Mario Robert, Barça TV: Valencia hrála na začátku sezóně nevyrovnaně, ale nyní získává lepší výsledky. Jaké nebezpečí můžete očekávat od Marcelinova týmu?

Ernesto Valverde:Je pravdou, že Valencia nezahájila ročník tak, jako minulý rok, kdy zažila velmi dobrý start, nicméjně pořád je to tým, který má svou identitu a stejné speciální vlastnosti. Má víceméně stejný kádr, akorát tu a tam zaškobrtla. Pamatuji si na zápas proti Espanyolu, kde Espanyol zahrál velmi dobře, to se musí nechat. V Lize mistrů je ale z nějakého důvodu a zítřejší (tiskovka proběhla včera - pozn. přek.) utkání bude takovým zápasem, jako v ní a to díky kvalitě našeho soupeře. Jde o klasické ligové střetnutí, ve kterém bude těžké proti nim nastoupit. Mají velice solidní formaci 4-4-2, distingovanou taktiku a těžko se jim bere míč. Bude pro nás obtížné se dostat skrze střed a k tomu se soupeřům velice daří hrát na protiútoky. Mají rychlé krajní beky, kteří zrychlí hned poté, co získají míč a také kvalitní útočníky. Abychom dominovali hře, bude zapotřebí být silní v záloze. Určitě to pro nás bude těžké, jako tomu je při zápasech s Valencií pokaždé. V minulé seźoně nás vzájemná utkání s ní stály hodně. V lize jsme měli štěstí, že jsme na Mestalle vybojovali remízu a doma na Camp Nou to bylo také těžké. Museli jsme bojovat a trpěli až do samotného konce.

Catalunya Radio: Změnilo vítězství ve Wembley něco ve vašich plánech pro zířejší zápas?

Ernesto Valverde:Ne, nic se nezměnilo. Tento týden máme v rozpisu dva těžké duely a jeden je už za námi. Víme, komu čelíme a jaká nálada bude na hřišti převládat. Toto je jeden z nejdůležitějších a největších soubojů v LaLize.

Marta Ramón, RAC1: Říkal jste, že na začátku sezóny nedokážete najít rovnováhu uprostřed hřiště. Viděl jste po analýze zápasu s Tottenhamem to, co vám může nabídnout Arthur?

Ernesto Valverde:Je to specifický hráč, má odlišné charakteristiky od ostatních. Je jasné, že to bereme v potaz, stejně jako to dělají soupeři. Arthur nám dodává držení míče a kontrolu hry. Zítřejší zápas bude jiný a uvidíme, jak bude vypadat budoucnost.

Adrià Albets, Cadena SER: Mnoho kritků se domnívá, že hráči Barçy příliš protestují a šlo to vidět i na Butarque. Souhlasíte s nimi? Hovořil jste o tomto s hráči?

Ernesto Valverde:Nevšiml jsem si toho, překvapil jste mě s touto otázkou. Nemyslel jsem na to a podle mého neprotestují více, než je obvyklé. Větší pozornost se obvykle věnuje protestům soupeře a myslím si, že na tom nesejde.

Germán García, Radio Nacional: Evropský tisk vás po zápase ve Wembley s Arthurem v záložní řadě velmi chválil. Hodláte opakovat stejnou formaci, která přinesla posledně úspěch, také zítra?

Ernesto Valverde:Uvidíme zítra, nespěchejme. Bude to jiný zápas a musíme vzít do úvahy vše. Já už to udělal, ale vy se to dozvíte zítra. Protivníci také neodhalují detaily o zítřejší sestavě. Arthurův start je rozhodně jednou z možností.

Carles Escolán, Radio Marca: Jak se cítí Suárez? Včera absolvoval vyšetení a nepojede na sraz národního týmu, jelikož jej čeká individuální léčba. Obáváte se stavu jeho kolene? Bude moci zítra hrát?

Ernesto Valverde:Máme v plánu, že se objeví na dnešním tréninku. Včera musel více reegenerovat. Počítáme s ním a nevím, jestli bude s reprezentací. Musíme se však o něj starat.

Santi Valles, Cadena SER Catalunya: Jakou formaci zvolíte: 4-3-3 nebo 4-4-2?

Ernesto Valverde:To, díky kterému vyhrajeme. Miluji je, ale nikdo nám nemůže zaručit, že vyhrajeme s danou formací. Pokusím se tak aplikovat systém, který nám dle mého názoru dopřeje vítězství. Lidé tomu přikládají velkou důležitost, ale pořád hrajeme stejným způsobem. Snažíme se dominovat, vedeme si dobře uprostřed hřiště a musíme to dělat i nadále. Ostatní týmy možná fungují jinak, ale my ne. I přes to všechno chceme pokračovat s hrou skrze střed, ale máme i hráče, kteří se objeví na krajích.

Juan Arias, Cadena COPE: V utkání proti tottenhamu Messi běhal mnohem více, než je zvykem. Jde o jednorázovou událost? Nemá v lize potřebu tolik běhat?

Ernesto Valverde:Dle mého soudu je hra podobná ve všech zápaech. jeho statistiky jsou podobné. V Lize mistrů možná běhá více z důvodu zápasového rytmu, který byl v souboji s Tottenhamem enormní. Lze to ale vidět u všech hráčů na obou stranách. Leo je motivován na každý mač, včetně těch ligových a neustále to dokazuje.

Alfredo Martínez: Onda Cero: Po slabém týdnu jste ve Wembley odehráli velmi dobré utkání. Fotbal není matematika, ale jak dokážete vysvětlit takto velkou změnu?

Ernesto Valverde:Jak jste říkal, není to matematika. Jsme stejný tým, ale někdy jediná chyba znamená, že musíte dotahovat ztrátu nebo že se nedaří. Ve fotbale existuje hodně odlišných okolností a naše odpověď je vždy stejná - snažíme se vyhrát, dominovat hře a ukázat náš styl. Najednou však otáčíte stav nebo vám protivník dá v rozmezí jedné minuty dva góly. Někdy máme štěstí my a jindy zase soupeř. O tom však je fotbal. Máme pořád stejné hráče a trenéry, stejné týmy a přístup jako v předcházejícím týdnu a stejně se může stát, že to dopadne úplně jinak. Naše plány jsou podobné a nemění to všechno ze dne na den. Všechny situace jsou následkem toho, co děláme.

Jordi Grau, TV3: Arthur obdržel mnoho pochvalných slov a je porovnáván s Iniesotu a Xavim. Je v takové situaci nezbytný zásah kouče, aby mladý hráč nebyl příliš sebevědomý?

Ernesto Valverde:Mnoho lidí si to myslí. Jestli bude díky tomu hrát lépe, nebudu se do toho míchat. Pokud hůře, tak uvidíme.

Jamie Easton, BeIN Sports USA: Po utkání s Tottenhamem zveřejnil Arturo Vidal emotikonu značící, že je naštvaný kvůli absenci startu v základní sestavě ve Wembley. Myslíte si, že je dobré, že chce hrát od začátku, nebo byste mu měl připomenout, co jde o dobro týmu a nikoliv individualit?

Ernesto Valverde:Samozřejmě, že jsme tým. Nevím, co hráči dávají na sociální sítě. Arturo mi nic neřekl. Nevím, jestli je naštvaný kvůli zápasu. Možná se stalo něco u něj doma.

Joan Poquí, Mundo Deportivo: Myslíte si, že je možné, aby se tým více soustředil na Ligu mistrů a lize nevěnoval pozornost?

Ernesto Valverde:Myslím si, že ne. Jsme tým, který musí vyhrát španělskou ligu, aby mohl vyhrát Ligu mistrů. Naším hlavním cílem je konzistence a být nejlepším každý den. To je samo sebou obtížné.

Po utkání s Valencií vás čeká další reprezentační přestávka. Může vám přijít vhod?

Ernesto Valverde:Tyto pauzy jsou normální. Zápasy mezi jednou a tou nadcházející jsou takovými částmi sezóny. Další část bude velmi obtížná - budeme v ní čelit Seville, Interu a Realu. takový je rozpis a my jej akceptujeme. Neuvažujeme nad tím, jestli to je lepší nebo horší. Všechno bude záviset na posledních výsledcích. Chceme být připravení a hráči, kteří zůstanou v Barceloně, využijí reprezentační přestávky k tréninku.

Pere Gelada, L'Esportiu: Gerard Piqué je jediným hráčem z pole, který doposud odehrál kompletní porci minut. Je nejtěžší nechat odpočívat obránce?

Ernesto Valverde:Je pravdou, že si ještě neodpočinul, ale máme možnost v podobě startu dvou levonohých stoperů či vyřazení jednoho z nich. Ještě jsem to nezměnil a nevím, co mám říct. Jestli to udělám zítra? Nevím. A i kdybych věděl, tak to neřeknu. Jednoho dne si určitě odpočine.

Ivan San Antonio, Sport: Deschamps pravil, že Dembélé musí lépe chápat hru. Souhlasíte s ním? Proto nehrál v utkání s Tottenhamem a předtím odešel v půlce zápasu?

Ernesto Valverde:Dembélé má velký talent na hru s míčem. Je normální, že mladí hráči se musí ve velkoklubu učit, to dělají i zkušenější hráči. Deschamps mohl odkazovat na tohle. Vždy chceme, aby Dembélé ukázal svou nejlepší verzi. Hrát za první tým není jednoduché a on už několikrát nastoupil v úvodní jedenáctce.

Marc Fuster, Atresmedia: Valencia ještě v této sezóně nevyhrála na Mestalle a Marcelino nikdy neporazil Barcelonu. Může být váš zítřejší soupeř ještě nebezpečnější?

Ernesto Valverde:Ano. Vždy je pro nás těžké hrát na Mestalle a tyto zápasy jsou rovněž spjaty s mnoha emocemi. V minulé sezóně jsme odehráli dobrou první půli, ale do druhé vstoupil lépe protivník. Nakonec jsme dokázali remizovat. Valencia si zasloužila účast v Lize mistrů a zítra bude určitě tlačit.

David Ibañez, Mediaset Sport: Lopetegui a vy jste kritizováni a Barcelona s Realem vede tabulku. Nejste na tom tak špatně, že?

Ernesto Valverde:Nedívám se tak často na tabulku, protože vím, kde jsme. Takový je už fotbal, akceptujeme to.

 

 Video

Sestřih z vyjádření Ernesta Valverdeho před venkovním ligovým zápasem proti Valencii (6. října 2018)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com
Foto: fcbarcelona.com

Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.