Marc Brau, Barça TV: Až do minulého týdne neprohrál Athletic od příchopdu Garitana jediný zápas. Tento tým je vždy obtížným protivníkem a ve druhé polovině sezóny má lepší výsledky. Bude tak ještě obtížnější jej porazit?

Ernesto Valverde:Ano, každý zápas na San Mamés je složit a zítra (tiskovka proběhla včera - pozn. přek.) o to více, jelikož je to další, který nás čeká. Víme, jak Athletic hraje a Barcelona to neměla nikdy na jeho stadionu snadné. Ochozy budou zítra plné a fanoušci budou tlačit. Athletic se pokusí nám učinit složité vyvézt míč z vlastní půlky a zápas bude lahodit oku diváka. Zároveň však jde o jeden z nejtěžších duelů, které nám zbývají do konce sezóny.

Ramon Salmurri, Catalunya Radio: Jak vypadá situace kolem Lea Messiho? Zraněný není, ale není stoprocentně připravěný. Bude schopen zítra nastoupit nebo byste jej raději neriskoval?

Ernesto Valverde:Jako obvykle musíme počkat na trénink, abychom se rozhodli. Posledně jsme s ním neriskovali a zítra to bude podobné. Rozhodnu se podle toho, co mi Leo řekne. Pokud bude připraven na 100 %, pak si zahraje.

Marta Ramon, RAC1: Přijdete ve středu pole kvůli zranění Arthura o hodně ze svého herního stylu? Kdo je tou nejlepší volbou, kterou dokážete Brazilce nahradit?

Ernesto Valverde:Arthur nám dodává kontrolu nad hrou, ale zranění jsou vždy neočekávaná. Na konci listopadu také chvíli nehrál a máme další možnosti, ačkoliv nikdo není úplně stejný. Aleñá hraje více ofenzivněji, Arturo taky, ale zároveň se tolik nesoustředí na kontrolu míče. Ve středové řadě se může objevit i Coutinho, stejně jako někdo z hráčů Barçy B. Všechno bude záležet na tom, jak si představíme zápas s Athletic.

Santi Valles, Cadena SER Catalunya: Právě probíhá madridské derby a Real vede 2:1 po kontroverzní penaltě. Neví se, jestli faul proběhl ve vápně.

Ernesto Valverde:Ani s použitím videa?

Ani s použitím videa. Jaký výsledek z tohoto zápasu byste preferoval vy při pohledu na tabulku?

Ernesto Valverde:Preferuji to, abychom vyhráli - to je to nejhlavnější. Na to máme vliv, zatímco na derby o Madrid ne. Co se má stát, stane se.

Germán García, Radio Nacional: Vypadá to, že Dembélé může být povolán na zápas s Athleticem. Jak to vypadá s Umtitim?

Ernesto Valverde:Včera se Umtiti zúčastnil části trénování a doufáme, že každým dnem se pomalu zúčastní týmových aktivit po delší dobu. Situace s Ousmanem Dembélém je odlišná. Včera trénoval normálně a jeho přestávka byla delší. Dnes zhodnotíme, jestli bude moci zítra hrát.

Juan Arias, Cadena COPE: Je pro vás absence Jordiho Alby velkým problémem? Budete muset přesunout jiného hráče na tuto pozici?

Ernesto Valverde:Nahradit hráče jakým je Jordi je vždy problém, ale máme další možnosti. Na jeho pozici může nastoupit pravý obránce, levonohý stoper nebo někdo z béčka.

Carles Escolán, Radio Marca: Před vámi leží týdenní odpočinek a pak začne další úsek s obtížnými zápasy. Plánujete na zítra rotaci, nebo jí necháváte na později?

Ernesto Valverde:Příští týden máme trochu času na odpočinek a zítřejší zápas je pro nás extrémně důležitý. Musím brát v potaz zdraví hráčů a nemohu postavit někoho, kdo je trošku přetížený. Ztráta hráče je velkou ránou a nechceme takovou situaci. Musíme být opatrní, ale zítra mám v plánu postavit nejlepší sestavu.

Marta Cabrera, L'Esportiu: Bude příští týden důležitější psychologický nebo fyzický odpočinek?

Ernesto Valverde:Ten i ten. Kalendář je velmi obtížný pro každý tým, který se snaží účastnit ve více soutěžích a je těžké být mentálně připraven hrát co tři dny zápasy na velmi vysoké úrovni. Naši hráči to dělají, ale stojí je to hodně sil. Důležitá není pouze fyzická forma, ale rovněž si musíte uvědomit, že pro soupeře je zápas s Barcelonou jedním z nejdůležitějších v sezóně. Ten volný týden nám prospěje a můžeme si rovněž nachystat pár věcí na zbytek sezóny.

Jordi Grau, TV3: V El Clásicu jste po hodině stáhnul Rakitiće ze hry, což je nezvyklá situace. Ovlivnil vysoký počet zápasů fyzické rozpoložení Chorvata?

Ernesto Valverde:Hráče obvykle stahuji nikoliv proto, že hrají špatně, ale jelikož se snažím najít jiné řešení. Vše závisí na průběhu utkání. Může se zdát, že se hráč střídá proto, že hrál špatně nebo je unavený, nicméně pouze jde o jiné řešení. Je pravdou, že Ivan nastupuje často, ale už trochu odpočíval a určitě si do budoucna odpočine.

ESPN Brasil: Co si myslíte o tom, že Athletic zůstal věrný svým zásadám a stále se drží v první lize?

Ernesto Valverde:Tato filozofie nejspíš uspěje zkouškou času. Athletic s ní pracuje jako s výhodou, nikoliv překážkou. Na hřišti je to vidět v přístupu fotbalistů i fanoušků. Tým má skvělou mentalitu a díky své filozofie vždy aspiruje na dosažení předních pozic.

Joan Poquí, Mundo Deportivo: Chcete v Barceloně setrvat i na příští sezónu?

Ernesto Valverde:Jakmile budu mít odpověď na tento dotaz, sdělím vám jí.

Alex Maria Franquet, El Correo: Jakých změn jste si u Athleticu všiml od příchodu Garitana?

Ernesto Valverde:Athletic přijel na Camp Nou s dobrým přístupem, chtěl hrát vysoký presink a odehrál skvělý zápas. Bylo to podobné, jako to vidíme nyní. Je pravdou, že když nevyhrajete, objeví se nejistota a destabilizace. Dle mého názoru je dynamika Athleticu podobná a možná si tým více věří. Zápasy s Gironou a Sevillou mu daly hodně a pokud teď získá několik dobrých výsledků, začne se škrábat tabulkou nahoru.

Myslíte si, že rezervní brankáři jsou budoucností prvního týmu? Zajistil jste si tuto pozici na několik let?

Ernesto Valverde:Oba to jsou skvělí brankáři. O Arnauovi (Tenasovi - pozn. přek.) toho vím méně a Iñaki (Peña - pozn. přek.)  s nám pravidelně trénuje. Nevíme, co přinese budoucnost - všechno se bude odvíjet podle jejich vývoje. Jasper je nyní zraněný, ale jsme v klidu.

Ivan San Antonio, Sport: Který evropský celek je nejlepším za poslední dekádu?

Ernesto Valverde:Athletic. (smích) Barça a ať je i Athletic.

Josep Soldado, Atresmedia: Jak se cítí Leo po psychické stránce?

 

Ernesto Valverde:Velmi dobře. Mluvím s ním a nemá žádný problém.

 

 

 Video

Sestřih z vyjádření Ernesta Valverdeho před domácím pohárovým zápasem proti Realu Madrid (5. února 2019)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com
Foto: fcbarca.com

Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.