Loga a dresy

Logo

Od samotného počátku založení klubu měla Barça své vlastní logo, které hráči pyšně nesli na svých hrudích. Jednalo se o erb města Barcelony - kosočtverec rozdělený na čtyři části s katalánskou vlajkou a křížem sv. Jiří - nad nímž byla umsítěna koruna a netopýr. Po stranách pak byly dvě větve - na jedné z vavřínu, na druhé pak z palmy. I v tak brzké době toto logo symbolizovalo propojení klubu s městem, ve kterém byl zrozen.

Toto logo zůstalo nezměněno až do roku 1910. Krátce poté, co zakladatel Joan Gamper zachránil v roce 1908 klub z krize, bylo rozhodnuto, že klub bude mít svůj vlastní znak. V již zmíněném roce 1910 tak byl spuštěn konkurz mezi všemi členy, kteří přednesli své návrhy. Tím vítězným se mohl chlubit Carles Comamala, hráč, jenž v Barceloně působil mezi lety 1903 a 1912. Jednalo se o studenta medicíny a šikovného umělce.

Jeho návrh prakticky zůstal až do dnešního dne, akorát s několika úpravami. Jedná se o miskovitý design, v jehož vrchní části zůstal kříž sv. Jiří i katalánská Senyera, tedy dva nejreprezentativnější symboly této autonomní oblasti. Uprostřed pak najdeme iniciály FCB a spodní část obstarává míč na modro-bordovém poli. Znak tedy ctí jak sportovní oblast klubu, tak jeho neustálou spojitost k městu a celé zemi.


Vývoj loga FC Barcelony

Od roku 1910 byly změny minimální a obecně šlo jen o estetiku a jinou šablonu okrajů. Největší proměny přišly z důvodu politických obligací. Když se k moci dostal generál Franco, písmena FCB byla nahrazena akronymem CFB, jelikož klub byl nucen používat španělskou verzi svého jména. Tehdejší režim rovněž přikazoval odstranění dvou ze čtyř proužků v pravé horní části, čímž se z loga vytratila vlajka Katalánska.

Zrovna při příležitosti oslav 50. výročí od založení klubu se čtyři pruhy v žluté a červené barvě vrátily zpět. Původní písmena se však vrátila až v roce 1910, kdy se logo hodně podobalo tomu z roku 1910. Současnou podobu loga zhotovil návrhář Claret Serrahiam v roce 2002. Zmizely tečky mezi písmeny, které byly navíc i zmenšeny a na logu už není tolik ostrých hran. Linky jsou více stylistické a to vše zjednodušilo různé reprodukce.


Vývoj klubového loga od roku 1899 až po současnost

 


Dresy

 

 


Sponzoři

Období Výrobce dresů Sponzor na přední straně Sponzor na zadní straně
1982 - 1992 - -
1992 - 1998
1998 - 2006
2006 - 2011
2011 - 2013
2013 - 2017
2017 -

 

 

Připravujeme.