Lionel Messi přezval ve čtvrtek z rukou prezidenta Generalitat Catalunya, Quima Torra, Kříž sv. Jiřího, který dostávají „ti, kteří v závislosti na zásluhách, sloužili Katalánsku v zájmu obrany své identity ať už cvilně či kulturně“. Letos jej dostalo celkem 28 lidí a 15 subjektů.

Společnost dělali Argentinci další zástupci klubu - prezident Josep Maria Bartomeu, první viceprezident Jordi Cardoner, viceprezident pro fotbalovou oblast Jordi Mestre, třetí viceprezident a vedoucí projektu Espai Barça Jordi Moix, členové vedení Silvio Elias, a Emili Roussaud, ředitel digitální oblasti Dídac Lee, ředitel komerční oblasti Josep Pont, kulturní delegátka rady Teresa Basiliová, výkonný ředitel klubu Òscar Grau, fotbalový manažer Josep Segura, sportovní sekretář pro první tým Éric Abidal a ředitel sportovoních a institučních vztahů pro áčko Guillermo Amor.

Messi byl oceněn už 30. dubna a to „za jeho famózní sportovní kariéru, ve které byl uznáván jako nejlepší fotbalista v dějinách. Rodák z Argentiny dorazil do Katalánska ve velmi mladém roce a připojil se k mládežnickým celkům Fútbol Clubu Barcelona. V tak masivním sportu, jakým fotbal je, Leo Messi ztělesňuje takové základní atributy jako pokoru, upřímnost, vzdělání, kreativitu, týmovou práci a respekt,“ znělo stanovisko Generalitatu.

K tomu se poukázalo na fakt, že jednatřicetiletý nositel čísla 10 „založil nadaci pod svým jménem, která pracuje ve prospěch dětí a mládeže, spolupracoval s mnoha zdravotnickými centry v Katalánsku, mezi nimiž vyčnívá jeho příspěvek ke konstrukci pediatrického centra pro léčbu rakoviny Sant Joan de Déu“. „Mnohokrát děkuji za ocenění Křížem svatého Jiří. Cítím se velmi pyšný na to být uznán tímto oceněním, kterého si opravdu vážím kvůli jeho důležitosti pro katalánskou společnost,“ napsal sám hráč na svém Facebooku.

Jako formalitu dodejme, že Messi má na svém kontě 34 titulů, což je nejvíce v historii klubu, stejně jako jeho 600 branek. S počtem 685 startů je druhý v pořadí za další legendou, Xavim Hernándezem a co se výher týče, těch nasbíral 486, což je opět nejvyšší počet. Leo je teprve třetím sportovcem, který se tohoto uznání dočkal po Juanu Antoniovi San Epifaniovi přezdívanému Epi v roce 1996 a Johanu Cruyffovi o 10 let později.

Samotný klub pak obdržel Creu de Sant Jordi, jenž se předává od roku 1981, v roce 1992 a podařilo se to i v letech 2004 a 2013 bývalým prezidentům, Agustímu Monalovi a Raimonovi Carrascovi. V roce 2003 se ze zisku tohoto řádu mohl těšit spolek Agrupació Barça Jugadors a dalšími osobnostmi, spojenými s FCB a Křížem svatého Jiří jsou spoluautor barcelonské hymny Josep Mariá Espinàs (1983), architekt Camp Nou Francesc Mitjans (1996) a dalších 15 bývalých ředitelů.

 

 Video

Lionel Messi převzal Kříž sv. Jiří (16. května 2019)

Lionel Messi na události ve spojitosti s výstavbou nového pediatrického centra pro léčbu rakoviny Sant Joan de Déu

 

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com, facebook.com (účty
Leo Messi - The Legend, Leo Messi a FC Barcelona Fan of Nepal)
Video: fcbarcelona.com

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.