Sezónu začínáte jedním utkáním o Supercopu proti Seville, která už má za sebou tři soutěžní klání. Činí to tento duel složitějším?

Superpohár na jeden zápas dělá tuto soutěž více otevřenou. V odvetě můžete vždy napravit chyby z prvního zápasu a teď se v jednom střetnutí o všechno a pouhých 90 minut, což dle mého vyrovnává síly. Oba týmy mají podobné možností. Sevilla má výhodu v  tom, že už tři týdny hraje a nachází se v zápasovém rytmu. Nejedná se však o zápasy na takové úrovni, které na tento tým čekají v LaLize. My se právě vracíme z turné v USA, na němž hrála pouze část týmu a zbytek se přidal později. Někteří mezitím trénovali tady a do toho připočtěme posily. Chce to doladit pár posledních detailů, ale uvidíme, jestli budeme schopni vyhrát. Doufáme, že zítra (tiskovka proběhla včera - pozn. přek.) dobyjeme naší první trofej.

K týmu se právě přidal Arturo Vidal a řekl jste, že se ještě objeví další přestupy do středu pole. V jaké fázi se nachází proces příchodu nového záložníka? Chybí vám na tomto postu hráči?

S jistotou tvrdíte, že nám schází záložník, až jsem začal uvažovat, kdy jsem to řekl. Ano, po odchodu Paulinha nám jeden záložník chyběl, ale přišel Arturo Vidal. S týmem, který mám, jsem spokojený, ačkoliv zůstáváme otevření tomu, co se děje na trhu a to v případě, kdyby nás potkala stejná situace, jako vloni, kdy jsem těsně před začátkem ročníku přišli o hráče. Nikdy nevíte co se stane až do dne uzávěrky. Možná k nám ještě někdo přijde, jelikož pořád sledujeme tyto záležitosti. Jsem trenérem a aktuálně se starám o to, že musím vytáhnout maximum z kádru, kterým disponuji. Mám k dispozici velmi dobré hráče a ničeho se neobávám. Jak jsem už říkal, nežádám klub o přestupy.

Lucas Digne opustil klub. Je Juan Miranda připraven na to být dvojkou za Jordiho Albu?

Čas ukáže, jaké šance si Miranda a Cucurella vybojují. Oba jsem vzal na turné a uvidíme, co bude dále. Rozhodne o tom přístup obou hráčů.

Existuje možnost, že Ousmane Dembélé opustí Barcelonu nebo není na prodej?

Nevím, jestli existuje taková možnost. Jsem kouč a spoléhám na něj. Zítra nás čeká zápas a nepředpokládám odchody žádného z hráčů.

Chtěl byste, aby Dembélé zůstal v klubu?

Samozřejmě. Počítáme s hráči, které máme a nemyslím na to, že by někdo z nich odešel.

Letošní léto poznamenal ruch kolem Riquiho Puiga. Ve Spojených státech jste říkal, že musíme být trpěliví co se mladých hráčů týče. Někteří už však Puiga vidí v prvním týmu. Změnil se v poslední době váš názor na něj?

Ne, nezměnil se kvůli mediálnímu šumu. Má skvělé dovednosti, zná naši hru a disponuje rytmem, ale všechn chce čas. Vím, jak to s ním vypadá a je zapotřebí být trpělivý. Jedná se o hráče, který nám dává hodně a může dát ještě více. Nyní trénuje s námi. Pořád musí zesílit, ale vkládáme do něj velké naděje. Musíte si počkat na ten správný okamžik, abyste viděli, jak na tom bude v soutěnžích zápasech, jelikož přáteláky nejsou totéž, jako když se o něco hraje. Stejně tak je třeba vzít do úvahy to, jak zvládne konkurenci uvnitř týmu.

Také v minulém roce začínala Barcelona sezónu zápasem o španělský superpohár. Ten nevyšel a na tým se snesla vlna kritiky. Bude letošní ročník klidnější a umožní tak začít ligový ročník více v klidu? Přidává jeden zápas na obtížnosti soutěže?

Jeden zápas to dělá trochu těžší. Nevím, jestli to bude klidnější nebo jestli jde o schůdek před začátkem ligového ročníku. Loni jsme prohráli v Supercopě a dobře jsme vstoupili do ligy. Nemyslím si, že by existoval vztah, který by propojoval tyhle soutěže. My však chceme a musíme vyhrát pokaždé. Samozřejmě by bylo skvělé zítra zvítězit a začít ligu přesně tak, jako v minulém roce.

Jste pořád optimistou před tímto zápasem? Nepracovat s celým kádrem po Mistrovství světa bylo určitě nevýhodou.

Samozřejmě, že jsem co se mého týmu týče optimistou, protože trénujeme ve správném rytmu a na dobré úrovni. Ještě než se hráči vrátili do práce, uvědomovali si, jaký je plán a že o superpohár si zahrají pouze v jednom zápase 12. srpna. Prakticky se už mentálně připravili a šlo to vidět na trénincích a já si tohoto týmu velmi cením. Tvrdě makají na tom, aby se na zítřejší zápas připravili.

Jak probíhá integrace Artura Vidala? Jak byste jí zhodnotil vzhledem k osobnosti, fotbalové dovednosti a taktiku? Může být nominován na Supercopu i přes fakt, že nebude moci kvůli zranění hrát?

Ano, bude nominován, protože pojedeme všichni. Je to finále a toho se zúčastní i Vidal. Cízí se dobře. Věděl jsem, že kvůli zranění nemohl několik měsíců hrát, ovšem stejně tak vím, že tvrdě pracoval a přidal se k nám v dobré formě. Musí se přizpůsobit hře týmu a je zvyklý hrát v důležitých a náročných utkáních. Věříme, že nebude mít se začleněním problémy.

Bude moci Arturo Vidal zítra hrát celých 90 minut po čtyřměsíční absenci? Jak je na tom po fyzické stránce?

Pokud tak rozhodne trenér, pak musí nastoupit. Jak je na tom? Hrát v zápase není totéž co trénink. Při obou jsou náhradníci, ale není to totéž. Je to zkušený hráč, nicméně nevím, ješstli bude připraven na celých 90 minut.

Dnes vydala federace prohlášení, ve kterém potvrdila, že Supercopa de España není profesionální soutěží a proto se na ní nevztahuje limit na hráče mimo Evropskou unii. Sergi Roberto k tomu nebude moci hrát kvůli červené kartě, kterou uviděl v lize. Rozumíte této situaci nebo si myslíte, že si protiřečí? Co si o tom myslíte?

Trest pro Sergiho pochází z minulé sezóny a není to ani zdaleka první situace. Věděli jsme o ní už dříve a vzali to v potaz. V tomto ohledu jsme poškození proto, že se hraje jen jeden zápas. V odvetě jsme totiž mohli s tímto hráčem počítat a tak je to pro nás trochu nepříjemnost. Nevím, co říct na téma profesionálního statutu Supercopy. Soutěžní duch je stejný a myslím si, že jsme profesionální. A co se limitu na hráče mimo EU týče, celý týden byl divoký a nyní může každý hrát. Federace mohla dát vědět dříve.

Prospěje Andrému Gomesovi hostování v Evertonu?

Takový je plán a myslím si, že ano. Doufáme, že uspěje a bude se mu dařit. Chceme, aby hráči hráli pravidelně a stali se důležitými body svých týmů. V případě mladých hráčů či Andrého Gomese pak rovněž doufáme, že se vrátí zpět k nám.

Po posledním utkání na americkém turné Jasper Cillessen prozradil, že neví, jaká na něj čeká budoucnost. Hovořil jste s ním o tom? Dostane zítra šanci v bráně jako součást nabytí jeho sebevědomí?

S Jasperem jsem mluvil, ale tohle jsou záležitosti, o kterých nemohu mluvit na konferencích. Je jasné, že s ním počítáme, což jsem řekl i na poslední konferenci. V každém ohledu si jej vážíme a chceme, aby setrval. Potřebujeme dva brankáře na vysoké úrovni a dle mého názoru je máme. Chceme to tak zachovat a uvidíme, kdo zítra bude hrát.

 

 Video

Ernesto Valverde před utkáním proti Seville v rámci Supercopy de España (11. srpna 2018)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com
Foto: fcbarcelona.com
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.