Marc Brau, Barça TV: Zítra hrajete s Deportivem Alavés, jedním z týmů, který vám minulou sezónu činil na Camp Nou největší potíže. Tým má stejného trenéra a většinu svých hráčů. Očekáváte podobné střetnutí?

Ernesto Valverde:Ano, je pravdou očekáváme něco podobného. Poslední sezónu si vedli dobře. Alavés obvykle hraje podle mého na Camp Nou velmi dobře, předvedl to i v minulé sezóně a je posledním týmem, který zde v lize vyhrál. Předpokládáme, že zítra bude hrát podobným stylem. Od příchodu Abelarda jsou hráči věrní své hře a i přes hrozný vstup do minulého ročníku zůstali v první lize a to s několikazápasovým předstihem. Totéž se dá říct i z jejich předsezóny.

Roger Arbusa, Catalunya Radio: Můžete potvrdit, zdali více počítáte s Munirem než s Alcácerem? Máte nějaké pochybnosti o volbě náhradního útočníka?

Ernesto Valverde:To, komu více důvěřuji, uvidíme v průběhu sezóny. Záleží na přístupu obou hráčů. Je to jednoduché.

Marta Ramón, RAC1: Chci se vás zeptat na Riquiho Puiga. Dříve jste žádal o klid v této záležitosti a nyní odehrál hráč druhý poločas utkání o Gamperův pohár.

Ernesto Valverde:Jsme velmi potěšení s tím, co ukazuje. Riqui je součástí Barçy B, nicméně doufáme, že nám v průběhu ročníku pomůže. Díky dobré předsezóně v jeho podání před ním vidíme skvělou budoucnost a možná si s námi v seźoně zahraje, ale bude to záležet i na jeho formě. Nyní máme naše hráče a Puig s námi bude pravidelně trénovat. Není pochyb o tom, že bude hrát v Barceloně.

Adrià Albets, Cadena SER: LaLiga včera oznámila, že některé zápasy se budou hrát v USA. Líbí se vám tato myšlenka nebo jí považujete za zbytečnou?

Ernesto Valverde:Na první pohled to zní divně, ale jde o stejnou myšlenku, jako hrát španělskou Supercopu v zahraničí, což jsme udělali. Pokud by se tam najednou hrál i marocký superpohár, tak by to bxylo poměrně divné. Svět fotbalu se stává více než jen sportem. Aktuálně to jsou jen plány a uvidíme, jestli vejdou v platnost.

Germán García, Radio Nacional: Vím, že se přestupové okno ještě nezavřelo, ale jste spokojený se svou aktuální sestavou? Myslíte si, že dokážete bojovat o všechny trofeje?

Ernesto Valverde:Vždy budu tvrdit, že mám dostatečně dobrý tým na to čelit výzvám před námi. Až do konce nevím, jak přesně bude náš kádr vypadat. Věřím hráčům, které mám. Sezóna začala před týdnem, ale nyní chceme dobře vstoupit do ligy, jelikož obhajujeme titul.

Helena Condis, Cadena COPE: Leo Messi při svém prvním proslovu v roli kapitána slíbil, že tým bude bojovat o Ligu mistrů. Je to pro vás priorita nadcházejícího ročníku?

Ernesto Valverde:Ne. Naší prioritou jsou všechny zápasy a pořád budeme bojovat o Ligu mistrů. Bude to stejné, jako tomu bylo vloni. V Barceloně to tak bude pokaždé. Liga mistrů je vzrušující soutěž, ale uvědomujeme si, že cesta do ní vede přes španělskou ligu. Když Barça vyhraje domácí soutěž, má více šancí v Evropě. Soustředění na ligu je o tom být nejlepší v průběhu sezóny.

Carles Escolán, Radio Marca: Gerard Piqué měl povolení od klubu opustit trénink a odletěl do Orlanda. Bude moci zítra nastoupit?

Ernesto Valverde:Dnes se zúčastní tréninku. Cesta nemá význam, jelikož hráč může zůstat v Barceloně a pořád nevím, co dělá. Chceme jen to, aby se měl dobře a předpokládáme, že tomu tak je.

BeIN Sports: Ter Stegen je vždy dobrý v brance, totéž Cillessen, když dostane šanci. Jak budete zacházet s tímto problémem v této sezóně?

Ernesto Valverde:Nejlépe, jak to půjde. Vím, že mám k dispozici dva skvělé brankáře a na této pozici nedošlo až k tolika změnám. Nyní jsme spokojení s oběma hráči a doufáme, že se s touto situací vypořádáme dobře.

Jamie Easton, BeIN Sports USA: Je aktuální tým tím nejlepším, který jste vedl?

Ernesto Valverde:Nemohu to srovnávat. Určitě mám výjimečné hráče, to je jasné. Nevím, jestli se to do 31. srpna uskuteční nějaké změny. Ve fotbale musí kouč vytáhnout nejvíce z hráčů, které má a to budu dělat

Jordi Grau, TV3: Dnes se uzavírá přestupové okno v Itálii a pokud Rafinha do půlnoci neodejde, budete předpokládat, že zůstane v klubu?

Ernesto Valverde:Myslím si, že vše bude jasné o půlnoci z 31. srpna na 1. září. Existuje spousta spekulací a až do konce budeme mluvit o hodně věcech. Nyní jsem spokojený s tím, co mám.

Bernat Aguilar, Nacional.cat: Dnes je to rok od teroristického útoku v Barceloně. Co si z toho dne pamatujete? Zorganizujete něco před zítřejším zápasem?

Ernesto Valverde:Nevím, jestli si klub něco připravil. Určitě to s námi hnulo. Pamatuji si velmi dobře všechno, jelikož to bylo den po porážce ve španělském superpoháru. Vždy jsme se snažili podporovat oběti a naše myšlenky jsou s nimi. Nepamatuji si, co přesně jsem dělal, vzpomínky mizí.

FOX Sport: Dva zápasy zpátky jsme se vás ptali, jestli je Arturo Vidal připraven odehrát 90 minut a vy jste řekl ne. Změnila se teď situace? Je připravený na 100 %?

Ernesto Valverde:Netuším, bude to záležet na tom, zdali jej trenér postaví do hry na celých 90 minut. Musíme počkat. Někteří hráči budou určitě moci odehrát celý zápas, ale neučiní tak. Arturo Vidal nehrál 4 měsíce a přišel z jiného klubu. Musí si zvyknout na náš styl a navíc existuje v týmu konkurence. Musí být dobrý, aby mohl hrát a pak uvidíme, jak se rozhodne kouč.

FOX Sport Brasil: Tite právě oznámil nominaci brazilského národního týmu na nadcházející zápasy a na ní jsou i Coutinho a Arthur. Jaký to má význam pro tyto barcelonské hráče? Může povolání Arthura opravdu motivovat?

Ernesto Valverd:Nominace je pro hráče i pro nás důležitá, protože to znamená, že si jich ve svých reprezentacích váží. Philippe hraje už dlouhou dobu pravidelně za Brazílii, je pro ní velmi důležitou postavou, stejně jako tomu je u nás. A co se Arthura týče, doufáme, že nám letos pomůže a my si užijeme jeho štěstí. Potřebujeme celý náš kádr, jelikož před námi leží spousta zápasů.

Alex Maria Franquet, El Correo: Sledoval jste přípravu Alavésu? Jak se jeho tým změnil?

Ernesto Valverde:Samozřejmě, že jsme jí sledovali. Tým hraje podobně, jednotlivé linie jsou blízko u sebe a k tomu hrají na rychlé brejky. Podobně jako v minulé sezóně na Camp Nou, kdy jsme dotáhli ztrátu, ale měli jsme opravdové potíže.

Mundo Deportivo: Když jste hovořil o fanoušcích na Camp Nou, byly u vás vidět emoce. Existuje pro vás větší zodpovědnost v tomto ročníku kvůli Lize mistrů?

Ernesto Valverde:Zodpovědnost lze cítit v daný moment. Skoro jsem zapomněl na tu z předchozí sezóny. Pokud se na ní podíváme, v srpnu jsme byli v obtížné sportovní situaci a blížila se teoreticky velice, velice obtížná ligová sezóna. Často říkáme, že není obtížné vyhrávat, ale zopakovat to.

Diario Ara: Dokážete porovnat letošní přestupové okno s tím loňským? Jak se vám pracuje s Abidalem a Planesem?

Ernesto Valverde:Obě okna a předsezóny byly naprosto odlišné. Před rokem se všechno soustředilo na odchod Neymara a neměli jsme příliš mnoho času na přestavbu týmu. Pak jsme odletěli do USA s prakticky celým týmem a měli jsme spoustu času. Nyní se někteří hráči zapojili do Supercopy po čtyřech nebo pěti trénincích. Doufáme, že zahájíme ligu dobře.

Jordi Blanco, ESPN: Pep Guardiola si stěžoval na to, že jeho hráči mají příliš krátké dovolené a cítí příliš velký tlak, který může vést ke zraněním. Souhlasíte s ním?

Ernesto Valverde:Rozpisy bývají hrozné, pokud neodpadne nějaký z našich zápasů. Je zapotřebí široký kádr, aby se s tím nějak dalo vypořádat. Budu se snažit být opatrný a dávat hráčům alespoň 4 týdny volna. Jinak to bylo s hráči, které jsme požádali o návrat dříve kvůli Supercopě. Premier League začala ještě dříve a City rovněž hrálo o superpohár. Požadavky na kluby jsou čím dál tím větší. Dříve stačil titul, teď double, treble.

Ivan San Antonio, Sport: V minulé sezóně jste převážně hráli ve formaci 4-4-2. Budete nyní více využívat systém 4-3-3?

Ernesto Valverde:Pohodlněji se cítím v pozici, kdy se cítí pohodlně tým. Máme spoustu možností a ty jsme ukázali v minulém ročníku. Vím, že mluvíte o 4-4-2, ale zdá se mi divné, že by Iniesta hrál každý týden jako levé křídlo, když je levým středopolařem. Jinak se útočí a jinak se brání. Snažíme se překvapit naše soupeře a mít možnost změny v průběhu zápasu.

ESPN Brasil: Co vám může dát Rafinha, pokud zůstane v Barceloně?

Ernesto Valverde:Rafinha je s námi a od začátku předsezóny se změnilo jen to, že jsme ho viděli v několika utkáních. V minulém ročníku s námi netrénoval. Nejprve byl zranění a pak jsme se rozhodli, že nejlepší věcí bude hostování. A nyní je jedním z nás.

David Ibañez, Mediaset Sport: Dnes jsme se dozvěděli, že vztah mezi Pogbou a Mourinhem není dobrý. Hodil by se Francouz do Barcelony? Líbí se vám jeho hra?

Ernesto Valverde:Nemícháme se do afér ostatních klubů. Neví se, co se bude dít a máme dost vlastních afér. Chceme být respektováni a tak respektujeme ostatní.

 

 Video

Sestřih z vyjádření Ernesta Valverdeho před domácím ligovým zápasem proti Deportivu Alavés (17. srpna 2018)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, sport-english.com, fcbarca.com
Foto: fcbarcelona.com

Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.