Xavi Hernández ukončí na konci tohoto ročníku profesionální kariéru, kterou dohraje v katarském Al-Saddu. Největší stopu ale v historii kopané zanechal v barvách FC Barcelony, za její áčko nastupoval mezi lety 1998 a 2015 a odehrál 767 soutěžních utkáních, v nichž se mu povedldo pětaosmdesátkrát prosadit i střelecky.

Do klubu dorazil tento rodák z Terrassy v sezóně 1991/92 a nastupoval za výběr do dvanácti let. La Masia se pro něj stala místem, kde se naučil klíčové prvky hraní v záloze od muže, který se nakonec stal jeho přítelem a mentorem - Josepa Guardioly. Právě Pepa poté Xavi nahradil na téměř dvě dekády v roli jakési páteře záložní řady FCB.

Debut za áčko mu dopřál nizozenský kouč Louis Van Gaal a největší krok zažil pod Frankem Rijkaardem. Pod Guardiolou už byl Xavi superhvězdou mezi záložníky a při jeho poslední sezóně byl po odchodu další ikony v podobě Carlese Puyola zvolený kapitánem. A právě v sezóně 2014/15 zažil svůj druhý treble po stejném úspěchu v ročníku 2008/09.

Dohromady získal Xavi v barvách FCB úctyhodných pětadvacet trofejí. Osmkrát se radoval ze zisku mistrovské trofeje, šestkrát vyhrál španělskou Supercopu a čtyřikrát Ligu mistrů, třikrát opanoval Copu del Rey a po dvou úspěších si připsal na Mistrovství světa klubů a v rámci UEFA Super Cupu. Šestkrát se stal vítězem Copy Catalunya a jednou i katalánského superpoháru.

Bylo mi ctí hrát až do devětatřiceti let. Sezóna 2018/19 bude mou poslední jako hráč, ale doufám, že budoucnost mi nabídne možnost trénovat. La Masia je klíčem ke způsobu, jakým FC Barcelona hraje fotbal a já rád vidím, když týmy přebírají na hřišti iniciativu. Chci hrát útočný fotbal a demonstrovat esenci toho, co všichni milujeme od mala - fotbal založený na držení míče,“ řekl.

 

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Martin777

7
2019-05-04 11:09:08

už se ho nemůžu dočkat!

Hermano

4
2019-05-04 12:11:54

to my všichni

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.