Riqui Puig vystřídal v 55. minutě odvetného zápasu v rámci 4. vyřazovacího kola Copy del Rey proti Culturalu Leonese Oriola Busquetse a debutoval tak v dresu prvního výběru FCB. Až doposud si zahrál pouze na letošním letním turné po Spojených státech a v utkání o Gamperův pohár proti Boce Juniors. Včera se však dočkal startu mezi seniory a hned v 70. minutě se prezentoval gólovou asistencí pro Denise Suáreze na čtvrtou a zároveň poslední trefu večera. Devatenáctiletý záložník zkompletoval za půlhodinu 30 přihrávek a třikrát vybojoval míč zpět pro své kolegy.

Jsme spojení s Barçou a je úžasné mít syna, který hraje za tento tým. Ricard si to zaslouží, protože dlouho bojoval za to, aby toho dosáhl. Před ním nyní leží nejtěžší úkol a to udržet si své místo v týmu. Je to sen, který se stal realitou,“ pravil Carlos Puig v interview pro rozhlasovou stanici RAC1 po skončení mače. „Nyní musíme počkat na to, až opadne atmosféra. Ricard musí být tvrdě nohama na zemi, být skormný a nemůžeme jej zahltit chválou. Dnes (vyjádření proběhlo včera - pozn. přek.) s vámi mluvím, protože debutoval, ale rád už bych s médii nehovořil, protože i rodiče umí napáchat škody. Nechme Ricarda tak. Objeví se dny, kdy nebude hrát dobře a bude kritizován. Musíme být připraveni na vše,“ dodával.


Riqui Puig ve včerejším zápase proti Culturalu Leonesa

Riqui pořád žije se sovu rodinou, aby mohl udržovat vztah se svými bratry. Nyní ať si odpočine a bude i nadále hrát v Barceloně B, kde nehrál tak moc, jak by si přál. Ať si vybojuje své místo, odkud dostane povolání do prvního týmu a půjde po své cestě. Jeho talent lze vidět, ale musíme jej nechat být a uvidíme, jestli udělá nějaký progres, jelikož je to velmi obtížné,“ pravil Carlos, který si myslí, že jeho syn má nejlepší místo na to růst. „Hraje v nejlepším klubu na světě s nejlepším hráčem v dějinách. Messi je zrcadlem a mistrem fotbalu, z čehož Ricard těží. Vidím více pozitiv než negativ a je to pro něj pocta.“ V létě se objevovaly spekulace nad budoucností Puiga v katalánské metropoli - obzvláště po triumfu v Mládežnické lize UEFA.

Většina jsou lži, ale nemůžeme popřít vše. Například se tvrdilo, že Pep Segura chtěl Riquho prodat, což je naprostý výmysl. Segura v něj věří a chrání jej, stejně jako vedení, za což jim mohu jen děkovat. Činovníci Barcelony a její management chtěli, aby Ricard zůstal v klubu, což jsme si přáli i my,“ objasňoval jeden z rodičů mladičkého hráče. Ten i nadále naléhá na to, aby Riqui pokračoval ve studiu mimo fotbal. „Tento rok se v tomto ohledu nevyvíjí tak, jak bychom chtěli. Minulý rok pro něj byl obtížný, ale spolu s jeho matko jsme vždy tvrdili, že musí studovat, jelikož fotbal není vše. Rozhodl se tak, že začal studovat, ale musel toho nechat. Nyní jsme velmi spokojení, jelikož Barça nabízí svým hráčům marketingový modul, aby se dostali z bubliny, ve které fotbalisté žijí. V rodině na tomto velmi trváme.

Slova chvály pro něj měl připravené také trenér Ernesto Valverde. Vyjádření samotného hráče si můžete přečíst v tomto článku. Dodejme, že Puig přišel do La Masie jako čtrnáctiletý z Jàbac-Terrassya prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Letos odehrál 14 zápasů za béčko, přičemž v deseti z nich se objevil v základní sestavě. Od letošního června se pak může těšit z nové smlouvy, o které jednali jeho zástupci měsíc a kterou schválil samotný prezident Josep Maria Bartomeu, jenž byl přítomen i u samotného podpisu. Tříletý kontrakt s výkupní klauzulí 100 milionů eur (větší z poslendí várky odchovanců už má jen výše jmenovaný Oriol Busquets a to dvojnásobnou) má v sobě klauzuli na prodloužení o další dva. Do béčka se dostal jako osmnáctiletý, přičemž v minulém ročníku byl u vítězství v již zmiňované UEFA Youth League.

 

Videa

Debut Riquiho Puiga v soutěžním zápase za A-tým FC Barcelony (5. prosince 2018)

Nejlepší okamžiky Riquiho Puiga v dresu Barçy B

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com
Foto: fcbarcelona.com, sport-english.com, isntagram.com (účet
fcbmasia)
Video: fcbarcelona.com, youtube.com (účet FC Barcelona)

Komentáře

Venca92

1
2018-12-06 23:20:24

Potěšili mě kluci z Béčka. Teď jen kdyby to vedení a trenér neposrali. heh....

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.