Změní výsledek prvního zápasu vaši zítřejší (tiskovka proběhla včera, pozn. přek.) taktiku?

Ernesto Valverde:Určitě ne. Potřebujeme naplánovat tento zápas bez ohledu na to, jak dopadl ten na Camp Nou. Musíme se pokusit vyhrát a přistoupit k tomuto souboji, jako by se ten předchozí nestal, protože to by byla chyba. Zítra někdo vypadne a my doufáme, že to budou naši soupeři. Víme, že nás zatlačí a určitě bude útočit a je tak třeba se postavit této výzvě. Musíme zde zahrát, jako by to bylo finále a to bude složité, jelikož si uvědomujeme, že se za ně postaví fanoušci.

Luis Suárez říkal, že nemůžete ztrácet míče. Bude jejich kontrola klíčová?

Ernesto Valverde:Každý tým má svůj vlastní styl a je to vždy o tom donutit jím hrát soupeře. Někdy soupeř útočí a dostáváte se do situací, které jsou nepříjemné a jindy se zdá, že se míč nikdy nezastaví. Nezajímá nás jenom pocit toho mít kontrolu. Chceme jej mít, ale musíme i útočit. Myslet jenom na kontrolu by bylo absurdní. Liverpool má rychlé hráče.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

Jak důležitý je pro zítřek fyzický aspekt?

Ernesto Valverde:V takovém zápas se každý cítí skvěle, protože ze sebe musí vydat to nejlepší. V sobotu jsme museli udělat změny a chtěl jsem se vyhnout zraněním, ale jak ukázali Dembélé a Salah, takové věci se stávají. V takových zápasech se těmto nepříjemnostem chcete vyhnout.

Jak ovlivní absence Salaha, Firmina, Keïty a Dembélého utkání?

Ernesto Valverde:Jsou to všechno pochopitelně důležití hráči a každý trenér se obává absence hráčů nebo týmu soupeře. Je to vždy důležitý faktor. Nechceme, aby se nikdo zranil a Dembélého ztráta je problémem, jelikož by nám byl užitečný proti celku, jenž nechává na hřišti volné místo.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

U Busquetse jde sezónu od sezóny vidět pokles v počtu úspěšných přihrávek.

Ernesto Valverde:Některé věci se mění a to nejen u Barçy, ale také u našich protivníků. Nejde jen o to, že se změnila hra Barcelony, ale jde i o to, jak hrají soupeři. Dříve na nás nikdo neaplikoval vysoký presink na vlastní polovině a nyní se musíte dělit o míč, jelikož každý se snaží kontrolovat zápas. Proto musíte hru učinit více uzpůsobenou tomu, jak hrajete.

Jak se cítíte možné tři zápasy od treblu?

Ernesto Valverde:Nevím, cítím se stejně jako minulý týden. Rád bych řekl, že štěstím lítám, ale není tomu tak. Mám dost jiných starostí a nemyslím na to.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

Může se opakovat příběh z Říma?

Ernesto Valverde:Liverpool nás může porazit a postoupit, ve fotbale to je možné. Je to skvělý celek, který v této sezóně prohrál pouze jedno utkání v Premier League, které přišlo venku. Budeme hrát proti sokovi s fantastickou strategií. Standardní situaci jsou v jejich podání úžasné a při pohledu na hřiště zítra si nemůžeme dovolit uvolnit.

Je Anfield fotbalovou svatyní?

Ernesto Valverde:Říkal jsem to už před zápasem na Camp Nou. Jde o dvaadvacet hráčů a dvě branky. Nejlepší je se na každý zápas dívat tímto způsobem.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

Co byste změnil v porovnání s prvním kláním?

Ernesto Valverde:Potřebujeme zlepšit pár věcí, ale kdybych změnil jednu, můžu tím najednou změnit všechno. Vždy se budeme snažit dělat to, co jsme dělali v průběhu roku. Musíte se připravit na určité věci, které může váš protivník přinést a pokusíme se jej zastavit v tom, co bude chtít dělat. Je však zapotřebí soustředit se hlavně na sebe.

Vybojoval si Arturo Vidal místo v základní sestavě?

Ernesto Valverde:Uvidíme zítra. Zahrál dobře, je ve formě a v této sezóně odehrál také pouze druhý poločas. Dodává nám něco jiného a kombinuje náš útok s obranou. Víme, že je silný po fyzické stránce a pokud dostane šanci, pomůže nám.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

Může Dembélé stihnout finále poháru?

Ernesto Valverde:Myslím si, že to bude těžké.

Suárez zmínil situaci z minulého roku už čtyřikrát. Změnilo se od té doby hodně?

Ernesto Valverde:Ta zkušenost je velice užitečná, jelikžo se z ní poučíte. Proti Římu jsme nezahráli dobře a získali špatný výsledek, ale fantastické na fotbale je, že vám dává další šanci. Po mentální stránce jsme připraveni.


Ernesto Valverde při včerejší tiskové konferenci na Anfieldu

Obáváte se, že Liverpool dotáhne ztrátu?

Ernesto Valverde:Neobávám, ale budeme muset odehrát zápas. Každý si pravděpodobně myslel, že pokud dá PSG venku branku, postoupilo by dál a že Barça nemá šanci. A ona dala šest gólů. Nic není jistého a proto je zápas důležitý od první minuty.

Jedná se o nejdůležitější zápas vaší kariéry na lavičce Barcelony?

Ernesto Valverde:Nejdůležitějším je každé nadcházející, čili možná ano.

 

 Videa

Sestřih z vyjádření Ernesta Valverdeho před odvetou semifinále Ligy mistrů UEFA proti Liverpoolu (6. května 2019)

Záznam z odpoledního programu FC Barcelony před odvetou semifinále Ligy mistrů UEFA proti Liverpoolu (6. května 2019)

 

Zdroj: fcbarcelona.com, fcbarca.com, uefa.com
Foto: fcbarcelona.com, uefa.com
Video: fcbarcelona.com, youtube.com (účet
FC Barcelona)

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.