Kandidát v příštích prezidentských klubových volbách Víctor Font tento týden prezentoval svůj budoucí projekt, když navrhoval velké změny týkající převážně se ekonomické stránky a podoby managmentu. Klíčovou roli pak v jeho plánech hraje Xavi Hernández. Jedním z bodů Fontova programu je totiž větší zapojení bývalých činovníků klubu zpátky do dění a právě Xavi má toho být důkazem. „V rámci projektu jsme se Xavim na stejné vlně a já osobně miluju to, když s ním hovořím o fotbale. Doufám, že bude moct vést náš fotbalový projekt.” uvedl Font. „V příštích 5 nebo 10 letech je před námi mnoho výzev. Klíčová, a jedna z prvotních, je zvládnout konec barcelonského angažmá Lionela Messiho, jenž pomalu směřuje ke konci kariéry,” podotkl Font. 

Font je odhodlaný udělat v klubu závratné změny a jednou z nich má být i nový postoj klubu směrem k obrazovým právům hráčů. „Fotbal se rychle mění a tímto způsobem bychom se v budoucnu nikam nedostali. Budoucnost Barcelony je ve změně řízení klubu. Ekonomický model je zastaralý - pokud neprodáváme hráče, pak nemáme dobré ekonomické výsledky. Jsme jediným klubem na světě, kde si hráči spravují svá obrazová práva sami, nikoliv klub.” Font také odhalil své podporovatele - mezi hlavní patří klíčový sponzor Camp Nou, společnost Grifols. Toto oznámení bylo ohodnoceno jako velké plus v jeho dosavadní kampani. Font by také rád do běžné činnosti klubu více zapojil socios, tedy jeho členy. Kandidát na prezidenta především trvá na tom, že se socios by měly být konzultovány veškeré klíčové změny. Jako příklad uvedl půl roku starou iniciativu současného vedení, které samo z ničeho nic přišlo s návrhem nového znaku klubu - dodejme, že socios byli s tímto návrhem velmi znepokojeni a pro velký neúspěch se o něj ani nehlasovalo, neboť by si vedení odneslo velkou porážku. Font navrhuje právě takové věci konzultovat nejprve se samotnými členy klubu, zapojit by chtěl také elektronické hlasování.

Níže pak přinášíme podrobnější přepis témat, o kterých Font hovořil.

Font ohledně budoucnosti: „Během následující dekády bude muset Barcelona čelit konci kariéry Lea Messiho a generaci fotbalistů, kteří jsou jedni nejlepší v historii fotbalu. K tomu dojde v podmínkách ekonomické konkurence klubů, kteří jsou vlastněni magnáty nebo přímo státy: bude to úplná bouře. Je nezbytné maximalizovat počet bývalých sportovců, kteří znají model Barcelony - přivést je zpět a zaměstnat. Sportovní rozhodnutí musí být v rukou těch, kteří nejlépe znají odkaz Johana Cruyffa a jeho způsob vyhrávání. O dalších sportech v klubu se nediskutuje - nárust příjmů by nám mělo umožnit toto zlepšit a vytvořit nové. Také ženský sport musí růst: chceme, aby ženský fotbalový tým, basketbal, házená či in-line hokej působili v hlavních soutěžích. Espai Barça musí být vybudováno, to ano, ovšem nesmí to poškodit sportovní konkurencischopnost nebo ekonomickou životaschopnost klubu.”

Font ohledně řízení klubu: „Vlastnictví klubu musí být vždy v rukou jeho členů. Musíme podporovat model inovativní participace jako například využívání elektronického hlasování. Socios musí být schopni činit rozhodnutí. Musíme změnit příjmový model Barcelony, budeme mít totiž problém konkurovat hlavním světovým týmům. Dám vám příklad: musíme být schopni prodávat produkty a služby po celém světě bez prostředníků. Pokud chceme pokračovat v tom, že klub vlastní socios, pak je projekt vedený bývalými barcelonskými talenty nezbytný. Toto doposud vedení klubu nezajímalo. Barça​ má plno talentů, ale současný model s nimi nepočítá. To musíme zvrátit. Proto na našem projektu #SíAlFutur pracujeme už roky. Naše příjmy jsou omezené a budeme je muset zdvojnásobit, jinak budeme mít problém. Tento rok budeme muset prodat hráče za značnou sumu, tak 100 nebo 120 milionů, abychom vybalancovali finance. To je nedosažitelné. Je nezbytné znásobit naše příjmy, abychom mohli čelit výzvám.”

Na závěr dodejme, že danou prezentaci sledovalo v sále Auditori AXA přes 600 hostů, mezi nimiž byly takové osobnosti jako Carles Puyol, Óscar a Roger Garcíovi, Gerard López, Enric Masip, Joan Vila, Ramon Alfonseda, Toni Nadal, současný mluvčí klubu Josep Vives či bývalý klubový prezident Joan Gaspart.

Zdroj: marca.com, twitter.com (účet Navid Molaaghaei)
Foto:wilsonsoccer.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.