - Stanley Black & Decker, jehož jméno se bude objevovat na dresech ženského týmu. To pro nás byl dobrý zážitek. Samotné připojení žen k mužům bylo dobré pro klub jako celek."

Co se Barcelona během pobytu v USA naučila?

„Sport ve Spojených státech je dobře rozvinutý, velmi dobře rozvinutý. Televizní práva, marketing, lístky, všechno. Administrativa je zde velmi silná a dobře rozvinutá. Jsem si jistý, že se můžeme naučit mnoha věcem. Ve skutečnosti náš tým, náš marketingový tým a tým pro komerční záležitosti jsou zde s námi, čerpají nové a sdílejí své zkušenosti a vědomosti."

Klub má v zemi několik akademií - k čemu slouží?

„Máme významné fotbalové školy po celém světě. Od roku 2010. kdy se současné vedení dostalo do čela klubu, jsme tuším zdvojnásobili či ztrojnásobili počet škol po celém světě. Tady ve Spojených státech je to velmi důležité, protože fotbal je velmi důležitý pro mladé hráče. Snažíme se do země přinést náš herní model, naše barcelonské DNA a jsme velmi úspěšní. Každý rok se společně s našimi partnery snažíme otevřít nové školy."

S cílem jednou přivést americké děti do prvního týmu Barcelony?

„Proč ne? Ve skutečnosti jsou naše školy velmi pečlivé, co se týče starání se o budoucí naděje. Pokud najdou speciálního hráče, určitě nás o tom obeznámí. A proč ne? Možná, už v blízké budoucnosti budeme mít v prvním týmu amerického hráče."

Sledujete také americký trh, když se zabýváte přestupy?

„Ano, ale bude to trvat. Ve srovnání s Evropou je fotbal v Americe mladým sportem. Ale došlo k velkému zlepšení. Amerika má v národním týmu některé dobré hráče. Ženský tým, ten se stal světovými šampiony. Můžete tak vidět, jak moc se fotbal ve Spojených státech zlepšuje."

Jak klub jako Barcelona postupuje při podpisu nových hráčů?

„To záleží... Kupříkladu Malcom, ten byl sledován a studován našimi skauty od roku 2014. Záleží na tom druhém klubu, názor hráče je také dost důležitý. Obvykle je to však dlouhý proces - někdy zabere pár týdnů, jindy měsíců. V tomto případě to trvalo týdny (od doby, kdy jsme se rozhodli jej získat). Ale stejně jsme Malcoma sledovali 4 roky. Některé transfery tak mohou být rychlé, některé ne. Záleží na klubu i hráči."

Jako viceprezident, jaká je vaše angažovanost?

„S každým hráčem, kterého získáme, uzavíráme kontrakt - jedná se klasicky o technické záležitosti. Takže nejprve získáváme zprávy od skautů, ty směřují k příslušným lidem, k Pepu Segurovi a nyní i Éricu Abidalovi atd. A v poslední fázi je to otázka peněz. Jestliže jsou v rozpočtu, není žádný problém. Pokud se již v rozpočtu nenacházejí, záleží na tom, kolik si klub za daného hráče žádá a na platu hráče. Vedení a výkonný ředitel se tak ve finální fázi starají pouze o ekonomické aspekty. Nerozhodujeme o tom, kteří hráči musí přijít, a kteří odejít."

Toto léto přišly 4 posily. Přijdou další?

„Uvidíme. Z větší části je hotovo, jelikož přišli 4 hráči, tím posledním je Arturo Vidal. Ale uvidíme. Možná se ještě vyskytne velká příležitost před koncem srpna, ale pro tento moment jsme hotovi."

Ale budou zde ještě prodeje, že?

„Je to obtížné, jelikož lidé říkají, že neprodáváme dobře a ani dobře nenakupujeme. Takže to vypadá, že nic neděláme dobře. Ale to není otázka toho, zda to děláme dobře, či nikoliv. Je to o příležitostí na trhu, dalších klubech, hráčovi, věku hráče, zdali hraje za klub... je to mnoho aspektů. Není to pouze o tom, zda toho hráče máme rádi a chceme ho prodat. Musíme myslet na mnoho hledisek."

A soupeření s Premier League může být tvrdé s těmi dostupnými penězi v Anglii...

„La Liga se vždy ohlíží na Premier League a zkoumá, co se děje. V La Lize jsou dva týmy velmi důležité z hlediska televizních práv - Real Madrid a Barcelona. Ale uvidíme, co tento rok Real, když tam Cristiano Ronaldo již není. Potřebujeme obě strany. Potřebujeme konkurenci mezi Realem a Barcou. Ale myslím si, že abychom konkurovali Premier League, potřebujeme mít La Ligu velmi silnou, jinak naše liga zažije pokles v příjmech a zájmu."

Mělo by zde být větší rozdělení televizních práv, například ve Španělsku?

„V Premier League získávají mnohem více peněz, dělá to tuším trojnásobek La Ligy. Pak je jednodušší to množství sdílet nebo rozdělovat a nižší týmy tak dostanou velké částky. V La Lize to není stejné. Minulý rok jsme distribuci zlepšili, protože my víme, myslím tím teď Barcelonu, že jestli chceme být jako La Liga konkurenceschopní, potřebujeme silné týmy. Ne pouze Barcelonu a Real Madrid. To samo o sobě zájem nevytvoří. Potřebujeme další týmy, aby zvýšily zájem po celém světě."

Barcelona tento rok podepsala Marcuse McGuana z Arsenalu. Jelikož si angličtí mladíci vedou na mezinárodní úrovni dobře, budeme moci vidět větší zájem klubu o ně?

„Musím říct, že anglické týmy si často berou hráče od nás. Funguje to dvěma způsoby, tohle je business. Kupříkladu Hector Bellerín. A nejsou to jen anglické týmy, je to například i Monaco, německé týmy, francouzské týmy. Nyní je to business. My máme velmi dobrou mládežnickou akademii, La Masiu. Snažíme se naše hráče udržet, ale někdy přijdou týmy s mnoha penězi a je tak nemožné jim konkurovat."

Někdy to také může být o progresu, ne?

„To záleží. Kupříkladu někteří hráči se podívají, kdo hraje na jejich pozici v prvním týmu a řeknou, že to nepůjde. Jestliže jsou to již staří hráči (na té dané pozici v prvním týmu, pozn.red.), tak si mladík může říci: „Počkám si dva, tři roky." Ale pokud se jedná o mladé hráče, tak si také může říct: „V tomto týmu si nikdy nezahraju." Takže je zde hlavně sportovní aspekt, no a pak také peníze. Některé rodiny potřebují peníze a o tom to je."

Co je pro Barcelonu úspěšná sezona?

„Podívejte, v našem klubu musí všechny týmy vyhrát vše. Od počátku. Myslíme si, že náš první tým  je schopný vyhrát vše - Ligu mistrů, domácí ligu i Španělský pohár. Přinejmenším abychom vyhráli alespoň dvě trofeje a pokud možno, abychom se dostali do finále Ligy mistrů. Ale ostatní týmy hrají taky dobře a není to lehké, protože všichni chceme to samé."

Zakryl minulou sezonu triumf Realu Madrid v Lize mistrů dominanci Barcelony v domácích soutěžích?

„Podívejte, Real Madrid vyhrál Ligu mistrů - OK, ale my jsme od nich v La Lize skončili o kolik, 14 nebo 15 bodů? Teď si přesně nevzpomenu. Leganes porazilo Real Madrid v Copě. Jestli chtěli vyhrát pouze Ligu mistrů, dobře, ale my musíme soutěžit ve všech soutěžích. Klidně si řekněte: „Nechám být La Ligu, nechám být Copu a budu hrát jen Ligu mistrů...." Je to odlišná strategie, ale my to takhle dělat nechceme."

Jak vypadá tým na tuto sezonu?

„Iniesta odešel a víme, že je nemožné mít někdy hráče jako on. Někteří hráči jsou unikátní: Xavi, Iniesta, Puyol...My jsme nepřivedli Coutinha proto, aby nahradil Iniestu. Přivedli jsme ho, protože je to velmi dobrý hráč. Takže uvidíme, protože Xavi, Iniesta a Puyol hráli v našem klubu od dětství. Když přijdou Coutinho a ostatní do prvního týmu, musí počkat alespoň jednu sezonu, než se sžijí s naším systémem a našimi hráči. Ale myslím si, že tento rok máme velmi vyrovnaný tým. Posilnili jsme defenzívu, zálohu, dále do útoku Malcoma... uvidíme, jak se věci vyvinou."

Zdroj: espn.com
Foto: barcablaugranes.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.