Před dvěma týdny byl do role hlavního trenéra prvního týmu Realu Madrid jmenován opět Zinedine Zidane. Jedná se už o třetího kouče Realu tuto sezonu, protože Santiago Solari byl funkce po několika měsících zbaven. Na Santiago Bernabeu ovšem není vyhazování trenérů neobvyklý jev, nicméně v porovnání s Barcelonou se jedná o obrovský kontrast. V katalánském klubu byl posledním vyhozeným trenérem Louis van Gaal, který se ještě za vlády prezidenta Joana Gasparta musel poroučet v lednu 2003. Od té doby vydržel každý trenér v Barceloně až do konce své smlouvy, či se rozhodl sám z odejít. Stalo se tak pod všemi třemi prezidenty - Joanem Laportou, Sandro Rosellem i Josepem Maria Bartomeuem

Pojďme se nyní na všechny podívat podrobněji: Frank Rijkaard strávil na Camp Nou 5 sezon, a to pod prezidentem Laportou, který ho plně podporoval, a to i přes krušnou první Rijkaardovu sezonu. Nizozemec ovšem nakonec klub dovedl k druhému titulu Ligy mistrů a Laporta s ním chtěl dokonce v roce 2008 prodloužit opět smlouvu. Rijkaard se ovšem tehdy rozhodl klub opustit. 

Pep Guardiola strávil v Barceloně v roli trenéra tak dlouho dobu, jak si přál. Velmi známé bylo jeho prodlužování smlouvy od sezony k sezoně. V průběhu jeho 4 ročníku ovšem došel k závěru, že lepší bude již nadále v Barceloně nepokračovat, navíc v této sezoně (2011/12) Barcelona nevyhrála ani Ligu mistrů, ani LaLigu. Jeho nástupce Tito Vilanova trénoval Barcelonu pouze jeden rok, neboť kvůli zdravotním problémům se musel této funkce vzdát. Titův nástupce Tata Martino ovšem v klubu vydržel také jenom jeden rok, neboť po neúspěšné sezoně 2013/14 se sám rozhodl odejít. Před létem 2014 tedy přišel na post hlavního trenéra Luis Enrique, který vydržel na lavičce 3 roky - v průběhu sezony 2016/17 se sám rozhodl již v dalších ročnících nepokračovat. Nynější trenér Ernesto Valverde šéfuje kádru Blaugranas od léta 2017, přičemž nedávno prodloužil svou smlouvu až do roku 2020. 

To v Realu je situace naprosto odlišná - Vicente del Bosque a José Mourinho si raději sami vybrali svůj odchod, než aby byli veřejně vyhozeni, Zinedine Zidane poté z ničeho nic rezignoval minulé léto. Nyní ovšem nastává výčet všech trenérů, kteří byli od roku 2003 vyhozeni Florentinem Pérezem či Ramónem Calderónem - Carlos Quieroz, Mariano Garcia Remon, Vanderlei Luxemburgo, Fabio Capello, Bernd Schuster, Mauricio Pellegrini, Carlo Ancelotti, Rafa Benitez, Julen Lopetegui a Santi Solari. Juan Ramón López Caro a Juande Ramos pak plnili roli dočasných trenérů.

Rozdíl mezi oběma kluby je vskutku markantní.

Zdroj: marca.com
Foto: marca.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.