Současný trenér Španělska a bývalý trenér Barcelony Luis Enrique poprvé přiznal, že měl během své první trenérské sezoně (2014/15) v Barceloně problémy s Lionelem Messim. Toto téma bylo před léty hojně diskutované, nicméně vše bylo potvrzeno až nyní s odstupem času. Lucho a Messi měli neshody poté, co nechal Enrique rodáka z Rosaria na lavičce v zápase proti Realu Sociedad, který Blaugranas nezvládli.Tato prohra tehdy vedla ke klubové krizi, nicméně bývá také označována jako bod zlomu, který nakonec vedl k historickému druhému treblu. Lucho neshody přiznal v interview pro pořad Parlem de Futbol v Catalunya Radio. „Než se vše urovnalo, bylo tam určité napjaté období, které jsem sice nevyhledával, ale jelikož k němu došlo, musel jsem to vyřešit. Trvalo to asi 15 dní. Nyní už ale mohu říct na Messiho adresu jen báječné věci. Můžu hovořit o jeho odpovědnosti nebo o tom, co pro mě znamená. Miluju být kamarádem hráčů. S Leem jsem měl velmi dobrý vztah. Leží na něm obrovský tlak. Musel jsem přemýšlet o tom, co je nejlepší pro celý tým, což ovšem někdy není to nejlepší pro určitého hráče. Práce trenéra není příjemná, ale akceptuji ji. Mám dobré vztahy s většinou hráčů - to patrně vychází z toho, že mám povahu fotbalisty. Jinak ale o Leovi hovoříme jako o géniovi, o Matrixu, kdy se najednou obraz zpomalí a on si může dělat, co chce - to je to, co Messi dělá. Je to něco, co umí jenom on. Andrés Iniesta má podobné periferní vidění. Viděl jsem to jen u těchto dvou hráčů, především tedy u Messiho. Neexistuje hráč, který by mu byl podobný, to je nemožné. Dominuje na míči a má takové fyzické schopnosti. Leo je silný od přírody. ”

Onen osudný zápas proti Sociedadu přišel v lednu 2015 po vánoční přestávce, kdy bylo jihoamerickým hráčům uděleno delší volno, neboť se vraceli později, a tak tehdy Lucho zvolil možnost ponechat dnes už kapitána Barcelona na lavičce náhradníků. La Real vyhrál 1-0 a Barcelona si tak nechala proklouznout mezi prsty šanci využívat zaváhání Realu. V klubu však následovala bouře pod vedením Josepa Marii Bartomeua, jenž svolal předčasné volby, aby „snížil napětí v klubu” a propustil tehdejšího sportovního ředitele Andoni Zubizarretu z důvodu „ztráty důvěry.” 

Luis Enrique se poté také zmínil o svém rozhodnutí opustit Barcelonu po třech sezonách u trenérského kormidla. „Na začátku třetí sezony jsem řekl klubu, aby se díval po mé náhradě. Vyčerpaly se mi baterky. Moje rozhodnutí už bylo učiněno. Po celou dobu jste pod vlivem toho všeho a děje se to pořád dokola. A v Barceloně se toho děje hodně, každý den stojí spoustu sil V první sezoně jsme měli 60 utkání a 120 tiskových konferencí... mnoho bezesných nocí. Kdybych byl sobecký, tak by s takovou skupinou speciálních hráčů bylo samozřejmě snadné prodloužit - dobrá smlouva, žil bych doma, nejlepší hráči... těžko by to mohlo být lepší. Já jsem ale upřímný. Už jsem neměl žádnou další energii, kterou bych mohl předat. Myslím, že hráči potřebovali někoho, kdo by přišel a jednal s nimi jiným způsobem. Myslím si, že ten moment, kdy se mají dané věci dostat k hráčům, pokud se teda vůbec dostávali, zkrátka vypršel. Valverde to dělá dobře, je to zase jiný druh vedení,” uvedla hráčská i trenérská legenda Barcelony.

Níže pak přinášíme přepis zbylých částí rozhovoru.

O současném životě: „Žije se mi velmi dobře, takové pocity jsem doposud neměl. Nadále jsem fotbalovým trenérem, ale teď přerušovaným způsobem. Dělám teď jinou práci - trávím čas v kanceláři a sleduju hráče. Mám teď čas dělat plno věcí a užívat si toho, co jsem nemohl, když jsem pracoval v klubech. Nechybí mi každodenní práce v klubu. I tak je to intenzivní. Chci mít čas taky na jiné věci.”

O nejlepším období: „Práce v Barceloně B je etapa, s kterou se nejvíce ztotožňuji. V první sezoně jsem hráčům nakázal běhat a běhali jsme spolu po trasách masívu Collserola. Nolito měl lehkou nadváhu, ale vynakládal velké úsilí. Dobře jsem věděl, jak chci hrát. Byl to rok sbírání zkušeností. Ve druhé a třetí sezoně jsem se naučil ještě víc a setkal jsem se s mnoha lidmi. Hledal jsem základy fotbalu v knihách. Šel jsem po takové cestě, abych se stal trenérem, kterým jsem chtěl být. Druhá a třetí sezona s tímto týmem byly úžasné. To byly nezapomenutelné roky pro mě jako pro trenéra.”

O svém stylu: „Více mě zajímá to, jakým způsobem trofeje vyhraju, než kolik jich mám na kontě. Vždycky jsem se soustředil na to, jak nejlépe hrát s míčem. Mám rád přímočarý fotbal. Útočná hra je klíčem k nalezení vlastního poznávacího znamení. Guardiola byl trenér, jenž dal Barceloně nejlepší styl. Je to umělecké dílo. Já jsem hrdý na to, jak dobře jsem se v Katalánsku adaptoval, a i na skutečnost, že obrovská skupina fanoušků Barcelony mi říká, že byli hrdí na můj tým a užívali si potěšení ze hry. Pokud chcete vyhrát, musíte hrát dobře. Já chci vyhrávat, ale jsem přesvědčený, že toho mohu dosáhnout díky dobré hře. Mohu tak učinit, pokud se společně útočí i brání.”

O triu MSN: „Rozhodli jsme se přivést Luise Suáreze a měli jsme tak rázem tři velké mistry. Pamatuji si, že Johan Cruyff jednou řekl, že by v kurníku neměl být více než jeden kohout. A my jsme měli tři. Někteří pochybovali, jak Suárez zapadne mezi Lea a Neymara. A oni mezi sebou vytvořili velmi dobré vztahy. Uruguayec, Brazilec a Argentinec... vznikla z toho dobrá směs. V Lize mistrů jsme vyřadili všechny mistrovské celky a ve finále jsme čelili Juventusu. Je pravda, že tituly máme, ale nejvíce ohromující je to, jak jsme hráli. Všichni museli bránit i útočit. Všichni. Byla tam rovnováha. Chtěl jsem, aby celá jedenáctka bránila. Co se týkalo útoku, tam Leo měl vždy svobodu pohybu. Měl nacházet volné prostory v závislosti na tom, jak protivník bránil. Neymar je úžasný kluk - je mladý, chce se učit a být šťastný. Je otevřený novým zkušenostem. Nikdy jsem si na něho nemohl stěžovat. Líbí se mi jeho radost stejně jako u Daniho Alvése. Neymar má potenciál se stát hegemonem. Čas ukáže. Nejsem si 100 % jistý, že se to stane, ale na hřišti je skutečným vítězem.”

O systému 4-4-2: „Bránili jsme jiným způsobem. Schémata interpretuju v závislosti na systému hry. V závislosti na tom, jak se útočí, se i brání. Nejdůležitější je mít míč. Když má míč soupeř, držte jej co nejdál od své branky.”

O profilu Luise Enriqueho: „Mám mnoho verzí a vizí. Jsem ovlivněn letitou hrou i trénováním. Jako fotbalista se cítíte výhodně, což vás naplňuje nejvíce. Být trenérem není špatná věc, ale nejste v centru pozornosti. Můžete tým utvářet k obrazu svému, ale...”

O rozhodováním mezi Rakitićem a Kroosem: „Rakitiće jsem znal více než Kroose. Pamatuju si na jeden zápas se Celtou - jeden hráč Sevilly měl na starost našeho hráče a činil to nesmírně disciplinovaně... rovněž se zapojoval do ofenzivních akcí, dobře pomáhal ostatním, dobře nahrával, měl smysl pro strategii... to všechno má Rakitić. Před transferem se vždy bere v potaz chování na osobní úrovni. Já bych přivedl do Barcelony oba dva, ale bylo možné vybrat jenom jednoho. Vybral jsem si Ivana. Rakitić je sice pivot, ale rovněž hraje dobře na krajích hřiště. Jsou si podobní, ale v několika detailech se liší. Ivan je velmi inteligentní. Vzpomínám si na svou poslední sezonu - v několika utkáních jsem ho stáhl, ale jeho přístup byl vzorový. Především myslí na tým.”

O Gerardu Piquém: „Je to borec, bez jakýchkoliv pochybností. Jako osoba je takové velké dítě. Je velmi milý a profesionální. Tréninky nebere na lehkou váhu, takže hraní každé tři dny je pro něj ideální. Tímto způsobem může konkurovat ostatním, on má rád konkurenci. Pokud jde o reprezentaci, tam již dříve oznámil, že pokračovat nebude. Kdyby ho nevypískávali na Bernabeu, možná by tak koncentrovaný nebyl. Můžu o něm hovořit jen v samých superlativech. Piqué je čestný a úžasný.”


Lucho má s Gerardem Piquém dobré vztahy

O ter Stegenovi: „To byl skvělý transfer. Řekli mi, že stáhnou Brava a já jim řekl, že by měli přivést rovněž jeho. Měl nahradit Valdése. A vyšlo to tak, ne že ne. Miluju ter Stegena. Ukázal velkou vyzrálost, když přijal méně důležitou roli. Tvrdě pro to pracoval. Je velmi těžké najít dalšího tak mrštného brankáře na světě. Připomíná mi skutečné umělecké dílo. Bravo na tom byl nicméně ze začátku lépe.”

O porážkách v Paříži a Turíně: „Já si spíš někdy připomínám zápas na Vicente Calderón... kdyby tehdy byl VAR, postoupili bychom dále. Nehledám v tom však výmluvy. Ty dvě zmíněné porážky bylo jako jít na boxerský zápas s vědomím, že jste lepší a lépe připravení. Nicméně naši soupeři na ná šli jako nikdy dříve. To bylo hodně frustrující. A o tři dny na to bylo potřeba znovu jít hrát. Naštěstí to nebyly poslední zápasy sezony. Kdyby tomu tak bylo, musel bych se jít schovat do jeskyně. Někteří hráči udělali chybu a mluvili s médii. To mě bolelo a řekl jsem to šatně. To já odpovídám za výsledky, ale preferuji, kdyby to všechno se mnou probírali tváří v tvář. To, co říkali po zápase v Paříži, nemělo s realitou nic společného. Co se týká zápasu v Turíně, byl jsem si jistý, že se nám něco takového stát nemůže. Byli jsme připraveni, přístup hráčů byl dobrý. Hráči Juventusu ovšem byli lepší ve vytváření tlaku a tvořili tak větší nebezpečí.”

O neschopnosti postoupit do dalších fází: „Ve fotbale se může stát všechno a když se blíží Liga mistrů... je to jako na reprezentační úrovni. Nejlepší hráči, nejlepší týmy. Je to komplikované. V Lize mistrů se může stát všechno. Nicméně Barceloně se v Evropě daří, dostává se do dalších fází turnaje.”

O tehdejší změně systému, která zasáhla Jordiho Albu: „Přestal jsem hrát s Jordim Albou i Sergim Robertem, který je pro mě jako synovec. Přešli jsme totiž na systém 3-4-3. Pak se Alba vrátil do hry, protože jsem se vrátil ke hře s obránci. Jiná otázka je ta, jestli mě má on rád více, či méně. Pro trenéra je nejdůležitější to, co předvádí hráči na hřišti i mimo něj. Měl jsem zkrátka i další možnosti na obou stranách obrany, nebylo to nic osobního. Nezáleží na tom, jestli mě má on rád více, nebo méně, ani na tom, jestli se objevilo nějako nepatřičné prohlášení, nebo jestli já ho mám rád. Všichni ve fotbale hledají nějaké polemiky.”

O Pepu Guardiolovi: „Nejlepší na světě. Jeho množství zkušeností značí, že se od všech odlišuje. Chtěl bych ho vidět v Celtě nebo Sportingu Gijón, kdyby se vrátil do Primera División. Chtěl bych, aby převzal nějaký tým ze středu tabulky. Zajímalo by mě, co by s ním udělal. Guardiola má schopnost přesvědčit hráče, aby běhali a dávali ze sebe všechno pro dobro týmu. To jsou jeho znalosti a dovednosti. Je nejlepší, co se týče konceptu a navržení hry. Je známé, že jeho tým předvede  a nabídne opravdovou podívanou. Zpráva, kterou vyslal světu, je: útočte. A s takovými hráči není snadné se vypořádat. Někdy se objeví takoví trenéři, kteří si sami neporadí třeba ani s jedním hráčem...”


Lucho s kamarádem Pepem před vzájemným zápasem v Lize mistrů

O Luisi Enriquem jako o fotbalistovi: „Byl jsem upřímný, i když jednou jsem se mýlil, když jsem jednomu trenérovi adresoval určitou poznámku. Byli jsme tehdy v Santanderu a řešili jsme, jak budeme na hřišti hrát. Trenér řekl, že by se mnou chtěl mluvit. Přede všemi jsem mu tehdy řekl, že nemám zájem s ním mluvit. Udělal jsem chybu a zůstal jsem na lavičce. To byla odpověď skutečného blázna. Nehrál jsem tři nebo čtyři zápasy. Omlouval jsem se mu a litoval jsem toho, co jsem udělal. Napravil jsem se a vrátil se do hry. Během toho období jsem pomáhal Gabrimu, jenž hrál na mojí pozici. Nehrál jsem, protože jsem byl idiot. Když byl ten trenér propuštěn, požehnal jsem mu a popřál mu jen to nejlepší.”

Zdroj: sport-english.com, fcbarcal.com
Foto: fcbarcelona.com

Komentáře

Gazdo

top komentář
18
2019-03-11 21:36:58

Tretiu sezonu uz mi riadne pil krv na lavicke ale az s odstupom casu som si uvedomil ze mi chyba a bolo to super. Ale samozrejme mal chyby a teraz by som ho uz naspat nebral :) ale aj tak lucho je sympatak

Reekwon

4
2019-03-12 11:09:34

Napadlo mě úplně to samé, že ke konci působení každému lezl na nervy, ale dopadli jsme nakonec ještě hůř.

Smazaný uživatel

0
2019-03-12 12:34:10

Ja bych mozna rekl , ze s tim nasim blbcem co potrebuje jen moc a vsechno ostatni je mu jedno uz nikdo z tech dobrych pracovat nechtel , protoze uprednostnovali hru a to on nechce. No tak proste musel najit nekoho kdo bude drzet hubu a delat to co on chce a bude rad za tu moznost , protoze prevysuje jeho schopnosti asi o barak....tak to vetsinou byva , ze ti schopni chteji dat najevo svym odchodem ze to ten nahore nedela dobre a jinou moznost nemaji. Bohuzel se vzdycky najde nejaky looser ktery tu vec svym prizdisracstvim pokazi. Vzdyt neni normalni aby z barcy odesli chlapi jako Pep nebo Lucho....jen tak....on proste ten tlak z tech lidi nesundava , spis naopak. Protoze kdyby to bylo tak ze nekdo neco dela spatne tak leti , tak uz tu Valverde neni......jenze on je poslusny a okolo nas jsou zatim skoro sami ve srajdach , takze i ty okolnosti bohuzel pro Bartomeaua hraji zatim. To stejne totiz prozil pan Perez v Realu..........jenze tam se to povedlo....ted bude mit Zidane absolutni ruku pri prestupech , protoze Perezovi zachranil prdel....nebo ma zachranit :-)

Martin777

6
2019-03-12 15:24:52

Moc pěkný článek. Pro mě to byl skvělí a ten pravý trenér pro Barcu i když se vždy úplně nedařilo, ale to je život.

Ramesse

9
2019-03-12 17:45:21

Za prvé - díky za článek je super!
Za druhé - tímto by se měl řídit každý trenér Barcelony: "„Více mě zajímá to, jakým způsobem trofeje vyhraju, než kolik jich mám na kontě. Vždycky jsem se soustředil na to, jak nejlépe hrát s míčem. Mám rád přímočarý fotbal. Útočná hra je klíčem k nalezení vlastního poznávacího znamení."

Martin777

6
2019-03-12 19:20:59

tohle např tvrdil i Pepek v dokumentu Take the Ball, Pass the Ball, že pro něj je důležitější, jak se tým prezentuje než kolik 1000 trofejí vyhraje. Bohužel Valverde tento dokument asi neviděl....

Jhonys

5
2019-03-12 20:03:43

Díky ti i Martinovi ;) tohle se překládal samo, protože jsem se u toho vždycky pozastavil a řekl si, že má Lucho úplnou pravdu :D

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.