FC Barcelonu čeká v osmifinále Ligy mistrů Olympique Lyon a velkou radost to udělalo hlavně Samuelovi Umtitimu. Pětadvacetiletý stoper se sice narodil v Yaoundé v africkém Kamerunu, ovšem už ve dvou letech se s rodinou odstěhoval do Villeurbanne a o pár měsíců později se usadili v okrsku Ménival, který se nachází v pátém arrondissementu (jednotka administrativního členění podobná českým okresům, pozn. přek.) města Lyon, kde už se jako pětiletý připojil k tamnímu celku.


Samuel Umtiti v Barceloně

O čtyři roky později, konkrétně v roce 2002, přišel přesun do akademie Olympique a od té doby šla jeho kariéra strmě vzhůru. Právě u Les Gones debutoval a nakonec za ně odehrál v rozmezí pěti sezón rovných 170 zápasů, ve kterých dal i 5 branek. „Bydlíš někde poblíž? Žiješ tady? A ty taky? Aha, támhle?“ ptá se na úvod dokumentu v rámci Històries od klubové televize Barça TV, který najdete dole v sekci video, Umtiti - dnes už mistr světa z Ruska - dětí hrajících na hřišti v Ménivalu. Níže vám přikládáme české titulky.


Samuel Umtiti: „Já bydlel v budově za ní. Kolik ti je?
Dítě:Je mi 10.
Samuel Umtiti: „Hraješ za Ménival?
Dítě: Ano.
Samuel Umtiti: „Už je to dávno. Nebyl jsem tady už hodně dlouho. Hodně dlouho.

Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Jeho dům stál 500 metrů daleko. Školu měl vzdálenou 800 metrů a fotbalové hřiště mezi tím - mezi školou a svým domem. A tato oblast byla jeho životem. Domov, fotbal a škola - nebo obráceně.
Samuel Umtiti: „Když jsem byl malý, odešel jsem ze školy a cestou domů procházel zde kolem tréninkového hřiště. Musel jsem kolem něj pokaždé projít a vždy jsem se zastavil, abych si zahrál s mými kamarády. Přišel jsem si zahrát, ale nemohl jsem zde dlouho zůstat. Musel jsem se rychle vrátit domů, jinak by mě má máma ... Kdybych si neudělal své úkoly, tak sem zde nesměl přijít a trénovat. Proto má máma dělala všechno možné pro to, abych si vedl dobře ve škole a abych mohl hrát fotbal.
Saïd Intidam (prezident Ménivalu FC v letech 1992 až 2008): „Podle mého to bylo všechno díky jeho matce. Je to skvělá žena, která odvedla skvělou práci při vychovávání svých dětí. Zůstala jim nablízku a naučila je spoustu věcí. Žili zde, vedle školy a fotbalového hřiště. Měli malý byt v sousedství, hned vedle hřiště a myslím si, že jeho matka náhle chtěla, aby Samuel, který už miloval fotbal, hrál a nedělal věci, při nichž by si více ublížil. On tyto myšlenkové pochody následoval a vždy hrál fotbal v klubu a také ve škole.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Představuji si bratra, barevného bratra. Je více než přítelem a známe se navzájem už dlouho - od doby, kdy nám bylo 5 let - a zažili toho hodně ve fotbale, ale i při dalších věcech.
Samuel Umtiti: „Potkali jsme se tady, hráli spolu a hned od začátku se spojili. Byli jsme dva nejlepší hráči v týmu a velmi dobře si rozumněli. Velice si rozumím s jeho otcem a dobře se navzájem chápeme.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Ano, bylo to všechno dobře zorganizované. Já s mým tátou jsme chodívali vyzvedávat Samuela z jeho domu v Ménivalu a jezdili spolu do školy. Pak odpoledne, po fotbalovém tréninku, nás přišla vyzvednout Samova máma, u něj doma jsme si udělali úkoly - nebo se o to alespoň snažili - a rovněž jsme tam ve většině dnů i pojedli. Když pak můj táta skončil v práci, přijel mě vyzvednout tam.
Jeho matka měla vždy velice jasno v tom, že si nemůže dovolit zmeškat školu a potřebuje se vážně učit. Večer jsme spolu dělávali úkoly a byly časy, kdy jsme se dokázali soustředit, ale jindy to bylo složitější. A ona nás probrala, když nám vypadla koncentrace.
Saïd Intidam (prezident Ménivalu FC v letech 1992 až 2008): „Je to ukázkový příklad integrace, jelikož jeho rodina pochází z Afriky a začlenila se před tím, než se ze Samuela stal fotbalista, jakým je nyní a to dík hodnotám o respektu. Měl normální rodinu, byl diskrétní a nikdy nedělal žádné problémy.
Isabelle (školnice na Diderotově státní škole): „Byl to hodný kluk, který si plnil své školní úkoly. Nikdy jsem o něm neslyšela nic špatného. Bylo to dobré dítě.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Existuje taková anekdota o něm. Chtěl vyzkoušet mé kolo, tak jsem mu jej půjčil a já jel na skůtru. On ale nevěděl, jak se správně řídí kolo a když proti němu jelo auto, nevěděl jak zabrzdit a najel zezadu do mně. Já jsem spadl a byl samá modřina. Myslím si, že se potom zlepšil.
Samuel Umtiti: „Sdíleli jsme všechno, dobré i špatné časy, vždy stáli při sobě a navždy budeme - až do konce. Máme silné přátelství a klidně se nemusíme měsíc bavit, ale nic to nezmění. Jsme opravdoví přátelé.

Takové to dříve nebylo, nebylo to stejné hřiště. Nyní je na něm umělá tráva. Páni, všechno se to tak změnilo!
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Měli jsme zde rodinný život.
Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Starali jsme se o něj, dávali mu občerstvení.
Samuel Umtiti: „Záleželo na dni - když byla zima, tak to byla horká čokoláda.
Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Ano, čokoláda. Dávali jsme mu čokoládu.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Tato paní je madam Sabarová, která pere dresy, chystá je a dává občerstvení klukům. Pořád je tady, v klubu působí už 40 let.
Samuel Umtiti: „Je to matka celého klubu, na každém zápase byla přítomná a vždy v dobré náladě, s úsměvem. Je to někdo, na někoho nikdy nezapomenu.
Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Potkala jsem jej, když mu bylo 5 let a to - samozřejmě - na hřišti. Poznala jsem jej, jelikož jsem byla zvyklá sledovat zápasy.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Trénoval jsem týmy do jedenácti a třinácti let v Ménivalu. Samuela jsem potkal, když se objevila generace mladých debutantů, o kterých se mluvilo velmi kladně. V tom týmu působila spousta talentovaných hráčů.
Toto je Sam a tohle je jeho nejlepší přítel, Sébastien Flochon.
Samuel Umtiti: „Ano, pamatuji si tady hodně zápasů se Sébastienem. Oba jsme byli útočníci, nahrávali si jenom navzájem a pořád dávali góly.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „V tom věku vás nikdy nenapadne, že byste někdy hráli za Barçu nebo Francii. Nemyslím si, že tehdy by to kdokoliv tipnul - ani já, ani jeho přátelé nebo jeho rodina či kdokoliv v Ménivalu. Nikdy jsme nepomysleli na to, že by to Sam dotáhl takhle daleko, ale věděli jsme, že to je kvalitní hráč a že se velmi soustředil na své cíle.

Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Začal hrát za vyšší věkovou kategorii, než do které spadal. Vždy jsme z něj byli uchváceni.
Saïd Intidam (prezident Ménivalu FC v letech 1992 až 2008): „Je to tak. Byl velmi dobrý, i když mu bylo teprve 5 let. Hrál se sedmiletými a někdy i devítiletými a i když hrál se staršími dětmi, byl na hřišti stejný. Rád vedl hru.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Do mého budoucího týmu měla nastoupit další skupinka chlapců. Šel jsem se podívat na zápas a byla to sobota. Sledoval jsem utkání mezi Ménival a FC Croix Rousse. V tom utkání mě uchvátil jeden mladík: Samuel Umtiti.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Někdy se vás v mládí ptají: 'Když nevyjde fotbal, tak co budeš dělat?' Sam na to vždy odpověděl: 'Pro mě vyjde. Jsem si jistý že budu profesionálním fotbalistou.'
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Soupeř se dostal do vedení 1:0 a Samuel dostal míč. Překonal každého protivníka a vstřelil vyrovnávací gól. A to hrál v našem týmu jako obránce, takže se pak vrátil do své pozice. A pokaždé, když se soupeři prosadili znovu, udělal Samuel totéž a zase dal gól. Pamatuji si, že na konci jednoho utkání bylo skóre 4:4. Čtyři góly dal soupeř a naše čtyři Samuel Umtiti, protože dal všechny. Stačilo mi deset minut na to, abych řekl, že toto dítě má velký talent.

Samuel Umtiti: „Opravdu to všechno začalo u Régise, který přišel k nám, zaklepal na dveře a nabídl mi příležitost hrát za Olympique Lyonnais.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Nemohl už déle zůstat v Ménivalu, protože by doma neučinil žádný progres. Jediným velkým klubem v lyonském regionu, za kterým jsem mohl jít, byl Olympique Lyonnais. Přišel jsem a povídám: 'Ahoj, já jsem trenér u Ménivalu FC a mám hráče, o kterého byste mohli mít zájem. Jmenuje se Samuel Umtiti' Odešli pro složku a řekli: 'Ano, on hraje za Ménival, všimli jsme si jej před rokem, ale nedostali odpověď.'
Samuel Umtiti: „Chtěli mě podepsat už o rok dříve, ale jelikož tam má matka nikdy nebyla, nedokázali zkontaktovat mou rodinu. Naštěstí přišli ještě o rok později.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Nejvíce si jako první pamatuji jeho matku, která nebyla příliš nadšená z toho, že její syn jde do Lyonu. Samuel obvykle příliš neukazuje své emoce a tak nedal najevo, jak obtížná byla tato situace. Když jej však dobře poznáte, všimnete si těchto věcí.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Ona zprvu nesouhlasila s tím, aby Samuel hrál za Olympique Lyonnais. To až Régis Molouba jí přemluvil.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Tehdy jsem jí řekl: 'Madam, nevím, co má Samuel v sobě co se fotbalového světa týče. Může pokračovat ve studiích, ale myslím si, že s talentem, jaký má, by se z něj mohl stát profesionál.' Jeho máma to přijala a řekla mi: 'OK, tak dobře.'
Saïd Intidam (prezident Ménivalu FC v letech 1992 až 2008): „Osobně jsem si nebyl jistý, zdali zvládne odejít do Olympique Lyonnais a zapadnout do klubové rutiny, protože u něj doma pracovala jeho matka.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Ano, správně. Faktem je, že jeho matka neměla žádné auto a nemohla tak Samuela vozit na tréninky a to byl problém. Zpočátku to byl Régis, který se ujal starosti o něj.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Říkal jsem: 'Ode dneška nebude Samuel trénovat se začátečníky. Jde se mnou do vyšší věkové kategorie a budeme mít dvě nebo tři tréninkové jednotky v týdnu, aby byl připraven na zkoušky.'

Začali jsme specifický rozvrh pro něj a každou neděli jsme spolu chodili běhat jako součást tréninku. Můžete totiž mít všechny schopnosti a být velmi dobrý na míči, ale nedostanete se s tím příliš daleko, pokud nebudete silní po psychické stránce. Musíte být mentálně silní, jelikož se tam dostanou pouze ti nejsilnější.
Samuel Umtiti: „Bylo to těžké, protože mí vrstevníci mohli v neděli spát a co nejvíce si užít den, zatímco já musel jít ven a běhat. Nebylo to snadné, ale stálo to za to, jelikož to posílilo můj charakter a naučilo mě to vydržet a bojovat za to, co chci.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Každou neděli jsme šli ven a zaběhali si. V Lyonu jsou kopce s fantastickými panoramaty a říkal jsem Samuelovi, že když je těžké běžet nahoru, právě tam, v horách, začne nacházet úspěch.
Samuel Umtiti: „Ano, bylo to obtířné. Bylo to strašné. Ano, Régis mi říkával: 'Pokud dokážeš vyběhnout až nahoru, bude to těžké, ale když potom běžíš po rovince, jsi rychlejší než ostatní.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Největší progres děláte jedině tehdy, kdy jste nejvíce unavení a vy řeknete si: 'Vynaložím to úsilí a nezastavím se.'
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Ne, ne, Sam si nikdy nestěžoval. Věděl jsem, že bude pracovat s Régisem, ale nikdy neřekl: 'Je to příliš těžké.' Ne, ne.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Jednoho dne jsem mu řekl: 'Lyon bude teprve první etapou, ty půjdeš do největšího klubu v Evropě. Aby ses tam ale dostal, musíš pracovat, naslouchat a tvrdě se snažit. S touto mentalitou si jsem jistý, že to dokážeš.'

Jean-Michel Aulas (současný prezident Olympique Lyonnais, kde působí od roku 1987): „Zpočátku jsme si nebyli jistí jeho kvalitami, protože do akademie přišel jako velmi mladý.
Samuel Umtiti: „Poprvé jsem trénoval s profesionály, když mi bylo 16 let. Bylo to těžké a nevěděl jsem, jestli budu dostatečně dobrý. Bylo to obtížné, ale trénoval jsem s profesionálním týmem. Nemyslel jsem si, že jsem dostatečně dobrý na to, aby se ze mě stal profesionál, protože na mé pozici v obraně musíte být po fyzické stránce velmi silný. Tehdy jsem byl velice hubený a nebylo to snadné.
Jean-Michel Aulas (současný prezident Olympique Lyonnais, kde působí od roku 1987): Podle mého je velice inteligentní a za to může děkovat svému vzdělání a hlavně své matce, která jej naučila mít vždy rozumný a odměřený přístup. To si lze splést se stydlivostí, ale nemyslím si, že je stydlivý - spíše naopak. Je velmi inteligentní, má velkou dovednost kontrolovat své reakce a má v tom velkou zkušenost. Není to stydlín.
Když za nás hrál první zápas, bylo mu 16 a půl. Bylo to velmi brzy a on byl velice mladý, ale už šlo vidět, že má před sebou skvělou kariéru.
Samuel Umtiti: „Bylo to však od patnácti či šestnácti let, kdy mi začalo být úplně jasné, že se mohu státl profesionálním fotbalistou.
Jean-Michel Aulas (současný prezident Olympique Lyonnais, kde působí od roku 1987): „Když jsme mluvili o jeho možném vývoji, řekl jsem mu, že chceme, aby zůstal v Lyonu o rok nebo dva déle, jelikož nový stadion tehdy ještě nebyl postaven. Samuel mi řekl: 'Jsem připraven na setrvání v Lyonu, pokud pro mě nepřijde Barça. A ještě před tím, než se dozvěděl, že se o něj Barça zajímá, mi Samuel řekl, že chce, abychom jej nechali odejít, kdyby si pro něj přišla Barça. Nebyla tak žádná debata co se finančí týče. Byla to konverzace vzájemného zájmu, aby Samuel mohl do Barçy odejít. Neexistovalo žádné jednání o hráčově přestupu.

Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Proto si myslím, že to pro něj byl splněný sen. Jak už jsem říkal, je velmi odměřený a nedává příliš najevo svoje emoce, ale pamatuji si, že ten den zůstal v němém úžasu. Takového jsem jej už dlouho neviděl. Říkal: 'To je úžasné, je to krásné.' V den své prezentace toho měl na programu hodně - zdravotní prohlídku, tiskovou konferenci, žonglování na Camp Nou.
Samuel Umtiti (v den své prezentace): „Je to splněný sen. Měl jsem štěstí, že jsem měl prezidenta jako Jeana-Michela Aulase, který vždy věděl, že Barça byl můj vysněný tým a povzbuzoval mě k tomu do Barçy přijít. Musím mu poděkovat.
Jean-Michel Aulas (současný prezident Olympique Lyonnais, kde působí od roku 1987): „Když odcházel, vyměnili jsme si pár slov jako otec a syn. Popřál jsem mu všechny úspěchy v životě - nejenom ty fotbalové - a aby nezapomněl na Olympique Lyonnais, protože my na něj nikdy nezapomeneme.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Z jeho hlasu v ten den mohu říci, že se mu splnil sen. Byl velmi šťastný.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Jsme hrdí na to, že Samuel Umtiti - kluk tady odtud z Ménivalu - hraje za FC Barcelonu, jeden z nejlepších klubů na světě. Je to Samuel Umtiti - chlapec odsud, z Ménivalu, tady z tohoto sousedství. Tady je jeho škola, jeho hřiště a jeho domov a skončil v Barceloně. Je to sen. Sen.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Mohu říct, že jeho mentalita a hodnoty se nezměnily. Je to člověk, který stojí nohama na zemi.
Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Ano, naprosto stejný člověk. Vůbec se nezměnil.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „No, vyjma jeho kvalit, ale nezapomněl na to, odkud pochází.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Jde na trénink, pak domů na večeři, odpočine si, dá si šlofíka, zahraje si na PlayStationu. Někdy jde do restaurace, do kina moc nechodí. Ano, hrajeme spolu na PlayStationu hru FIFA a pořád spolu hrajeme pár zápasů. To se nezměnilo.
Někdy si rádi oba dáme Barçu, protože já jsem také fanouškem Barçy, takže hrajeme Barça vs. Barça. Je to velká zábava.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Že to dotáhl do Barcelony je díky jeho výdrži a mentální síle a také je štědrý a v pohodě.
Régis Molouba (trenér v Ménivalu FC): „Přeji Samuelovi jen to nejlepší a všechen úspěch. Jsme na něj velice pyšní. Je to příběh o úžasném úspěchu, který povzbudí všechny děti v Ménivalu vidět to, že pokud tvrdě pracujete a vydržíte, můžete dosáhnout svých cílů.

Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Ahoj Samueli. Doufám, že nás přijdeš brzy navštívit do Ménivalu. Těším se, až tě uvidím.
Jean-Michel Aulas (současný prezident Olympique Lyonnais, kde působí od roku 1987): „Samueli, podepsat s Barçou byl pro tebe fantastický transfer. Je to výsledkem skvělé kariéry za nás a pro nás je úžasné vědět, že jeden z našich kluků a nejlepších hráčů dokáže být v Barçe a vyhrávat všechny trofeje, které si zaslouží.
Djoudi Boumaza (současný prezident Ménivalu FC): „Samueli, jako vždy tě žádám, abys pokračoval v práci. Přeji ti hodně úspěchů a doufám, že s Barcelonou získáš hodně titulů a že se na tebe můžeme všichni přijít podívat.
Sébastien Flochon (Samuelův přítel): „Ahoj brácho. Co ti můžu říct nového. Opakuji, že jsem na tebe velmi pyšný, velice hrdý na tvou evoluci. Vím, že je to pro tebe splněný sen a velmi trvrdě si pro to pracoval. Zasloužíš si to. Nyní děláš všechno možné pro to, abys byl úspěšný v Barceloně a já ti přeji jen to nejlepší. Brzy se uvidíme. Pusu.
Françoise Sabarová („máma“ Ménivalu FC): „Mimochodem nezapomeň mi přivézt tvůj dres v Barçe.

 

 Video

Dokument z dílny Barça TV „Sam, dítě z Ménivalu“

 

Zdroj: fcbarcelona.com, wikipedia.org
Foto: fcbarcelona.com
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Smazaný uživatel

5
2019-02-19 17:43:24

Smekám za překlad!

Jhonys

3
2019-02-19 17:59:48

přidávám se, dobrá práce :O

Pajinos

3
2019-02-19 18:00:58

díky chlapi, to se překládalo samo :) každopádně dodám zajímavost: jak se onehdá řešilo to jeho příjmení i se zápisy ze svazu, tak on se fakt jako malý podepisoval „Um Titi“, viz https://abload.de/... a https://abload.de/...

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.