Marc Brau, Barça TV: Eibar je jediným týmem, proti kterému jste se zatím nepředstavil. Statistiky ukazují, že jde o jeden z týmů, který nejvíce pobývá na polovině soupeře a využívá presink na začátku zápasů. Myslíte si, že překonání tohoto tlaku může být klíčem k vítězství?

Ernesto Valverde:Eibar má velmi jasný styl, který je silně ovlivněn trenérem týmu Mendilibarem a skvěle jim vychází. Mnoho týmů tak nedokáže hrát a jiné sice ano, ale nedělají to s takovým přesvědčením. Soupeř nás určitě hodně zatlačí, způsobí nám tí potíže a donutí nás přijmout jejich styl a hrát na dlouhé přihrávky. Budeme se muset snažit překonat tento tlak a neztrácet míč na své půlce. Eibar je totiž celkem, který odebírá nejvíce balónů na polovině protivníka a to díky tomu, že si věří a hraje přesvědčivě. A to platí už nějakou dobu. Bude zapotřebí se vypořádat s úvodním tlakem. Eibar hraje riskantně a budeme tak muset dobře vyvážet míč a využít místo, které se objeví za jeho hráči vzadu.

Albert Benet, Catalunya Radio: Jak si vysvětlujete současnou formu Coutinha? Z čeho pramení? Obáváte se, že je složité postavit jej na hřiště vedle Dembélého?

Ernesto Valverde:V jednom utkání máte více štěstí a v dalších méně. Proti Levante jsme nehráli dobře a měli spoustu problémů. Coutinho už za Barcelonu odehrál skvělá utkání a doufáme, že v tom bude pokračovat. Samozřejmě se musí zlepšit, jako všichni ostatní, ale soustředím se na to, co dělá dobře. A totéž dělám s Dembélém, Arturem Vidalem, Arthurem či kýmkoliv jiným. Zápas s Levante byl obtížný, prohráli jsme v něm, ale musí to pro nás být krok kupředu. Coutinho a Dembélé hráli spolu na začátku sezóny a nyní se to možná děje méně častěji. Vždy se snažím dosáhnou rovnováhy mezi obranou a útokem a pro oba je dobré, když hrají spolu. Pamatuji si, že takto nastoupili proti Interu a PSV.

Marta Ramon, RAC1: Munir odešel do Sevilly a Luis Suárez tak aktuálně nemá náhradníka. Rozumíte tomu, že klub může od angažování nového střendího útočníka upustit z finančních důvodů? Myslíte si, že to je zapotřebí?

Ernesto Valverde:Musíme to zvážit. Po odchodu Munira se objevilo místo v týmu a k tomu je zraněný Rafinha, který umí také zahrát v útoku. Nahradili jsme jej Aleñou, ale to je záložník. Přestupové okno je otevřeno a uvidíme, jestli k nám někdo přijde. Do úvahy se musí brát finanční záležitosti a také můžeme použít rezervní hráče. Abel je však zraněný a tak máme jen Mújicu, který navíc nemůže zítra nastoupit.


Ernesto Valverde na tiskovce

Santi Valles, Cadena SER Catalunya: El Mundo včera psalo o tom, že otec Neymara volal pětkrát Barceloně, aby se dotázal, zdali se jeho syn může vrátit. Později Neymar Senior tyto zprávy vyvrátil. Oslovil vás někdo z klubu s nabídkou Neymarova návratu?

Ernesto Valverde:O hráčích jiných týmů vždy hovoříme opatrně. Nemáme pochyb o tom, že je Neymar skvělým hráčem. Je to hráč světové třídy, který už tady byl, ale už není. Nic více. Nikdo se mě na jeho přestup neptal a rovněž mohu zaručit to, že mi nikdo nevolal. Neymar hraje za Paris Saint-Germain a my respektujeme hráče a jeho současný klub. V průběhu roku se objeví hodně zpráv.

Germán García, Radio Nacional: V Eibaru si zítra zahraje Marc Cucurella, kterému se tuto seźonu vede dobře. Obzvláště to ukázal v utkání s Realem. Co si myslíte o jeho přístupu? Myslíte si, že je zajímavou možností na stáhnutí zpět?

Ernesto Valverde:Cucurella zažívá dobrý ročník a to jsou pro něj skvělé zprávy, protože si to zaslouží. Začal jako levý bek, ale teď hraje v záloze a podává skvělé výkony. Na své stávající pozici odehrál málo, ale jako střední záložník zase dostává více minu. Je třeba přiznat, že to není jeho primární post a k tomu na něj už máme mnoho hráčů. Musíme rovněž vzít v portaz fakt, že hrát pod Mendilibarem vždy pomáhá rezervním hráčům, kteří chtějí přejít do Primery. Je to náročný kouč a pro mladé hráče je dobré pod ním pracovat. Činí hráče lepšími, to vás mohu ujistit. V předchozí seźoně hrál Cucurella v druhé lize a nyní bylo přirozené přejít do první ligy. Takže kdo ví. Do Barçy se ale samozřejmě může vrátit.

Juan Arias, Cadena COPE: Zvažujete nasazení Coutinha jako falešnou devítku, pokud nezískáte útočníka?

Ernesto Valverde:Museli bychom přemýšlet nad různými možnostmi. Nevím, jestli by tohle byla jedna z nich - zatím jsem o tom nepřemýšlel. Uvažoval jsem spíše nad jinými hráči, kteří dokáží nabíhat do vápna. Coutinho hraje spíše na křídle.

Carles Escolán, Radio Marca: V Athleticu jste získal spoustu zkušeností při práci s mládeží. Myslíte si, že může aktuální generace nastupující za béčko uspět v prvním týmu?

Ernesto Valverde:Především musíte mít u odchovanců trpělivost. Tuto sezónu spadla rezerva do třetí ligy a tým se hodně změnil, což znamená, že se do něj dostala spousta mladých hráčů. Někdy se stane, že se osmnáctiletý hráč velmi rychle vyvine a jde rovnou do prvního týmu, ale normálně se všechno děje krok za krokem a musí se absolvovat jistá cesta postupu. Takhle to bylo i se Sergim Robertem, Xavim, Andrésem. Není to něco, co se stane za den. Někteří pak odejdou na hostování a vrátí se silnější. Tady ale každý spěchá. V Athleticu jsme někdy museli začlenit odchovance. Jedni si uměli poradit a zůstali v týmu, ostatní potřebovali čas a některým se nedařilo. Je to přirozený proces.


Marc Cucurella v barvách Eibaru

BeIN Sports: Leovi Messimu schází jedna branka ke čtyřstovce v LaLize. Jak tuto skutečnost hodnotíte?

Ernesto Valverde:Nevím, co k tomu ještě více říct co už nebylo řečeno. Čtyřista branek - aktuálně ještě 399 - jsou úžasným výsledkem. Je to úchvatné, když to vezmu jen tak namátkou. Je to něco, co je mimo dosah téměř všech v této místnosti a také hráčů. Doufejme, že ten gól padne co nejrychleji to bude možné. Takové výsledky jsou jen pro ty vybrané nebo spíše jenom pro jednoho vybraného hráče. Nevím, jestli se ještě někdy takový objeví.

Jamie Easton, BeIN Sports USA: Barcelona v této sezóně prohrála tři zápasy a všechny z nich byly proti týmům, které hrají na tři obránce. Trpíte v soubojích s těmito celky více?

Ernesto Valverde:Netuším. Zároveň jsme nad týmy, které tento styl vyznávají, vyhráli. Je to spíše záležitost něčeho jiného. Girona hraje na tři stopery a remizovali jsme s ní, ale jinak kompletně dominovali hře. Myslím si, že to je spíše chyba toho, že někdy nejsme schopní dostat se do hry a v určitých momentech jí kontrolovat. Musíme to zanalyzovat, nebo´t i Lyon hraje tímto systémem.

Nacional.cat: Piqué nedávno převzal vedení klubu FC Andorra. Jak vnímate vy sportovce, kteří jsou zároveň podnikateli?

Ernesto Valverde:V našem případě to hodnotím velice pozitivně. S Piquém se nám velmi daří a zažívá dobrou sezónu. Podle mého jej tyto věci činí více soustředěným. Piqué dělá něco jiného než ostatní a je za to někdy kritizován.


Ernesto Valverde na tiskovce

Javier Giraldo, Sport: Jaký profil středního útočníka preferujete? Chcete spíše mladšího nebo zkušenějšího se znalostí španělské ligy?

Ernesto Valverde:Nevím. Na začátku se vždy hodnotí to, jestli se daný hráč přizpůsobí týmu. V případě Murilla jsme vrali v potaz fakt, že nepotřeboval adaptaci a už věděl, o čem všem to je. Mohl tak hned hrát. To je to nejdůležitější  znalost toho, jak tento klub a liga funguje a možnost hned hrát. Nevím, jeslti získáme ještě někoho. Pokud ne, budeme pracovat s těmi útočníky, které máme.

Xavi Lemus, TV3: Přemýšlíte nad příchodem levého obránce? Jordi Alba hraje téměř neustále, Juan Miranda nezáří a Vermaelen, který na této pozici dokáže také zahrát, je zraněný.

Ernesto Valverde:Bereme to do úvahy až do uzavření přestupového okna. Existují však jisté okolnosti spojené s klubem, které to mohou ovlivnit. Nyní se nicméně budu snažit najít řečení v našem týmu a v rezervě.

Josep Soldado, Atresmedia: Morata chce odejít z Anglie do Španělska. Je jednou z možností pro posílení vaší útočné řady?

Ernesto Valverde:Mohu o něm říct totéž, co o Neymarovi. Je to skvělý fotbalista, ale hraje v jiném týmu a tak dále, a tak dále. Respektujeme jej a jeho klub, bla bla (znuděný a s úsměvem - pozn. přek.).

 

 Video

Sestřih z vyjádření Ernesta Valverdeho před domácím ligovým zápasem proti Eibaru (12. ledna 2019)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com, sport-english.com
Foto: fcbarcelona.com, sport-english.com

Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Venca92

0
2019-01-13 00:13:40

To o tom Cucurellovi mě překvapilo. Věděl jsem, že sbírá víc minut, ale nevěděl jsem, že z tohoto důvodu. Snad mu to k nám nezavře dveře...

Reekwon

8
2019-01-13 00:20:02

“....Coutinho hraje spíše na křídle.“ Tak je to jasné, Coutinho v létě do United :D

Dody

3
2019-01-13 08:44:59

To jak jsem si přečetl, tak jsem si musel normálně ulevit nahlas sprostým slovem, jinak bych to asi nezvládl :D

Adamito

1
2019-01-13 11:07:23

Tak to jsem zvědavej co tenhle člověk provede s Coutinhem, ted už se muže stat cokoli a věřím i v odchod Coutinha, všechno tohle je smutný ale pokud to takhle vedení chce a je spokojený tak my budeme muset taky.

Gazdo

6
2019-01-13 11:56:49

,,Soupeř nás určitě hodně zatlačí, způsobí nám tí potíže a donutí nás přijmout jejich styl a hrát na dlouhé přihrávky." - Mna zase dostalo toto :D akoze ako prosim? Doma? Nas? Wtf?

Meyen

5
2019-01-13 12:14:00

Omlouvám se, to už se fakt nedá jinak nazvat, ale on je snad blb nebo co? Jak můžeme MY přijímat styl jiného týmu? To si snad ze mě dělá srandu... My se nemáme soupeře vůbec na nic ptát, obzvláště doma, naložit mu čtyřku a poslat ho domů, a ne, že ho ještě necháme hrát fotbal. Ten člověk tady prostě nemá co dělat. Ano, chci trofeje, ale hezkou hru a tady to už není o kádru, Ernesto očividně ten pěkný fotbal hrát totiž ani nechce. Kdyby měl on skvadru jako Pep, tak by ji byl schopen totálně zahubit, tím jsem si téměř jistý. Možná i z útoku MSN by dokázal udělat neškodnou trojici.

momo9

0
2019-01-13 13:59:20

Tiež som si Coutinha predstavoval ako nahradu za Iniestu, treba ale povedať, že on aj v Lpoolu odohral vačšinu svojho pôsobenia z lavého krídla. Až poslednú sezónu sa stiahol do zálohy ked mal Lpoolu utok Mane Firmiho Salah..ale bol nadalej ako prvá náhrada na krídlo...a druhej strane, ak ho stiahneme do zálohy, posadí sa zasa Arthur alebo Vidal. Bohužial niekto sedieť musí

Dody

2
2019-01-13 17:01:34

Tak ať sedí Vidal, z těchto 3 kdo by měl sedět je jasná volba...Coutinho - Busquets/Rakitič - Arthur, ale to je pro frňáka moc ofenzivní...

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.