Už zítra večer poměří na Stade Ibn Battout ve městě Tangier síly španělské celky FC Barcelona a Sevilla FC a to v rámci každoročního souboje o Supercopu de España. Pro Katalánce se nejedná o naprosto neznámé místo, ba naopak. Na místním stadionu už si zahrála 28. července roku 2012 a to při přáteláku proti Raja Clubu Athletic Casablance. Ten skončil dominantním vítězstvím 8:0, kdy se třikrát prosadil Lionel Messi, další dvě trefy si připsal Alexis Sánchez a po jedné přidali Daniel Alves, Sergi Gómez a Gerard Deulofeu.


Sergi Roberto při přátelském utkání z roku 2012 hraném v Maroku

Ještě před tím ale Blaugranas navštívili Maroko pětkrát, přičemž třikrát v Casablance a dvakrát v Tétouanu. Poprvé to bylo 6. května roku 1951, kdy se ve čtvrtfinále poháru střetli s Atléticem Tetuánem. Země byla součástí španělského protektorátu a proto hrál domácí klub ve fotbalovém systému tehdejšího Španělska. Barcelonští tehdy vyhráli 3:1 a dva góly dával Ladislao Kubala, pro kterého to bylo teprve třetí utkání v modro-bordovém dresu. Celkem z toho nakonec byl postup po výsledku 7:1 a další krok na cestě za desátým ziskem národního poháru v dějinách klubu.


Juan Manuel Asensi s míčem u nohou při zápase v Casablance z roku 1974

Hned nadcházející rok postoupil Tetuán poprvé a naposledy do nejvyšší španělské soutěže. FCB, které v sezóně 1951/52 vyhrálo mistrovský titul, vyhrálo venku nad posledním celkem tabulky 5:2. Po vyhlášení marocké nezávislosti se Atlético Tetuán přesunulo do enklávy Ceuty a vznikl jeho nástupce v podobě klubu AD Ceuta.

Dodejme, že zbylé dva zápasy v Casablance byly přátelské - v roce 1969 se Barcelona zúčasntila souboje o trofej Mohameda V., o kterou se zápolilo mezi lety 1962 a 1989. V semifinále zdolala brazilské São Paulo 2:0 a poté ve finále Bayern, který přehrála 3:2 na penalty.

O pět let později se do stejného města vrátila Barça krátce po památné výhře 5:0 nad Realem Madrid a s Johanem Curyffem v kádru. Tehdy zde čelili místnímu výběru WAC Casablanca, který nakonec padl 0:3. Vítězové zůstali dva dny po vítězství ubytováni na hotelu, aby si zde užili letní dovolenou. Dohromady to tedy dělá 6 zápasů na marocké půdě a 100% bilanci.
 

 Video

Sestřih z přátelského utkání FC Barcelony proti Raji Casablance v marockém Tangieru (28. července 2012)

 

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.