Současné výsledky Barcelony rozhodně netěší ani jednoho fanouška Barcelony a když je netěší fanoušky, tím spíš nebudou těšit ani hráče s trenérem Ernestem Valverdem. Právě Valverdeho jméno je v posledních dnes v médiích a v internetových diskuzích skloňování asi nejvíce a rozhodně to nejsou diskuze, které by fanoušek chtěl číst. Většinou se debata pohybuje na jednoduché rovnici Valverde = Odchod. 

Je nutné poznamenat, že ještě před pár týdny se hovořilo o tom, že vedení klubu FC Barcelona chce prodloužil s Ernestem Valverdem smlouvu, která vyprší na konci příští sezóny, zdá se však, že tento plán se nyní pozastavil a to především díky výsledkům a stylu vedení týmu, jaký Valverde do nové sezóny zvolil. 

Od mnoho fanoušků u nás na webu nebo na různých diskuzích po internetu jsem vypozoroval názory, že Valverdeho kroky v loňské sezóně byly ze strany právě těchto diskutérů respektovány, protože zkrátka přišel do týmu, který po odchodu Neymara postrádal stabilitu a Valverde neměl tolik prostoru na to, aby si utvořil tým podle svých představ. Jeho kroky už ale v letošní sezóně nejsou přijmány s libostí ale spíše s despektem. 

Když pomineme současnou hru, která se v současné době přiliš nepodobá tomu, co tým předváděl v minulých sezónách pod jinými trenéry, tak se Valverde nejvíce střetává s kritikou na jeho rozhodnutí. Po posledních zápasech je to především pozdní reakce na vývoj utkání, kdy Valverde zkrátka nechce co nejdelší dobu zasahovat do sestavy, i když tým viditelně potřebuje oživení. V zápase s Tottenhamem Hotspur tak kritika nebyla ještě tak silná, protože tým si odvezl skvělý výsledek, nicméně ztráta dalších bodů v lize proti Valencii, kde si tým ve druhém poločase nevytvořil jedinou gólovou příležitost už fanoušky zvedala ze židlí. Valencie se ve druhém poločase spolehala spíše jen na defenzívu a útoky podnikala pouze formou rychlých rychlých kontrů, ale obrana si za druhý poločas zasloužila jedničku, protože Barcelona neměla ani jednu šanci, i přesto se Valverde rozhodl střídat až v 84. minutě, když poslal na hřiště Demebélého, který už s průběhem za tak málo času moc udělat nemohl, o chvilku později přišel na trávník ještě Rafinha, ale ten měl na změnu hry času ještě méně. 

Další věc, která je Valverdemu notně vytýkána, je herní vytíženost některých hráčů. Neustále totiž hrají ti stejní hráči a hráči z lavičky nastupují často až v závěru utkání. Trochu pod tlakem veřejností se teď dostavilo mnoho herního prostoru pro novou letní posilu Arthura, který zkrátka fanoušky přesvědčil o tom, že si místo v týmu náležitě svým herním stylem zaslouží. Nicméně, je to pouze jen jeden hráč, ale dalších 5 by rádo dostalo podobné příležitosti. Rafinha, Munir El Hadaddi, Arturo Vidal, Denis Suárez, Malcom. To jsou hráči, kteří by si zasloužili mnohem víc prostoru, než který jim Valverde poskytuje. Nejhorší na tom však je, alespoň podle mého názoru, že Valverde tyto hráče nenasazuje, i když je některý člen základní sestavy mimo ideální formu. Nejlepším příkladem bude asi Luis Suárez, který se už od konce minulé sezóny nepotýká s dobrou formou, přesto je každý zápas v základní sestavě a čekající Munir stále sedí na lavičce a plní tak roli Paca Alcacéra z minulé sezóny. Nejhůře z těchto hráčů jsou na tom ale Denis Suárez a Malcom. Španělský záložník se rozhodl i přes nabídky v klubu zůstat a bojovat o místo v sestavě, jako odměnu za svou odvahu mu však Valverde nabídl v této sezóně rovných 0 minut. Malcom je na tom o malý kousek lépe, ten pár minut dostal, ale poslední nominace na utkání se ho netýkali a nikdo netuší proč, až nakonec Mundo Deportivo přišlo s článkem, ve kterém se psalo, že Ernesto Valverde Malcoma nechtěl, ale že ho přivedl klub. Španělské noviny také přišli s tím, že Valverde Malcoma nemá příliš v lásce a to je důvod, proč je často mimo nominaci. Vrcholem však bylo utkání ve Valencii. Malcom byl na utkání ve Valencii nominován, s týmem odletěl, ale v den zápasu se dozvěděl, že byl z nominace vyškrtnut, Brazilec si tak udělal do Valencie krásný výlet na fotbal, který sledoval z tribuny. 

Ernesta Valverdeho v minulé sezóně zdobila především defenzivní činnost, kterou po svém příchodu zlepšil, protože v ofenzívě to se dvěma útočniky zkrátka nebyla žádná sláva a tak i když se Barceloně podařilo dát pouze jeden nebo dva góly, mohl se tým spolehnout na dobrou práci obránců, kteří se dopoštěli minum chyb a tím tak měl ter Stegen mnohem méně práce. To však pro letošní sezónu neplatí, neboť Barcelona dostává gól prakticky v každém zápase a obvykle o třech zápasech rozhoduje faktor Messi a když to řekneme nadneseně, tak právě Messi stále drží Valverdeho v trenérském křesle. Ztráta formy obránců není každopádně zase tak úplně Valverdeho vina, ale problém nastává, pokud Gerard Piqué prokazatelně neodvádí tak dobrou práci, jako v minulých sezónách a v posledních zápasech a přesto je trenérem neustále stavěn do základní sestavy. Samozřemě, situace není ideální. Samuel Umtiti je zraněný, Clement Lenglet je novým mužem v týmu a se zdravotním stavem Thomase Vermaelena si nikdo není nikdy příliš jistý. 

Možná špatná defenzivní činnost, která se začala objevovat i na konci minulé sezóny a to pravděpodobně únavou klíčových hráčů, má za následek, že Ernesto Valverde se snaží zápas spíše neprohrát, než vyhrát. V posledních zápasech vzhledem k vývoji utkání k tomu neměl možnost, protože jsem ve většině utkání začali prohrávat, ale jinak je styl Ernesta Valverdeho založený na defenzívě a bránění pozitivního výsledku, jak jsme byli svědky v minulé sezóně v Římě, v zápase, který Valverdemu žádný fanoušek neodpustí. 

Nezbývá nic jiného, než doufat v lepší časy ať už s Valverdem, nebo bez něj. Pravda je však taková, než Barcelona nění týmem, který odvolává trenéry během sezóny, takže se dá předpokládat, že vliv na Valverdeho setrvání v klubu bude mít hlavně hodnocení na konci sezóny a to, kolik trofejí se mu podaří s klubem získat. Mám však takové tušení, že žádosti fanoušků, že by se tým měl soustředit především na Ligu mistrů, si vzal Valverde přiliš k srdci. 

Zdroj. Reekwon
Foto: Reekwon

Komentáře

Gazdo

3
2018-10-11 14:25:09

Dnes bol prepusteny Jardim... takze za mna nie je o com

Reekwon

0
2018-10-11 14:29:24

Což o to.. On i trenér, který nemá výsledky s jedním týmem, může být nejlepší s tím druhým, viz. Enrique a AS Řím, který porazil i Slovan Bratislava, otázkou je, zda je Jardim vhodný pro náš tým, ale to nejsem schopný posoudit.

Gazdo

3
2018-10-11 14:40:13

Za mna horsi ako valverde by bol len mourinho takze u mna jasna

Reekwon

3
2018-10-11 14:56:11

Já bych byl spíš radši, kdyby tým převzal někdo, kdo v klubu vyrostl a zná hodnoty a herní styl klubu. Ale to je asi jen zbožné přání a realizace tak za pár let až se rozhodne to zkusit Xavi.

Gazdo

1
2018-10-11 14:29:28

Inak suhlasim s clankom. A len chcem zdoraznit ze messi so stegenom minulu sezonu valverdeho v tom kresle udrzali

Domingo

2
2018-10-12 01:49:52

Přesně tak. To nebyl nějaký valverdeho um ty výsledky, které měl. Messi sám o sobě zachránil minimálně 15 bodů

Martin777

6
2018-10-11 15:20:03

Mě by ani taky tak nevadilo, že dostaneme 1 nebo 2 góly a Ter Stegen nebude mít tak čisté konto, ale Barca je hlavně ofenzivní tým a měl by skoušet každý zápas dát 3 a více gólů a ne, jak to praktikuje Valverde, že spoléhá na to ,že se soupeř porazí sám ňákou minelou a my vyhrajemem 1:0 a jak bylo napsáno v článku, nebejt neskutečného Messiho, tak Barca je někde uprostřed tabulky. Jinak tenhle článek přeložit a poslat Valverdemu. Hodně by se mě líbilo, kdyby byl u kormidla Xavi, ale na to je asi ještě pár let.

Reekwon

4
2018-10-11 16:30:32

Xaviho si přeje asi každý, vzhledem k tomu, že vyrostl a stal se legendou na barcelonském stylu, tak se na něj asi každý těší, ale chce to čas a hlavně to neuspěchat.

pepo46

top komentář
10
2018-10-11 15:22:52

Ernesto out. Bez diskuze.

vikinecek

4
2018-10-11 15:42:22

S článkom celkom súhlas, ja osobne by som mu túto sezónu ešte šancu dal, za tú minulú si zaslúži obrovskú pochvalu, prehrať za celú sezónu v každej súťaži len jeden zápas ( Superpohár nepočítam ) s tímom, ktorý sme mali ( odchod Neymara, nákup a zranenia Dembeleho, strata formy Suaréza apod. ), zato si svoju šancu ešte zaslúži. + druhá vec je, že teraz k dispozici alternatíva ( sorrry, ale Jardim, pre Barcu ??? akože fakt ??? ) nie je, takže nestačí len vyhodiť, ale povedať aj koho dosadiť...čiže za mňa sa uvidí po sezóne, ak nebudú trofeje a odpovedajúca hra, tak výmena...

Reekwon

2
2018-10-11 18:37:18

Taky bych to tak viděl, především Barcelona není klub, který propouští trenéry během sezóny.

Romca

2
2018-10-11 16:20:08

Dal bych tuto sezonu a pak výměna.. nikdo mě nenapadá, kdo by si to vzal teď.. jedině, kdyby ta hra i výsledky pokračovaly dalších 5 zápasů, tak bych už nečekal a vyhodil ho..

Reekwon

1
2018-10-11 16:32:37

Co není, může být. Brzo máme doma Sevillu a pak Real Madrid., který bohužel má také špatnou sezonu. Ona ta špatná hra našeho týmu pod Valverdem zase tolik nevynikne, když Real hraje úplně stejnou tužku, jaky my. Kdyby byl Real stejný jako v minulé sezóně, tak jsme za nimi o devět bodů

Martin777

-3
2018-10-11 19:18:04

Jardim by mě moc nelákal, ale co třeba takový Laurent Blanc? Je hodně zkušenej už vyhrál spousty trofeji a jestli se nepletu, tak je bez angažmá. Nevím, jak je na tom s prací s mladými hráči...Valverde musí v co nejbližší době něco ukázat nebo jít.

Gazdo

-1
2018-10-11 19:26:13

Moc defenzivny

Martin777

1
2018-10-11 20:45:09

Mě osobně by se nejvíc líbil Klopp a možná Sarri. :-) Ale ta šance na jejich získáni by byla 0. :-)

Romca

2
2018-10-11 21:25:27

Klopp hraje jiné fotbal, chce to prostě trenéra, co prošel Barcou.. nebo co hraje podobný styl ale hlavně žádný defenzivní, toto mi už stačí až dost..

Martin777

0
2018-10-11 21:34:21

Jasný, ale koho takového, kdo prošel?

Romca

1
2018-10-11 21:39:10

Jak jsem psal, nikdo mě nenapadá.. uvidíme, jak se bude dařit Xavimu či Henrymu s tím trénováním ale to jsem až tak 5 let dopředu.. :D

Luis

3
2018-10-12 11:44:29

Ne, že bych je vyloženě chtěl, ale Cocu, F. De Boer, Abelardo. Ono ji ještě pár bude, ale nevim, jestli by to někdo z nich zvládnul. Já osobně jsem už hodně nasranej! Pořád je mi Ernesto sypmatickej jako člověk a mrzí mě, že se to na něj valí, ale může si za to sám!! Já nechápu, proč někoho vůbec kupujeme, když nehraje, to za prvý, ale za druhý je, že prostě nehrajeme pěknej fotbal. Obrana šla hrozně dolu, minulej rok to byla paráda.........

vikinecek

0
2018-10-12 11:56:24

Tá slabšia obrana je bohužiaľ ( okrem toho, že napr. Pique mi príde fakt toálne z formy ) podľa mňa do istej miery obeťo zato, že v niektorých zápasoch nastupovali jak Dembele, tak Coutinho, kdežto minulý rok sme hrali často so 4 záložníkmi...Rakitič s Busquetsom všetko sami neubehajú...

Romca

4
2018-10-12 15:14:23

Tak loni hlavně Umtiti hrál naprosto skvěle, letos už ty výkony taky nebyly top.. Pique hrál ještě normálně, teď tragédie.. a ti 4 záložníci, to je možné, pač Cou neumí vůbec bránit a Demba v tom bránění není o moc lepší.. když se k tomu přičte forma Busiho a Rakety, tak jsme tam, kde jsme :D zlatej Messi, ten i bez formy dává 45 branek za sezonu :D

Petko

0
2018-10-12 17:52:37

Hrá bez pauzy ten Pique !!!

Martin777

0
2018-10-12 15:01:41

F. De Boer nebo R. Koeman to by šlo, Jak bylo napsáno dříve. Luis Enrique, taky neměl bůh ví jakou trenérskou kariéru před Barcou a jak to dopadlo.

Pimpis

0
2018-10-12 14:53:07

Můžu doporučit All od nothing: Manchester City. Uvidíte práci trenéra v akci a možná nevíte tolik kritičtí k Valverdemu.

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.